'Cop, heyecandan'

Polisin kasıttan değil, heyecanından dolayı cop kullandığını söyleyen İçişleri Bakanı Yücelen, "Olaylarda topluluğu AB yöntemlerine uygun dağıtıyoruz" dedi.

ANKARA - İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, güvenlik güçlerinin cop kullanma nedenini, "Tamamen münferit nitelikteki bu ferdi hareketler kasıttan değil, toplum psikolojisi içerisinde yer alan heyecanın bastırılamamasından kaynaklanmaktadır" diye açıkladı.
Bakan Yücelen, YÖK'ü protesto eylemlerinde öğrencilere yönelik polis şiddetinin nedenini soran SP'li Sacit Günbey'e yazılı olarak yanıt verdi. İşkencenin sistemli bir politika değil, 'münferit' olduğunu savunan Yücelen, "Polis zor kullanma yetkisini yasalardan alıyor. Zor kullanma anlarında amacını aşan olaylar yaşanması ferdi hareketlerdir. Tamamen münferit nitelikteki bu ferdi hareketler de kasıttan değil, toplum psikolojisi içerisinde yer alan heyecanın bastırılamamasından kaynaklanmaktadır. Toplum psikolojisinden kaynaklanan bu tür ferdi hareketlerin tamamen ortadan kaldırılması için başlatılan eğitim çalışmaları artırılarak devam ettirilecektir" dedi.
'Coplamada AB uyumu'
Yücelen, yasalara aykırı eylemlerde, polisin topluluğu dağıtmak için 'grupla müzakere, liderlerinden yararlanma, film ve fotoğraf çekimi' gibi psikolojik yöntemlerin yanı sıra fiziki yöntemleri de kullandığını hatırlattı. Fiziki yöntemleri de 'sesli uyarı, su püskürtme, gözyaşartıcı gaz ve cop kullanmak' olarak özetleyen Yücelen, "Bunlar Avrupa Birliği ülkelerindeki polislerin kullandığı teknik ve taktiklerdir. AB'ye uyum sürecinde, toplumsal olaylara müdahalelerde insani yöntemlerin geliştirilmesi konusunda Avrupa ve dünyada yaşanan gelişmeler yakından takip edilmektedir" diye bilgi verdi.