Çoruh'a koruma


Çoruh Nehri ve vadisi, biyolojik varlığı ve doğasıyla alternatif turizm için biçilmiş kaftan...


Kültür Bakanlığı, BM Kalkınma Programı ve Efes Pilsen'in ortak projesiyle Çoruh Vadisi'nin doğası ve biyoçeşitliliğine koruma kalkanı oluşturulacak. Proje, vadiyi alternatif turizm bölgesi haline getirmeyi de hedefliyor.
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Efes Pilsen'in ortaklaşa düzenlediği projeyle Çoruh Vadisi hem korunacak, hem de 'alternatif bir turizm bölgesi' halini alacak. 'Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi' (DATEM) başarılı olursa turizm açısından geliştirilebilir diğer bölgelerde de sürdürülmesi planlanıyor.
Proje kapsamında bölgede zor ve kolay trekking rotaları oluşturulacak, nehir sporları için yeni alanlar belirlenecek, dağ bisikleti kapasitesi geliştirme çalışmalarında bulunulacak ve yerel halka eğitimler verilecek.
Botanik açıdan çok zengin olan Çoruh Vadisi'nde endemik bitkiler, flora-fauanın yanı sıra kuş, kelebek ve yaban hayatı gözlemciliği de ön plana çıkıyor. Proje kapsamında, flora-faunayla ilgili seminer ve geziler düzenlenecek. Botanik envanterinin oluşturulması, kuş gözlem noktalarının belirlenmesi, kuş göçleri ve kelebek izleme etkinliklerinin düzenlenmesi için çalışılacak.
Bölgenin en önemli özellikleri arasında gösterilen 11. yüzyıla ait tarihsel doku, vadideki manastır ve Gürcü kiliseleri koruma altına alınacak.
'Yeni iş olanağı bekliyoruz'
Bölgedeki pek çok ilçe ve köyün sürekli göç verdiğini anlatan Erzurum Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, Doğu Anadolu Turizmi Geliştirme Projesi'nden umutlu: "Bu vadide göç veren ilçelerden biri de Uzundere'dir. İşsizlik sorunu nedeniyle halkımız göç etmek zorunda kalmaktadır. Bu proje ile göç durdurulabilir. DATUR projesinin tamamlanmasıyla turist çekecek olan ilçemizde hizmet sektörünün canlanmasını ve yeni iş olanaklarının da artmasını ümit ediyoruz."
Proje turizm eğitimleri, bölgeye ilgi oluşturacak ve halka gelir getirecek yeni ürünlerin oluşturulması, tanıtım, örgütlenme ve sosyal çalışmaları içeriyor. Efes Pilsen Bira Grubu Pazarlama Müdürü Dilek Başarır, Çoruh Vadisi'nin, geçimini tarımdan sağlayan ve özel sektör ekonomisi ve girişimcilik kapasitesi gelişmemiş bir yöre olduğunu belirterek "Projeyle tarım dışında alternatif gelir kaynakları yaratarak bölgesel eşitsizliklerin azaltılmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu çalışmalar sonucunda yeni iş fırsatları ve yerel girişimler geliştirilerek turizmin bölgede alternatif gelir kaynağı olmasının sağlanmasına çalışılacak" dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre ise proje çerçevesinde, katılımcı planlama ve uygulama için turizmi geliştirme kurulları oluşturulacak ve İspir ile Uzundere ilçelerinde turizm ofisleri kurulacak.
Erzurum Uzundere Belediye Başkanı Özsoy, yaklaşık 1 milyon YTL kaynağın kullanılacağı projeyle kırsal turizmin gelişeceğine ve hizmet sektörünün de canlanacağına inanıyor. Bölgenin eşsiz doğasının yanı sıra zengin kültürel mirasıyla da dikkate değer olduğunu vurguluyor: "'Kuzeydoğu Türkiye'nin yüksek dağları yüzyıllarca birçok dilin konuşulduğu, birçok geleneğin yan yana yaşadığı zengin bir kültürü barındırdı. Bölgede bu zengin kültürel tarihe en iyi tanıklık eden anıtlar şüphesiz ilçemizdeki görkemleri ve Ortaçağ Batı Avrupa mimarisiyle boy ölçüşebilecek Gürcü kiliseleridir."