Çok şey bilen komutan vefat etti

Kara Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Kemal Yamak vefat etti. Kemal Yamak Kıbrıs Barış Harekatı öncesi gizli operasyonları yönetmiş, Körfez Savaşı zamanı Özal'ın danışmanlığını yapmıştı .Orgeneral Kemal Yamak 1924 yılında Amasya’nın Merzifon ilçesinde doğdu. 1943 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nden, 1945 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1947 yılında Topçu Sınıf Okulu’ndan, 1958 yılında Harp Akademisi’nden mezun oldu. 1971 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile Genelkurmay Özel Harp Dairesi başkanlığı, 4. Zırhlı Tugay komutanlığı yaptı. 1975’de tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile 28. Piyade Tümen komutanlığı, Kara Kuvvetleri Harekât başkanlığı, Doğu Yurtiçi Bölge komutanlığı yaptı. 1979’da korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri komutanlığı, 7. Kolordu komutanlığı, Kara Kuvvetleri kurmay başkanlığı görevlerinde bulundu. 1984’da orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri kurmay başkanlığı ve Ege Ordusu komutanlığı yaptı, 24 Temmuz 1987 tarihinde atandığı Kara Kuvvetleri komutanlığından, 1 Eylül 1989 tarihinde yaş haddi nedeniyle emekli oldu.
Aynı tarihte Başbakanlık başdanışmanlığına atandı. Başbakan Turgut Özal’ın Kasım 1989’da cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği görevine getirildi. Özal’ın 17 Nisan 1993’te ölümü üzerine, aynı gün bu görevinden istifa etti. 

KEMAL YAMAK: ÇOK ŞEY BİLEN GENERAL


Kemal Yamak Kıbrıs Barış Harekatı öncesi gizli operasyonları yönetmiş, Körfez Savaşı zamanı Özal'ın danışmanlığını yapmıştı . Yamak "Gölgede Kalan İzler ve Gölgeleşen Bizler" ismiyle Doğan Kitap’tan piyasaya çıkan anılarında dönemin Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Bülent Ecevit’in "kontrgerilla" iddialarına yanıt vermiş ve bazı CHP milletvekillerinin de Özel Harpçi olduğunu açıklamıştı.

Kemal Yamak, yazdığı ve büyük tartışma yaratan kitabının arka kapağındaki tanıtım yazısında şunlar yeralıyordu:

II. Dünya Savaşı’nda askerî öğrenci, çokpartili döneme geçiş yıllarında genç bir subay. 1960’ta Afganistan’da tabiye öğretmeni. 22 Şubat ve 21 Mayıs olaylarında Kara Harp Okulu’nda eğitim öğretim şube müdürü. Kıbrıs Barış Harekâtı’nda Özel Harp Dairesi başkanı. 12 Eylül’den önce ve sonra 7. Kolordu ve Sıkıyönetim komutanı olarak Diyarbakır’da... 1985-1987 yılları arasında Ege’de krizler yaşanırken Ege Ordusu komutanı. PKK terörünü ve Güneydoğu sorununu yakından tanıyan komutanlardan biri. Turgut Özal döneminde Başbakanlık başdanışmanı, Birinci Körfez Krizi’nde Cumhurbaşkanlığı genel sekreteri; dolayısıyla Turgut Özal’ın kişiliği ve ölümüyle ilgili sorulara en iyi cevap verebilecek kişilerden biri. Evet, emekli orgeneral Kemal Yamak’tan söz ediyoruz. "Gölgede Kalan İzler ve Gölgeleşen Bizler", yıllarını Silahlı Kuvvetler’e vermiş, Türkiye’yi ilgilendiren birçok önemli dönemin ve olayın yakın tanığı olmuş, hatta tanığı olmaktan öteye geçmiş bir kişiliğin anılarını barındırıyor. Bu ülkenin geçmişine ve bugününe duyarsız kalamayacak herkesin ilgiyle okuyabileceği bir çalışma.

GAZETE İLANLARI İLE DUYULDU

Emekli Orgeneral Kemal Yamak'ın vefatı Genulkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının gazetelere verdiği başsağlığı ilanıyla duyruldu. Emekli Orgeneral Kemal Yamak dün vefat etti.Emekli Orgeneral Yamak için ilk tören yarın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda düzenlenecek. Yamak'ın cenazesi, Kocatepe Camisi'nde öğleyin kılınacak