Çözüm aramak için çocukların dayak yemesi mi gerekiyordu?

Takvim belirlendi
Hükümet, iktidara geldiğinden beri gündemde duran sosyal hizmetler reformunu, Malatya vahşeti üzerine hızla Meclis'e indiriyor. Sosyal hizmetler yasa tasarısı, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) koordinatör rolünü uygun görüyor. Sistem, özel sektörü de öne çıkarıyor.
Uzmanlık esas
Gönüllü kuruluşları sistem içine sokmak, tasarının bir diğer amacı. Eleştirilen koğuş tipi yurt modelinden aşamalı bir biçimde ev-oda tipi yerleşim modeline geçilecek. Personel mutlaka uzman olacak. Çocuklara kötü muamele yapan görevlilere verilen cezalar, kanundakinin yarısı kadar artacak.
İl Özel'e devir
Çocukların öncelikle ailesi ya da bir aile yanında bakımı sistemin esası olacak. Başbakan'ın 'harem-selamlık yurt' formülü tasarıda yer alabilir. SHÇEK'in huzurevi ve yurt gibi tüm taşra kurumları, İl Özel İdareleri'ne devredilecek. Hükümet sözcüsü Çiçek: "Son şeklini Başbakanlık verecek."
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi
TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Hükümet, sosyal hizmetler sistemi reformunu Malatya'daki vahşetin ortaya çıkmasının ardından hızlandırdı. Yaklaşık üç yıldır ilgili kuruluşlarda ve bağlı oldukları bakanda bekleyen sosyal hizmetler yasa tasarısı dün jet hızıyla takvimlendirildi.
Kısa zamanda yasalaştırılması kararlaştırılan yeni düzenlemede, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) 'koordinatör' rolü uygun görülürken, sistemde özel sektöre ağırlıklı olarak yer veriliyor. Sisteme gönüllü kuruluşlar da sokulacak.
'Sosyal hizmetlerde yeniden yapılandırma projesi' kapsamındaki SHÇEK yasa tasarısı dün Bakanlar Kurulu'nda görüşüldü. Başbakanlık'ta yapılacak değerlendirmenin ardından TBMM'ye sunulacak tasarının ana hatları şöyle:

 • Muhtaç kişilerin en kısa sürede kendilerine yetebilecekleri bir duruma gelmeleri esas olacak.
 • Çocuğun önce ailesi veya bir aile yanında bakılması esas olacak, koruyucu ve destekleyici hizmetlerde buna öncelik verilecek.
 • Çocuklar, yaşlılar ve özel bakıma ihtiyaç duyan kişilerin bakımını yetişmiş personel yapacak.
 • Kurumda bakım hizmeti son çare olarak görülecek. Kararların verilmesinde ve uygulanmasında toplumsal sorumluluğun paylaşılması sağlanacak. Çocuğun yaşama, gelişme, korunma ve katılım hakları güvence altına alınacak.
 • SHÇEK, sosyal hizmet uygulamalarının kontrol ve denetimini yapacak. Tespit edilen aksaklık ve mevzuata aykırı uygulamaların niteliğine göre gerekli inzibati ve idari tedbirleri alacak.
 • SHÇEK, sosyal hizmet alanında faaliyette bulunan veya bulunmak isteyen kişi, kurum ve kuruluşlarla, dernek ve vakıflar gibi gönüllü kuruluşlara rehberlik yapacak. Bu özel faaliyetler ve sosyal hizmet sunumu özendirilecek.
 • Sosyal hizmetlerde çıkan yeni ihtiyaçları karşılamak üzere yeni hizmet modelleri oluştrulacak.
 • SHÇEK bünyesinde Çocuk Hizmetleri Daire Başkanlığı kurulacak. Bu başkanlık çocuklara yönelik politikaların oluşturulmasına, hizmetlerde ilke, usul ve esasların belirlenmesine yardımcı olacak; çocuklara yönelik hizmet sunan kuruluşlara ilişkin verileri toplayacak, Çocuk Koruma Kanunu'nda belirtilen koruyucu ve destekleyici tedbirlere ilişkin görevlerin yerine getirilmesini ve bu alanda koordinasyonu sağlayacak.
 • SHÇEK Genel Müdürlüğü'nün huzurevi, toplum merkezi, çocuk ve gençlik merkezi, kadın konukevi ve kreşler, il ve ilçe sosyal hizmet müdürlükleri ile çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtları il özel idarelerine devredilecek.
 • Sosyal hizmet kuruluşlarında bakım ve koruma altındaki kişiler ile koruyucu aile yanında bulunan çocuklara karşı suç işleyen kuruluş görevlileri ile koruyucu aileler hakkında verilecek hürriyeti bağlayıcı ceza ile para cezaları yarısı oranında artırılacak. Bu kişiler sosyal hizmetler ve sosyal yardım alanlarında görev alamayacak; çocuğa karşı suç işleyen koruyucu aile bireylerine ise bir daha görev verilemeyecek.
  Erdoğan'ın formülü
  Tasarıda yer almamasına karşın, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, 'koğuş tipi' yerleşimden 'ev-oda tipi' yurt odalarına geçileceğini, düzenlemede bunun da yer alacağını söylemişti. Yine taslakta yer almamasına karşın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Kız ve erkekler ayrı yerlere' formülünün de düzenlemeyle hayata geçmesi bekleniyor. Yuvaların belediyelere devri konusu ise henüz belirsiz.
  Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek Bakanlar Kurulu'ndan sonra, yaptığı açıklamadaa SHÇEK'le ilgili çalışmaların başlatıldığını söyledi.


  • http://www.radikal.com.tr/7618307618300

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.