Cop yerine çay!

İskenderun'da batan gemideki atıkların çıkarılması için Çevre Bakanlığı önüne gelen Greenpeace üyelerine çay ikram edildi, "Çalışma başlayacak" sözü verildi.

ANKARA - Greenpeace, 2 bin 200 ton toksik atık yüküyle İskenderun'da batan MV Ulla adlı gemideki atıkların hemen çıkarılması için Çevre ve Orman Bakanlığı önünde eylem yaptı. Eylemcileri bakanlığa çağırarak çay ikram eden bakanlık yetkilileri, çalışmalara derhal başlanacağı sözünü verdi.
Greenpeace üyeleri, dün sabah Çevre ve Orman Bakanlığı önüne gelerek,
'Bakan bekliyor, MV Ulla zehirliyor' yazılı pankart açtı. Grup adına konuşan Banu Dökmecibaşı, geminin batmasının üzerinden 15 gün geçmesine rağmen atıkla ilgili girişimde bulunulmamasını eleştirerek, Bakan Osman Pepe'nin ihmali olduğunu savundu.
Polisin 'Dağılın, yoksa hemen gözaltına alacağız' uyarısı üzerine Dökmecibaşı, cep telefonuyla Bakan Pepe'yi aradı.
Bolu'daki Pepe'nin talimatıyla eylemciler bakanlığa alındı. Müsteşar yardımcısı Mustafa Öztürk gelene kadar eylemcilere çay ikram edildi.
Yetkililerin açıklamalarının yeterli olmadığını savunan Dökmecibaşı, atığın çıkarılmasıyla ilgili bakanlık acil eylem planının ne olduğunu sordu. Mustafa Öztürk de ihmali olanlar konusunda soruşturma açılacağını belirterek, "Gemi geldiği gün gitmeliydi. Birileri tarafından alıkonulmuş. Bürokrasinin de suçu var" diye konuştu.
Öztürk, üniversiteler, ilgili kurum ve kuruluşlardan uzmanların katılımıyla geminin nasıl çıkarılacağı konusunda çalışmalara bugünden (dün) itibaren başlanacağını söyledi. Dökmecibaşı'nın İspanyol hükümetinin yardım önerdiğine ancak Türkiye'den yanıt alamadıklarına ilişkin yazılar bulunduğunu söylemesi üzerine sinirlenen müsteşar yardımcısı Öztürk, "İspanya hükümetini değil çevreyi savunun" dedi.
Komşularda Ulla paniği
Bu arada, Ulla gemisi Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde panik yarattı. Suriye ve Yunanistan, Türkiye büyükelçilikleri aracılığıyla Ankara'ya Ulla gemisindeki zehirli atığın Akdeniz'e zararını sordu. Çevre örgütlerinin açıklamalarından ve krom yükünün olası zararlarından kaygılanan iki ülke 'Çevresel kirlenme bizim kıyılarımızı etkiler mi?' sorusunu yöneltti. Dışişleri Bakanlığı iki ülkeye "Endişe edilecek durum yok" yanıtını verdi. (Radikal, aa)