Çolpan İlhan son yolculuğuna uğurlandı

Çolpan İlhan son yolculuğuna uğurlandı
Çolpan İlhan son yolculuğuna uğurlandı
Geçirdiği kalp krizi sonucu 78 yaşında hayatını kaybeden Tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Teşvikiye Camii'ndeki cenaze namazında helallik alındığı esnada bir kişi, "Ben hakkımı helal etmiyorum" dedi. Bunun üzerine imam ve namaza katılanlar tepki gösterdi.

İSTANBUL- Önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Devlet Sanatçısı Çolpan İlhan için ilk olarak Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde anma töreni düzenlendi. Daha sona cenaze namazı için Çolpan İlhan'ın naaşı Teşvikiye Camii'ne getirildi. Teşvikiye Camii'nde düzenlenen cenaze töreninde taziyeleri usta oyuncunun oğlu Kerem Alışık, torunu Sadri Alışık, eski gelini Sibel Turnagöl ile yakınları kabul etti.

Cenazeye Cumhuriyet Halk Partisi( CHP ) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamza Çebi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Yıldız Kenter, Türkan Şoray, Orhan Gencebay, Genco Erkal, Göksel Arsoy, Behzat Uygur, Süheyl Uygur, Oktay Kaynarca, Mahsun Kırmızıgöl, Gönül Yazar, Haldun Dormen, Türker İnanoğlu, Serdar Gökhan, gibi sanat dünyasından çok sayıda isim ile yakınları ve öğrencileri katıldı.

ÇOLPAN İLHAN'A HAKKINI HELAL ETMEDİ

Kalp krizi sonucu önceki gün vefat eden tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan'ın cenaze namazında helallik alındığı esnada bir kişi, "Ben hakkımı helal etmiyorum" dedi. Bunun üzerine imam ve namaza katılanlar tepki göstererek hakkını helal etmesini istedi. Çolpan İlhan'ın modaevinde çalıştığı iddia edilen kişinin yevmiyesini alamadığını öne sürdüğü ve bu yüzden hakkını helal etmek istemediği öğrenildi. O anlar kameralara böyle yansıdı.KEREM ALIŞIK UZUN SÜRE GÖZYAŞI DÖKTÜ
Törende, gözyaşlarına hakim olamayan Kerem Alışık gazetecilere yaptığı açıklamada, 'yere göğe sığdıramadığım' dediği annesinin vefatı için çok büyük üzüntü içinde olduklarını söyledi. Alışık, "Bugün annemize hakkımızı helal edeceğiz ancak onu gerek sanata, tiyatroya ait gerekse de evine, ailesine ait olan tüm zamanların zümrütü gibi parlayan insanı, çok önemli bir sanatçıyı kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Hem sanattan hem ailesinden, hem de sanatçı dostlarından alacağı var. Aslında o bize alacaklarını helal etmeli. - taziyede bulunduğu Kerem Alışık'a sarılarak uzun süre ağladığı görüldü. O, savaşçı, asaleti, zerafeti, hem vicdanlı hem mücadeleci bir rol model ve örnek kadın kişiliğidir" diye konuştu.

CHP LİDERİ ÜZÜNTÜSÜNÜ DİLE GETİRDİ

Cenazeye katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada Türk sinemasının çok saygın bir sanatçısını kaybetmiş olmanının derin üzüntüsünü yaşadığını ifade etti. Usta oyuncunun filmleriyle büyüdüğünü kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bir üzüntümü dile getireyim. Sanata ve sanatçıya gereken önemi vermiyoruz. Sanatçılar öldükten sonra onlarla ilgili güzel şeyler söylüyoruz. Keşke onlar hayattayken o güzel şeyleri biz söylesek ve onlar da duyabilse. Kendisini her zaman saygıyla andım ve saygıyla anmaya devam edeceğiz. O bizim kalbimizde ve yüreğimizde yaşayacak. Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın" diye konuştu.
Türk sineması ve tiyatrosu için acı kayıplardan birinin yaşandığını söyleyen İBB Başkanı Kadir Topbaş ise "Devlet sanatçı ödülünü almış, rahmetli Sadri Alışık'ın değerli eşi, milletimizin gönlünde yer tutmuş Alışık ailesinin önemli bir ismini bayram arefesinde uğurluyoruz. Kimliği ve kişiliğiyle toplumda ayrı bir yeri olan insandı" diye konuştu.

TÜRKAN ŞORAY: HAYATIMDA BÜYÜK BİR BOŞLUK OLACAK

Türkan Şoray ve Yıldız Kenter de tabutun başında ağladı. Gazetecilere konuşan Şoray, Çolpan İlhan'ın vefatının Türk sanatı adına çok büyük bir kayıp olduğunu ifade etti. Şoray, "Kendisi herşeyden önce çok yakın bir dostumdu. Bütün sırlarımı paylaşırdım. O kadar güzel içten dinlerdi ki, çok dost, sevecen bir insandı. Hayatımda büyük bir boşluk olacak" dedi.
Cenaze namazında Kerem Alışık, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte saf tuttu. Hocanın helallik istediği arka sırada saf tutan bir kişinin 'hakkımı helal etmiyorum' şeklinde sesi duyuldu. Kısa bir süreliğine yaşanan şaşkınlığın ardından kimliği belli olmayan şahıs çevrede bulunanların tepkisiyle cami avlusundan uzaklaştırıldı.
Cenaze namazının kılınmasıyla Kerem Alışık, annesinin tabutuna omuz vererek cenaze aracına kadar taşıdı. İlhan'ın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'nda eşi Sadri Alışık'ın mezarıın yanına defnedildi. DHA