Çok özel bir eğitim

Kaliteli eğitim iddiasıyla yola çıkan özel okulların faturası her geçen gün kabarıyor.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Kaliteli eğitim iddiasıyla yola çıkan özel okulların faturası her geçen gün kabarıyor. Altyapı imkânları ve yabancı dil eğitimi nedeniyle velilerin gözdesi olan özel okulların yanı sıra, son yıllarda sayıları hızla artan vakıf üniversiteleri de devlet üniversitelerinin alternatifi olma yolunda ilerliyor. Ancak bu okullarda
eğitim görmek için ödenmesi gereken bedel hiç de az değil. Çocuğunun eğitim hayatının tümünü özel kuruluşlarda sürdürmesini isteyen bir veli anaokuldan üniversite bitimine kadar 60-129 milyar lirayı gözden çıkarmak zorunda.
Zam sınırına uymayanlar
Enflasyonun artmasının maliyetlere yansıdığını belirten özel okulların birçoğu bu yıl yüzde 50-55 oranında zam yaparak enflasyon oranının üstüne çıkmama noktasında buluştu. Ancak bazı okullar bu karara uymayarak, yüzde 70-80'e varan zamlar yaptı. Dolar üzerinden ücret alan vakıf üniversitelerinde okuyanlar özellikle yıl içindeki dalgalanmadan olumsuz yönde etkilendi. Buna rağmen vakıf üniversitelerinin çoğu bu yıl da fiyatlarını dolar üzerinden açıkladı.
Dolar savunması
Enflasyon oranının belirsizliği ve dolardaki dalgalanmalar çocuğunun tüm öğrenim hayatını özel kuruluşlarda geçirmesini isteyen velileri zor durumda bıraktı. İki yılı ana, sekiz yılı ilk, dört yıllık lise öğreniminin ardından dört yıl da üniversite eğitimiyle birlikte toplam 18 yılı bulan eğitim hayatı için kesintisiz eğitim veren kurumların fiyatları değişiyor.
Özel eğitim kuruluşlarının yöneticileri, kaliteli bir eğitimin maliyetinin yüksek olduğunu savunarak, bunun fiyatlara yansıdığını söylüyor. Kaliteli eğitim için özellikle personel ve altyapı giderlerine harcama yaptıklarını belirten yetkililer, eğitmen kadrosunu enflasyon karşısında ezdirmek istemediklerini savunuyor.
Dövizdeki tüm dalgalanmalara rağmen fiyatlarını dolar üzerinden açıklayan vakıf üniversitelerinin de en önemli gerekçesi maaşlarını dolar üzerinden alan personelin zor durumda bırakılmaması. Özel okul yöneticilerine göre, kaliteyi düşürmemek için bu şart.
***
Kademe kademe fiyatlar
Eğitim kademelerine göre bazı okulların ücretleri şöyle:

 • Beykent: Anaokulu 1 milyar 615 milyon lira. Yemek 493 milyon lira. İlköğretim birinci sınıf 1 milyar 917 milyon lira. 2,3,4, 5'inci sınıf 2 milyar 150 milyon lira. 6,7,8 ise 2 milyar 750 milyon lira. Lise öğrenimi 2 milyar 840 bin lira. Üniversite öğrenimi 3 bin 500 sterlin.
 • Kültür: Anaokulu 3 milyar 100 milyon lira. İlköğretim okulu 3 milyar 360 milyon lira. Yıllık yemek ücreti 900 milyon lira. Kültür lisesi 5 milyar lira. Üniversitesi ise 7 bin dolar.
 • Işık: Anaokulu 3 milyar, ilköğretim ve lise 4 milyar lira. Üniversite 7 bin dolar.
  Koç: Anaokulu 5 milyar 810 milyon, taksitle 6 milyar 810 milyon lira. ilköğretim ve lise 5 milyar lira, üniversite ise 11 bin dolar.
 • İSTEK Vakfı Okulları: Semiha Şakir Lisesi, Bilge Kağan Lisesi, Atanur Oğuz Lisesi, Kemal Atatürk Lisesi, Acıbadem Lisesi, Belde Lisesi: 4 milyar 250 milyon lira. Bu okulların anaokul bölümleri 2 milyar 800 bin lira, ilköğretimleri ise 3 milyar 350 milyon lira. Uluğbey Lisesi,
 • Kaşgarlı Mahmut Lisesi: 3 milyar 750 milyon lira. Anaokul ücreti 2 milyar 476 milyon, ilköğretim ise 3 milyar 250 milyon. İSTEK Vakfı'na bağlı Yeditepe Üniversitesi ise 2 bin 400-5 bin 600 dolar.
 • Bahçeşehir: Anaokul 4 milyar 600 milyon artı KDV, yemek ücreti 1 milyar lira. İlköğretim 5 milyar 240 milyon artı KDV, yemek 1 milyar lira. Lise 5 milyar 975 milyon artı KDV, yemek ücreti de 1 milyar lira.
  Üniversite öğrenimi 7 bin dolar.
  ***
  16 yıl boyunca eller hep cepte
  Kesintisiz eğitimin verildiği Beykent'te anaokulundan başlayarak, sekiz yıl süren ilköğretim ve ardından hazırlık sınıfıyla birlikte devam eden dört yıllık lise hayatının maliyeti 33 milyar lira. Buna bir de dört yıl süren üniversite öğrenimi eklenince bu para 59 milyar lirayı buluyor.
  Bir ömür boyu eğitim veren Kültür eğitim kurumlarında, anaokulundan başlayarak lise bitimine kadar süren 14 yıllık eğitim hayatının faturası 48 milyar lira. Lisenin ardından üniversiteye gidecek öğrencilerin ödeyeceği bedel ise 28 bin dolar. Toplam eğitim masrafı 85 milyar lira.
  Işık eğitim kurumunda iki yıllık anaokul eğitiminin ardından başlayan sekiz yıllık ilköğretim ve dört yıllık lise öğreniminin faturası 54 milyar lira. Işık Üniversitesi'nde dört yıl okumak için ise 28 bin doları gözden çıkarmak gerekiyor. Toplam maliyet 91 milyar lira.
  İstek Vakfı Okulları'nda, anaokulundan lise bitimine kadar eğitim için ödenmesi gereken ücret 50 milyar lira. Aynı vakfa bağlı olan Yeditepe Üniversitesi'nin güz dönemi ücretleri 2 bin 475 dolar ile 4 bin 500 dolar arasından değişiyor. Bu ücretler kayıt döneminde Türk Lirası karşılığı olarak alınacak. Bahar dönemi ücretleri de o dönemin döviz kuruna göre tekrar belirlenecek. Yaklaşık toplam bedel 70 milyar lira. Kesintisiz eğitim veren kuruluşlardan Bahçeşehir kurumunda da anaokulundan lise bitimine kadar ödenmesi gereken eğitim bedeli 75 milyar lira. Dört yıllık üniversite eğitimi için ise 28 bin dolar gerekiyor. Toplam 112 milyar lira.
  Koç eğitim kurumlarında 14 yıllık ana, ilk ve ortaöğretimin bedeli 71 milyar lira. Koç Üniversitesi'nde okumak dört yıl için 44 bin dolara mal oluyor. Toplam bedel 129 milyar lira.