Çok yalvardı ama nafile

Dün bir jandarma minibüsü ve bir askeri otobüs içinde aynı aileden 14 kişi adliyeye götürüldü. Minibüste kadınlar ve küçük bir çocuk, otobüste ise çoğu genç, erkekler vardı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Dün bir jandarma minibüsü ve bir askeri otobüs içinde aynı aileden 14 kişi adliyeye götürüldü. Minibüste kadınlar ve küçük bir çocuk, otobüste ise çoğu genç, erkekler vardı. Aynı cinayetin suç ortağı oldukları iddiasıyla gözaltına alınmışlardı.
Cinayetin kurbanı, ailenin küçük kızı N.'ydi. Cinayet nedeni 'namus'tu. Her namus cinayetinde olduğu gibi 14 yaşındaki N.'nin cenazesi Adli Tıp Kurumu morgunda sahipsiz bekletilirken ailesi, savcının karşısındaydı.
Öldürülen N.'nin babası, bir amcası ve bir ağabeyi tutuklandı. Baba H. ifadesinde, kızının öldürülmemek için çok yalvardığını, 17 yaşındaki oğlunun da "Baba yalvarırım onu öldürme" dediğini anlatıyordu.
N.H., aylar önce İstanbul'un varoşlarında, yoksulluğun içinde bir kız çocuğuydu. Ailesi, Van'dan Avcılar'ın Mustafa Kemal Mahallesi'ne göç etmişti. N. kalabalık ailenin içinde küçük bir detay olarak yaşamını sürdürüyordu. Babası inşaat ustasıydı. N. 10 yaşına geldiğinde, aile geçimine katkı sağlamak için bir konfeksiyon atölyesinde işe başlamıştı.
10 yaşında atölyede
Onu namus cinayetinin kurbanı yapacak öyküsü de bu konfeksiyon atölyesinde
başladı. Konfeksiyon atölyesinde çalışan 24 yaşındaki M.S. ile tanıştı. M.S.'nin ailesinin iddialarına göre birbirlerini sevmişlerdi ve gizli gizli görüşüyorlardı. N., ailesinin baskısından yılmıştı ve kurtuluşu M.S.
ile birlikte olmakta görüyordu. N.'nin komşuları da genç kızın, babasından çok baskı gördüğünü ve evden kaçmayı düşündüğünü anlatıyordu. N.'nin
ailesinin anlattıklarına göre ise genç kız, atölyede M.S.'nin tacizine uğramış, yaşadıklarını ailesine anlatınca kaçırılmıştı. Hangi iddianın doğru olduğu henüz belli değil. Ancak 30 Mart 2004 günü N., konfeksiyon atölyesinden eve dönmedi. Hiçbir haber yoktu. Babası 48 yaşındaki M.N.H., Avcılar Asayiş Şube Müdürlüğü'ne giderek kayıp başvurusu yaptı. M.S. de kayıplara karışmıştı. Jandarma 4 Nisan 2004 günü N. ile M.S.'yi Esenyurt'taki bir evde buldu. M.S., tutuklandı. N. ise babasına teslim edildi.
M.S.'yi öldüremediler
Artık ailenin tek gündemi, 'namusun nasıl temizleneceği'ydi. Ailenin yaptığı toplantıda bazıları evlendirilmelerinin yeterli olduğunu savunuyordu. Ancak diğerleri namusun kanla temizleneceği konusunda
ısrarcıydı. Sandıklardaki silahlar çıkarıldı. M.S., 6 Nisan 2004'te Büyükçekmece Adliyesi'ne çıkarılırken, aile pusudaydı. Ancak planlarını uygulayamadılar.
M.S.'nin öldürülememesinin ardından tek hedef küçük kızdı. Bir gün sonra baba, kızını yanına alarak evden çıktı. N., kendisinin öldürülmesi için bir yer arandığını bilmeden babasının peşinden gidiyordu.
Baba H.'nin ablası F.K., Büyükçekmece'nin ücralarında Türkoba Köyü'nde oturuyordu. Kızını bu eve götürdü. Polis ve jandarmadaki ifadelere göre evde N.'nin karşısında babası, halası, iki ağabeyi, halasının oğlu Ş.K. ve amcası vardı.
Akşam olduğunda babası, elindeki kablo ile kızının yattığı odaya girdi. N., babasına kendisini öldürmemesi için yalvardı, bir suçunun olmadığını söyledi. Ama baba dinlemedi. Kabloyu küçük kızının boynuna doladı. Bu sırada odaya küçük oğlu girdi. O da "Baba yalvarırım onu öldürme" diye haykırıyordu. Ama baba H. dinlemedi.
İkinci kayıp başvurusu
Kısa süre sonra N.'nin cesedini bir çuvala koyup evin kömürlüğüne gömdüler.
Ama K. ailesi cesedin burada durmasını istemiyordu. Baba H., cinayetten iki gün sonra kızının kayıp olmasının dikkat çekmemesi için tekrar Avcılar Asayiş Şube Müdürlüğü'ne giderek kayıp başvurusu yaptı.
Cesedi kardeşlerinden M.H.'nin bekçi olarak çalıştığı Beykoz'daki bir çiftliğe gömmeye karar verdi. Bir akşam, cesedi dikkat çekmeden buraya gömdüler. Artık aile için konu kapanmıştı. Kulaktan kulağa namusun temizlendiği duyulmuştu.
Ancak jandarmaya gelen bir ihbar telefonu her şeyi değiştirdi. Baba H., polis tarafından gözaltına alındı ve cinayeti itiraf etti. Pişman olmadığını, namusunu temizlediğini söylüyordu. İfadesi sonucunda ceset bulundu. N., çuvalın içinde cenin pozisyonunda yatıyordu. Ceset morga götürüldü. Cinayete karıştığı düşünülen ailenin diğer mensupları gözaltına alındı. Büyükçekmece Jandarma Komutanlığı'nda sorgulanan 14 kişi dün Büyükçekmece Savcılığı'na sevk edildi. Sorgularının tamamlanmasının ardından N.'nin babası, amcası ve bir ağabeyi tutuklanarak cezaevine konuldu.