Coşku her yerde

Cumhuriyet Bayramı törenleri tüm yurtta coşkulu görüntülere sahne oldu.

Cumhuriyet Bayramı törenleri tüm yurtta coşkulu görüntülere sahne oldu.
İSTANBUL: Vatan Caddesi'ndeki törende, şiirlerin okunması ve halkoyunu gösterilerinin ardından askeri birlikler, okullar ve sivil toplum örgütleri resmi geçit yaptı. Töreni kalabalık bir vatandaş topluluğu izledi.
İZMİR: Sabahın erken saatlerinde başlayan törenlere katılan İzmirli vatandaşlar ellerindeki bayraklarla coşkulu kutlamaya eşlik etti. Cumhuriyet Meydanı'n-daki kutlamalara on binlerce vatandaş katıldı.
ANTALYA: Yağmur nedeniyle spor salonunda yapılan törenler sırasında Nâzım'ın şiirlerinden pasajlar okundu. Töreni yabancı turistler de büyük ilgiyle izledi.
KONYA: Konya'da Vali Ahmet Kayhan, dini inançların bazı çevrelerce istismar edildiğini ve irticanın devlete ve rejime yönelik bir tehdit olarak algılanması gerektiğini vurguladı. Bu konuşmadan sonra yan yana oturan SP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa ile Vali Kayhan tören boyunca konuşmadı.
KOCAELİ: Şehir stadında askeri birlikler ve sivil toplum örgütlerinin geçit resmi sırasında, halkın bulunduğu üç tribünden biri çöktü. 18 kişi hafif yaralandı.
ADANA: Pankart komedisi dün de sürdü. Atatürk Bulvarı'nda önceki gün asılan 'Ulu Önder İzindeyiz. K. Atatürk' yazılı pankart söktürüldü. Ancak asılan başka bir pankartta yazım hatası yapıldı: "Milletin çok belirgin özelliklerinden biri dildir. Türk milletindenim diyen insan her şeyden önce ve mutlaka 'Türçe' konuşmalıdır. K. Atatürk"
ABD: Massachusetts Eyalet Valisi Jane Swift, New England Türk Amerikan Kültür Derneği'nin başvurusu üzerine, 29 Ekim'i bütün eyalette Türkiye Cumhuriyeti Günü ilan etti. Boston Belediye Başkanı Thomas Menino da, bu kararın ardından yaptığı duyuruyla bütün Bostonluları dünkü 'Türkiye Cumhuriyeti Günü'nü kutlamaya davet etti.