Çöpteki marul için öldüler

Kardeşler ve kuzenler
Turgay sekiz, kardeşi Serengül beş, Veysel yedi, kardeşi Ali altı yaşındaydı. Hepsinin de soyadı Zurnacı'ydı. Aileleri ekmek parası için Nizip'ten göçmüştü. Yaşıtları oyun oynarken onların gözü aşevinden çöpe atılan marullardaydı.
Şoför ehliyetsiz çıktı
Çocuklar yolun karşısına geçip marulları toplamaya başladı. Ancak bir şey onları korkuttu. Kaçmak için kendilerini yola atınca ehliyetsiz bir sürücünün kullandığı otomobilin altında kaldılar. Çocukların dördü de olay yerinde öldü.
Haber: AHMET BOLAT / Arşivi

KAYSERİ - Turgay sekiz, Veysel yedi, Muharrem ve Ali altı, Seren Gül ve Berivan beş yaşındaydı. Hepsi de Gaziantep'in Nizip ilçesinden gelen Zurnacı ailesinin çocuklarıydı. Gözleri yolun karşısında, atıklarını topladıkları aşevindeydi. Marul yığınını görüp toplamak için karşıya koştular. Birkaç dakika sonra bir gürültü koptu, çocuklar yola saçıldılar. Dördü hemen ölmüştü. Yoldan geçerken hızla çocukların arasına dalan otomobil hurdaya dönmüş, sonradan ehliyeti olmadığı anlaşılan sürücü kaçmıştı.
Duyanları kahreden olay dün sabah saat 10.00'da Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde yaşandı. Kaza noktası, Necipfazıl Bulvarı üzerindeki Erciyes Aşevi'nin önüydü. Bu kaza noktası tesadüf de değildi. Nizip göçmeni Zurnacı ailesinin çocukları, aşevinin atıklarını toplayacaktı. Gözleri aşevi önündeki marul artıklarına takılan Turgay, Seren Gül, Muharrem, Veysel, Ali ve Berivan marul kümesine ulaştıklarında, görgü tanığı Safiye Öksüz'ün anlattıklarına göre, bir şey onları korkuttu, panikle kaçtılar. Öksüz, olayı şöyle aktardı:
"Evimin önünde otururken, çocuklar aşevi önündeki marul atıklarına doğru koştular. Ancak, ne oldu bilmiyorum, çocuklar marul atıklarını bırakıp, birden kaçmaya başladılar. Sanıyorum, onlara biri veya birileri bağırdı. Onlar da geldikleri yöne, yola doğru kaçıyordu. Ben eve girmek üzere kapıya doğru yöneldiğimde gürültü duydum. Dönüp baktığımda çocuklar yerlere saçılmıştı. Hemen kaza yerine koştum. Yardım etmeye çalıştım, ancak çoğu ölmüştü. "
38 FF 630 plakalı otomobilin altında kalan çocuklardan Turgay ve Seren Gül Zurnacı kardeşler ile kuzenleri Muharrem ve Veysel Zurnacı kardeşler olay yerinde öldü. Yaralanan Ali ve Berivan Zurnacı ise Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi'ne kaldırıldı. Acı haberi duyan aile üyeleri acılarını, olay yerinde hurdaya dönmüş haldeki otomobili yumruklayarak çıkarmaya çalıştı. Kavga çıkması ihtimaline karşı çevik kuvvet polisi kaza yerine gönderildi.
Ölen çocuklar otopsi için Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.
Sürücü yakalandı, ehliyeti yoktu
Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri plaka üzerinden yaptıkları soruşturmada, otomobilin sahibi Mehmet Gündoğan'ın aracını iki yıl önce galeriye sattığını, galericinin de bir başkasına sattığını, ancak resmi devir işlemi yapılmadığını saptadı. Daha sonra aracı kullanan sürücünün 26 yaşındaki Memduh Saltık olduğu belirlendi. Saltık evinde yakalanırken ehliyeti bulunmadığı ortaya çıktı...