Coşku dolu gün

Emniyet'e ilk görev
Cumhuriyet'in 78. yılı coşkuyla kutlandı. Keskin ayaza rağmen Ankara'daki bayram törenlerine halkın ilgisi çok büyüktü. Kutlamaların başladığı Anıtkabir'in güvenliği için ilk kez Emniyet güçleri de görev aldı.
Halk var, protokol yok
Tıklım tıklım dolan Hipodrom'da, protokol sıralarının boşluğu dikkat çekti. TBMM'de kutlamaları kabul eden Cumhurbaşkanı Sezer'e milletvekili ilgisi zayıftı. İstanbul ve diğer illerdeki törenler de coşkuluydu.

ANKARA - Başkentte çok soğuk bir havada gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı törenlerine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. İşte Anıtkabir'de başlayan 78. yıl kutlamalarında yaşananlar:
Polis de korudu
Anıtkabir: Olası terörist saldırılara karşı güvenlik önlemlerinin artırıldığı gözlendi. Askerlerin yanı sıra Emniyet güçleri de ilk defa Anıtkabir'de görev yaptı. Devlet erkânının katıldığı törenin ardından halkın ziyaretine açılan Anıtkabir önünde uzun
kuyruklar oluştu.
Açık tribün doldu
Hipodrom: Vatandaşlar açık tribünü tıklım tıklım doldururken, aynı ilginin protokole ayrılan kapalı tribüne yansımadığı gözlendi. Şeref tribününde Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan ile SP Genel Başkanı Kutan'ın bulunmadığı gözlendi. Bürokratlar için ayrılan sıralar da dolmadı. Geçit töreninde askeri birlikler, okullar, mehter takımı ve gaziler yer alırken, paraşüt ekipleri ile Türk Yıldızları Hava Akrobasi Grubu gösteriler yaptı.
Askerler otobüsle geldi
Meclis: Sezer, Anıtkabir'deki törenden sonra geldiği TBMM'de kutlamaları kabul etti.

  • Askerler hipodromdaki törene yine tasarruf gerekçesiyle askeri servis otobüsleriyle geldi.
  • Milletvekillerinin törene ilgisinin geçen yılın altında kalması, 'maaşlarına ilişkin Anayasa değişikliğini referanduma sunan Sezer'e tepki' yorumlarına yol açtı.
  • Başbakan Ecevit, Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu'yla sohbeti sonrası, kendisine ayrılan yeri bulmakta güçlük çekti.
  • TESK Başkanvekili Ali Paşa Aksu, heyecandan Cumhurbaşkanı'yla tokalaşmayı unuttu.
  • SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinden kadın milletvekili Oya Akgönenç ile törene geldi.
  • AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekili sayısı fazla olduğu için Kutan'ın protokolde Kutan'ın önünde yer aldı.
    Reuters'in yorumu
  • Törene katılan Irak'ın 'tartışmalı' Büyükelçisisi Faruk El Hicazi basından büyük ilgi gördü.
  • Uluslararası haber ajansı Reuters, bayram haberini tüm dünyaya "NATO üyesi, müslüman ve laik Türkiye 78. yılını kutluyor" diyerek duyurdu.