'Çöpten' herkese insanlık dersi çıkardılar

'Çöpten' herkese insanlık dersi çıkardılar
'Çöpten' herkese insanlık dersi çıkardılar

K ğıt toplayıcıları arasında çok sayıda çocuk da var. Fotoğraf: MİNE TUDUK

Haber: ŞÜKRÜ OKTAY KILIÇ - oktay.kilic@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Onurlarıyla hayatta kalabilmek için hayatı son noktasından yakalayan atık kâğıt işçileri Van’daki depremzedelere yardım etmek için kolları sıvadı. Van’a gönderilen yardımları paketlemek için kurumların ve belediyelerin duyduğu acil koli ihtiyacını atık kâğıt toplayıcıları gideriyor. Atık kâğıt işçileri, iki gündür mesailerini Van’a yardım göndermek için harcıyor. Bila bedel yaptıkları bu işten dolayı gelecek talepleri de bekliyorlar. Geri Dönüşüm İşçileri Derneği’nin, sağlam ve kullanılabilir atıklardan oluşan iki yardım kamyonu İstanbul ve Ankara ’dan dün yola çıktı. Antalya ’da atık kâğıt işçilerinin aralarında topladığı yardımlarsa bugün yola çıkıyor.

Herkesin uyuduğu saatlerde çıktıkları sokaklarda kilometreler arşınlıyorlar. Yirmi kilo kartona bir ekmek için hastalık kokan çöplere uzanıyor elleri. En çok toplumun, küçümseyen bakışları, aşağılamaları üzüyor onları. Kısıtlı imkânlarıyla İstanbul, Ankara ve Antalya başta olmak üzere pek çok ilde yardımlaşma ve dayanışma derneği kuran kâğıt toplayıcıları, atıklardan buldukları sağlam ve kullanılabilir eşyaları da Van’a gönderdi.

Geri Dönüşüm İşçileri Derneği’nden Ali Mendillioğlu, “Biz çok özel bir şey yapmıyoruz, yapmamız gerekeni yapıyoruz” diyor.

Koli ihtiyacı olan kurumlar, atık kâğıt işçilerine şu numaralardan ulaşabilir: Ali Mendillioğlu - İstanbul: 0505 804 79 33. Tahsin Karaman - Ankara: 0542 349 30 30. Şevket Temel - Antalya: 0536 663 26 30.

‘O günden sonra arabalarımızla başka bir tura çıktık...’
Tarlabaşı’ndaki kâğıt toplayıcılar bir dernek altında birleştirmek için uzun süre uğraşan Bayram Renklihava anlatıyor: “Deprem haberini aldığımız günden itibaren arabalarımızla başka bir tura çıktık. Bu kez çöplerdeki elbise, pabuç, battaniye gibi malzemeleri arıyorduk. Sonra bununla da yetinmedik, kapı kapı dolaştık. Herkes elinden geldiğince kardeşlerimize yardım etti. Biz de arabalarımızla onları bir merkeze topladık. Bizim kâğıtçılar arasında Vanlı çoktur, onlar organizasyonda çok faaldi. Dün sabaha karşı tüm malzemeleri bir TIR’a yükleyip gönderdik.”


  http://www.radikal.com.tr/106761610676169

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  başkaları - imkanatutuldum

  başkalarının acısını görmezden gelenlerden, eşitsizlie göz yumanlardan midem bulanıyor.

  Sokaktaki adam 27/10/2011 - 10:36 yorumuna ek olarak - jakal

  Sokaktaki adam 27/10/2011 - 10:36 yorumuna ek olarak John Steinbeck'in gazap üzümleri kitabında "insanlar yoksullaştıkça birleşir"cümleside var ki gerçeğin ta kendisi.eklemek istedim

  helal olsun - jakal

  Dün bu haberi canlı izledim Ali Mendiloğlu isimli kişi okadar düzgün akıcı bir konuşması vardıki ilk önce muhabir falan sandım sonradan anladımki değil.Helal olsun

  Olan biten ve olması gereken - yorumlayıcı

  Ne demiş Ali Mendiloğlu "biz çok özel bir şey yapmıyoruz, yapmamız gerekeni yapıyoruz". Çok doğru. Bize neden çok özel geliyor çünkü kimileri yardımları yağmalıyor, kimileri deprem vergisinde toplanan vergilerin hesabını vermekten kaçıyor, kimileri hiç ihtiyacı yokken çifter çifter çadırlar alıyor. O nedenle bu canım, bu güzelim çocuklar çok özel bir şey yapıyor gibi geliyor. Biz de bir gün Japonlar gibi olabilir miyiz acaba? Kimbilir??

  İnsanlık - 007aykut

  İnsanlık küçücük yüreklerdedir.İnsanlık içi dolu cüzdanda değildir.İnsanlık yediği ekmeği bölüşmektedir.Yardmlarını çarşaf çarşaf ilanedip reklamını yapmak sonrada yaptığı yardımı vergisinden düşürmek değildir.İnsanlık şimdi Van da olup oradakine moral vermektirşSomali ye turistik çıkartma yapıp oradaki aç çocuklarla poz verip reklam yapmak değildir.Haydi şimdi görelim sizi insanım diyenler...

  yoksulluk yoksulluktur.. - sokaktaki_adam

  John Steinbeck'in 1929 ekonomik bunalımını anlattığı romanı Gazap Üzümlerinde, tespit ettiği gerçeklerden biri şuydu, eğer yoksulsan ve ekmeğe muhtaçsan sakın zenginin kapısı çalma, çünkü gönülden vermez, git yoksulun kapısını çal ki; elindeki son ekmeği böldüğünü ve gönülden vermek nasıl olurmuş onu gör.Tüm gönlü zengin olan canlar, yoksulluğun türk'ü kürt'ü yok be.Yoksulluk yoksulluktur ve yüzü soğuktur.

  kocaman yürekler - meyman 58

  Elleri olsa da kapkara yüreklerinde onca yara tutunabiliyorlarsa her koşulda hayata ve insanı insan olarak görüp empati kurabiliyorlarsa ben o çocukların değil ellerini ayaklarını bile öperim. O kocaman buram buram insan sevgisi kokan yüreklerinize kurban...