Çöpten servet çıkarıyor

Makine mühendisi Halil Filiz, kendi geliştirdiği makineler sayesinde çöpe atılan milyonlarca liralık atığı geri kazandırıyor.
Haber: ELİF DEMİRCİ / Arşivi

İZMİR - Makine mühendisi Halil Filiz, kendi geliştirdiği makineler sayesinde çöpe atılan milyonlarca liralık atığı geri kazandırıyor.
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan, Fimak Plastik Makine Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Halil Filiz, işini çok sevdiği için sürekli araştırma içinde. 1991 yılında plastik kırma makineleri üretimine başlayan Filiz, bu sayede defolu ya da hurda her türlü plastiği parçalayarak, yeniden kullanımını sağladı.
Plastiği yakmaya son
Geri dönüşüm makinelerinde ilk ve tek olarak endüstriyel tasarım tescili alan Fimak'ın genel müdürü Halil Filiz, içinde bakır olan plastik kabloları geri kazanabilmek için, üç yıl önce 'bakır ayıklama ünitesi' geliştirdi. Filiz, bu makinelerin kullanımıyla yılda 22 milyon YTL gelir kazanılabildiğini söyledi.
Filiz, makineyi şöyle anlattı: "Bu tür kabloların bakırını geri kazanabilmek için plastiğin yakılarak yok edilmesi gerekiyor. Bu yöntem çevreyi kirletiyor, plastiği yok ederek geri dönüşümünü engelliyor. Ayrıca açığa çıkan bakırın geri kazanılabilmesi için ek işlemler gerekiyor ve bu da bakıra zarar veriyor. Benim geliştirdiğim makine, plastiği ve bakırı ayrıştırıp, her ikisini de pirinç büyüklüğünde kırarak, geri dönüşümünü sağlıyor. Türkiye'de 100 bin ton atık kablo var. Bunun ise 30 bin tonu plastik, 70 bin tonu bakır. Yakıldığında 30 bin ton plastiğin yok olmasının maddi değeri 15 milyon YTL. Yüzde 5 oranında yok olan 3 bin 500 ton bakırın değeri ise 7 milyon YTL. Makine bu yok olma paylarını ortadan kaldırarak, 22 milyon YTL gelir sağlıyor. Bugün plastiğin tonu 250 YTL'den, bakırın kilosu ise 4.5 YTL'den satılıyor."
Lastikten yol yapılıyor
Mühendis Filiz'in diğer geri dönüşüm sistemleri ise şöyle:
Hayvan kulağından tutkal: Çöpe atılan deri ve kulakların parçalanıp birkaç işleme tabi tutulduktan sonra, tahin helvası kıvamına getirilip dönen soğuk bir silindir üzerine damlatılarak boncuk tutkal elde ediliyor. Boncuk tutkal ise eritilerek mobilya sektöründe kullanılıyor. Bu tutkal, kimyasal bileşenleri nedeniyle AB ülkelerinde kullanımı yasaklanan İsrail tutkalı dediğimiz beyaz tutkaldan daha etkili bir yapıştırıcı.
Araba lastiği deyip geçme: Tuğla fabrikalarında yakılarak yok edildiği için çevreye büyük zarar veren araba lastiklerinin içindeki tel, ip ve kauçuk ayrıştırılıyor. Afrika ülkelerinden ithal ettiğimiz kauçuk geri kazanılarak çim saha zeminlerinde, koşu ve yürüyüş ve atletizmin yapıldığı tartan yollarda ve don yaşanmaması için asfalt yol yapımında kullanılıyor.
Elyaf: Pet şişelerin etiketi, kapağı ve peti ayrıştırılarak, elyaf
üretimine hammadde sağlanıyor.


    http://www.radikal.com.tr/8473268473260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.