Çorum olaylarında ölenler anıldı

Çorum olaylarında ölenler anıldı
Çorum olaylarında ölenler anıldı
Çorum'da 35 yıl önce meydana gelen olaylarda ölen 57 kişi törenle anıldı.

RADİKAL - Çorum Hürriyet Meydanı'nda Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından düzenlenen anma programına yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ile başlayan törene Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Beştaşi Federasyonu, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Çorum Emek ve Demokrasi Platformu ile Çorum Köy Dernekleri de destek verdi.

Bahabey Caddesi ve Gazi Caddesi boyunca sloganlar eşliğinde yürüyerek Hürriyet Meydanı'na gelen grup adına Çorum Emek ve Demokrasi Platformu'ndan Sadık Eral bir konuşma yaptı. Eral şöyle dedi:

"Biz demokrasi güçleri olarak Çorum olaylarının yeniden araştırılmasını, tüm gerçeklerin gün ışığına çıkmasını istiyoruz. Bu halkı, alevi- sünni diye bölerek kin tohumu ekenlerin ortaya çıkartılmasını ve yargılanmasını istiyoruz. Bunu ibreti alem için istiyoruz. Suçlular cezasız kalmasın diye istiyoruz. Bu topraklarda bir daha kıyımlar katliamlar olmasın diye istiyoruz. Geçmişimizi başkaları yazdı, geleceğimizi biz yazalım."
Atılan sloganlar ve yapılan konuşmaların ardından anma töreni sona erdi.
DHA-Yusuf ÇINAR