'Coplu tecavüz'de beraat

Korsan gösteride otobüs yaktıkları gerekçesiyle mahkûm edilen iki liseli kıza işkence ve copla tecavüz ettikleri iddiasıyla yargılanan dört polis hakkında, altı yıl süren yargılama sonunda beraat kararı verildi.
Haber: UFUK AKTUĞ / Arşivi

HATAY - Korsan gösteride otobüs yaktıkları gerekçesiyle mahkûm edilen iki liseli kıza işkence ve copla tecavüz ettikleri iddiasıyla yargılanan dört polis hakkında, altı yıl süren yargılama sonunda beraat kararı verildi.
İskenderun Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmaya, davacı 20 yaşındaki N.C.S. ve Gebze Özel Tip Cezaevi'nde tutuklu bulunan 23 yaşındaki F.D.P. ile tutuksuz yargılanan sanıklar Emniyet amiri Gürkan İlhan, polisler Murat Çıkar, Halil Özkan ve Aysun Yüksel katılmadı. Sanık polislerin avukatı Oya Aydın delillerin yeterli olmadığını ileri sürdü. Savcı Mehmet Çavkan da beraat talep etti. Mahkeme, delil yetersizliğinden polislerin beraatine karar verdi. Duruşmayı Uluslararası Af Örgütü'nden Dr. Barbara Nepter ve Fransız Claude Edelman ile ABD'nin Adana Konsolosluğu'nda görevli Hamza Uluçay da izledi.
İskenderun'da Abdullah Öcalan'a destek amacıyla bir otobüse benzin dökerek yaktıkları iddia edilen, Eğitim-Sen Şube Başkanı Temim S.'nin 12 yaşındaki kızı N.C.S. ile 18 yaşındaki F.D.P., 6 Mart 1999'da Terörle Mücadele ekiplerince gözaltına alındı. Liseli kızlar yedi gün gözaltından sonra, örgüt üyeliği suçundan yargılandı. N.C.S. 12 yıl, F.D.P. ise 18 yıl
ağır hapis cezasına çarptırıldı. Gözaltı tarihinden sekiz ay sonra, kızların aileleri işkence ve copla tecavüz iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. TTB Merkez Konseyi'nin hazırladığı yorum raporunda, her iki kıza işkence yapıldığı belirtildi. Çapa Tıp Fakültesi Psikolojik Travma Merkezi'nde de iki kız hakkında, 'işkencenin ağır etkilerinin görüldüğüne yönelik' rapor verildi. Buna karşın Adli Tıp Genel Meclisi raporunda, bu yönde kanıt elde edilmediğini bildirdi. N.C.S, yasa değişikliklerinden yararlanarak geçen yıl tahliye edildi.
Af Örgütü: Düzmece detaylar
Uluslararası Af Örgütü, karara şu tepkiyi gösterdi: "İki mağdura korkunç işkence yapan sanıklar, uygun araştırma yapılmayan bir yargılama sonucunda beraat etti. Dört yıl süren ve 30 kez ertelenen davanın tamamen düzmece bir teknik detay nedeniyle düşmesi çok kötü. Türk adalet sistemi, bir kez daha insan hakları ihlalleri kurbanlarını hüsrana uğrattı."


    http://www.radikal.com.tr/8475488475480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.