Coşkun Kırca kalbine yenik düştü

Yaklaşık bir yıldır 'kalp yetmezliği' teşhisiyle tedavi gören eski dışişleri bakanlarından, emekli büyükelçi ve gazeteci yazar Coşkun Kırca, dün yaşamını yitirdi.

İSTANBUL/ANKARA-Yaklaşık bir yıldır 'kalp yetmezliği' teşhisiyle tedavi gören eski dışişleri bakanlarından, emekli büyükelçi ve gazeteci yazar Coşkun Kırca, dün yaşamını yitirdi.
Geçen yıl aralık ayında Amerikan Hastanesi'nde tedavi altına alınan Kırca, yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı. Kırca için yarın saat 10.30'da kurucularından olduğu Galatasaray Üniversitesi'nde bir tören düzenlenecek. Kırca'nın cenazesi, Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınacak namazın ardından Feriköy Mezarlığı'na defnedilecek.
1927'de İstanbul'da doğan Kırca ilk ve ortaöğrenimini Şişli Terakki ve Galatasaray Lisesinde, yükseköğrenimini de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yaptı. Kırca, 1960 ihtilalinin ardından CHP kontenjanından Kurucu Meclis'e seçildi. 1961 seçimlerinde Kırca CHP'den Meclis'e girdi, iki dönem Meclis'te kaldı. 1967'de Bülent Ecevit'le aralarında çıkan anlaşmazlığın ardından partiden koptu. 1976'da NATO'da görev alan Kırca, 1978'de döndü ve Dışişleri Bakanlığı'nda yüksek müşavir oldu. 1980 Temmuzu'nda BM nezdinde büyükelçi, daimi temsilci atandı.
7 Ağustos 1982'de Türkiye'nin Kanada Büyükelçiliği görevinde bulunurken, ASALA militanlarının silahlı saldırısına uğradı. 1986'da emekli olan ve çeşitli gazetelerde yazılarını sürdüren Kırca, 1991'de DYP'den milletvekili seçilerek yeniden Meclis'e girdi. 1995'te Tansu Çiller'le anlaşamadığı için yollarını ayırdı.


    http://www.radikal.com.tr/7390757390750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.