Coşkun Kırca'ya veda

Kalp ve solunum yetmezliği sonucu üç gün önce 78 yaşında vefat eden eski bakanlardan, emekli büyükelçi ve yazar Coşkun Kırca dün düzenlenen törenle toprağa verildi.

İSTANBUL - Kalp ve solunum yetmezliği sonucu üç gün önce 78 yaşında vefat eden eski bakanlardan, emekli büyükelçi ve yazar Coşkun Kırca dün düzenlenen törenle toprağa verildi.
Kırca için ilk tören kurucularından olduğu Galatasaray Üniversitesi'nde düzenlendi. Kırca'nın Türk ve Galatasaray bayraklarına sarılı naaşı, polislerin omuzlarında üniversite bahçesindeki platform üzerine konuldu. Tören sırasında hazır bulunan, Kırca'nın eşi Bige, kızları Gönül, Selcan ve Gülcan Kırca taziyeleri kabul etti. Törende konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Kırca'nın Galatasaray Üniversitesi'nin kurulmasında büyük emekleri olduğunu hatırlatarak, "Coşkuyu bu üniversitede yaşadı. Coşkun ağabey hoşça kal" dedi. Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Duygun Yarsuvat da, Kırca'nın başarılı bir diplomat, dürüst bir siyasetçi olduğunu ifade ederek, önce devletini düşünen, devletini temsil eden ve savunan bir siyasetçi olarak Türkiye'nin demokratikleşmesinde katkıları bulunduğunu söyledi.
'Cumhuriyet savaşçısıydı'
Üniversitedeki törenin ardından Kırca'nın cenazesi Teşvikiye Camii'ne götürüldü. Cenaze namazına katılan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon Kırca'nın naaşı başında selam durdu. Tolon, "Büyük bir Cumhuriyet savaşçısıydı. Hem ulusumuza, hem de kederli ailesine başsağlığı dileklerimizi ilettik" dedi. Törenlere, İnal Batu, Murat Sökmenoğlu, İnan Kıraç, Hüsammetin Cindoruk, Çevik Bir, Altan Öymen, Semahat Arsel, İlhan Kesici, Tansu Çiller de katıldı. Cenazesi Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.


    http://www.radikal.com.tr/7392267392260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.