Çözülemeyen sorunlar: Eğitim, istihdam, ulaşım, dışlanma...

Meclis Başkanı Köksal Toptan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajında, son dönemde engellilerin yaşam standardında ilerlemeler olduğunu söylerken, eğitim, sağlık ve iş alanlarında da hizmetlerin istenilen düzeyde...

ANKARA - Meclis Başkanı Köksal Toptan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajında, son dönemde engellilerin yaşam standardında ilerlemeler olduğunu söylerken, eğitim, sağlık ve iş alanlarında da hizmetlerin istenilen düzeyde olmadığını vurguladı. Engelli örgütlerinin dile getirdiği sorunlar da alınacak çok yolun olduğunu söylüyor. Bazı notlar:

 • Fiziksel Engelliler Federasyonu (FEF) 'Maksimum Sokaktayız' adı
  altında üç günlük etkinlik gerçekleştirecek. FEF Başkanı Cemalettin Gürsoy, engellileri, ailelerini ve engelsizleri bilinçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi. Gürsoy'un sıraladığı sorunlardan biri istihdam ve işverenlerle ilgili: "Mesela tekerlekli iskemleli biri
  geldiği zaman işveren, onun ulaşım maliyetini düşünüyor, hareket kabiliyeti kısıtlı olduğu için fazla işine yaramayacağını düşünüyor. Cezadan yırtmak için de, engellinin sigortasını yapıp, eline de 150 YTL veriyor."
  İstanbul'da belediyenin engelliler için 500 otobüs aldığını söyleyen Gürsoy, bunun işe yaramadığını, çünkü durakların tekerlekli iskemlelilere müsait olmadığını dile getirdi.
 • Özürlüler Vakfı Genel Sekreteri Esra Berberoğlu da özürlülerin eğitimden istihdama ve toplumdan dışlanmaya kadar birçok sorunla karşılaştıklarını dile getirdi.
 • Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, "özel eğitime uygun nitelikte okul ve kurumların yetersiz olduğunu, bu alana yönelik ciddi bir planlama bulunmadığını" belirterek, özel eğitim için gerekli bilgi,
  hizmet ve fiziksel çevre koşullarının özel eğitim kapsamındaki çocuklar için henüz yeterince ulaşılabilir hale gelmediğini vurguladı.
 • Türk Sağlık Sen Başkanı Önder Kahveci, yaptığı açıklamada, "Binlerce engelli vatandaşımız iş ararken, engelli kadrolarının boş olması üzücü ve düşündürücüdür" dedi.