Coşku ve saygıyla anıldılar...

Coşku ve saygıyla anıldılar...
Coşku ve saygıyla anıldılar...

Çanakkale Deniz Zaferi?nin 94. yıldönümü dün coşkuyla kutlanırken Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Başbuğ, tören alanında birlikteydi. FOTOĞRAF: BURAK GEZEN / DHA FOTOĞRAF: Gürsel eser / aa

Çanakkale zaferinin 94. yıldönümü kutlamalarına asker tam kadro katıldı. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği törenlerde şehitler anıldı

ÇANAKKALE - Çanakkale Deniz Zaferi’nin 94’üncü yıldönümü Başbakan Tayyip Erdoğan ile askerlerin tam kadro katılımıyla kutlanırken, vatandaşlar ve şehit yakınları da Çanakkale’ye akın etti. Şehitler Abidesi’ndeki törende büyük sevgi gösterisiyle karşılaşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ümitsizlikten bahseden şehit annesine “Ümitler biterse her şey biter. Sağlam olun” dedi.
Çanakkale zaferi tüm yurtta törenlerle kutlanırken, Gelibolu yarımadasında, Seddülbahir köyü yakınlarındaki Hisarlık Tepe’de bulunan ‘Şehitler Abidesi’nde şehitler anıldı. Başbakan Erdoğan’ın Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile birlikte katıldığı törende, Genelkurmay Başkanı Başbuğ, Kuvvet Komutanları ile birlikte yer aldı. Başbuğ, vatandaşların sevgi gösterisi üzerine, tribünlerin bulunduğu bölüme geçerek ayak üstü sohbet etti. Şehit annesi Hurisar Sert, takım komutanıyken şehit düşen oğlu Halil İbrahim Sert’ten bahsetti. Başbuğ, dikkatle dinlediği şehit annesinin “Haklarımızı koruyun” demesi üzerine, “Müsterih olun” dedi. Şehit annesinin ümitsizlikten sözetmesi üzerine Orgeneral Başbuğ, “Ümitler biterse her şey biter. Sağlam olun” diye konuştu. TSK adına Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanlığı, 18’inci Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Gökhan Gökay konuştu. Gökay, şehitlere, “Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, tarihimizde en yakın geçmişimizde yaşananları unutmadan sizlerden aldığımız güç ve heyecan ile kutsal vatan topraklarını koruduğumuzu, daima hazır ve her zamankinden daha güçlü olarak, Türk milletinin emrinde olduğumuzu bilerek, huzur ve güven içinde uyuyunuz” diye seslendi.
Daha sonra kürsüye çıkan Başbakan, “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale’de destan yazan bütün kahramanlarımızın, bütün şehitlerimizin aziz hatırasını rahmet ve şükranla yad ediyorum. O savaş bütün bir insanlık tarihi bakımından önemlidir. Çünkü Çanakkale’de işgal ruhu hüsrana uğramıştır. Vatanımızın ve milletimizin yüce varlığına el uzatmaya yeltenenlere vereceğimiz cevap, bundan 94 yıl önce bu topraklarda verdiğimiz cevaptan asla farklı olmayacaktır” dedi.
Başbakan ve Başbuğ’un şehitlik defterini imzalaması ardından, Başbakan ve beraberindekiler sembolik şehitliği ziyaret edip, buradaki sembolik mezarlara onlarca karanfil bıraktı. Törene, TSK tarafından davet edilen Diyarbakır’ın Lice, Kulp ve Hani ilçelerinden 133, Kosova’dan ise 19 öğrenci töreni izledi. (dha)