'Çözüm Hattı'nın cevapsız sorusu: Sağlık raporu nereden alınacak?

'Çözüm Hattı'nın cevapsız sorusu: Sağlık raporu nereden alınacak?
'Çözüm Hattı'nın cevapsız sorusu: Sağlık raporu nereden alınacak?
İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kurduğu 'Alo Çözüm Hattı'nı arayıp, '66 aylık çocuğu okula başlamasın diye nereden rapor alınacağını' soran veliye devletin vereceği bir yanıt yok.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentteki sorunları tespit etmek, çözmek ve soruları almak için 0212 455 04 35-81 numaralı ‘Alo Çözüm Hattı’nı kurdu. Bilgi Edinme Yasası yoluyla 15 günü bulan yanıt alma süresinin kısalmasını da sağlayan hat, 5 Temmuz’dan beri hizmette. 8 müfettiş dönüşümlü olarak gelen sorulara telefonla cevap verirken, sıkıntıları not alıp, çözüm bulunmasında yardımcı oluyor. Arayanlara aynı gün geri dönülüyor. İl Milli Eğitim müdür yardımcılarından Mucip Kına da e-mail ile gelen soruları yanıtlıyor. Günde ortalama 80 soru geliyor. Telefonun ucundaki bir veli Sancaktepe’den aradığını ve çocuğunu kayıt yaptıracağı okulda sınıfların 60 kişi olacağını söylüyor ve soruyor: 60 kişilik sınıfta nasıl eğitim alınacak, bu sorun nasıl giderilecek? Başka bir veli elektronik postayla 66 aylık çocuğunu okula başlatmak istemediğini sağlık raporunu nereden alacağını, bir diğeri imam hatip ortaokuluna dönüşen okullarda derslik sıkıntısı olup olmayacağını soruyor. Bu soru velilerin en çok sorduğu sorulardan biri. 

Bakanlık yanıtı bekleniyor 
Her sorunun bir cevabı var ama sağlık raporunun nereden alınacağının cevabı henüz yok. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer “Fiziken ya da ruhen okula başlamaya uygun değildir” raporunu çocuk doktoru, çocuk psikiyatristi ya da nörologlar verecek” demişti. Ancak pek çok psikiyatri bölümü sadece gelişim geriliği ve psikiyatrik hastalığı olan çocuklara rapor verildiğini söyleyerek bu raporu vermiyor. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kına, şunları söylüyor: “Okula başlaması zorunlu olduğu halde çocuğunu yollamak istemeyenlerin alması gereken sağlık raporuyla ilgili çok soru geliyor. Temel soru, raporun nereden alınacağı, sağlık kurumundan kasıtın ne olduğu? Net bir şey söyleyemiyoruz. Bakanlığa görüş sorduk.”

Müdür: 12 ilçe sorunlu
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız da 4+4+4 ile ilgili çalışmaları sürdürüyor. İlkokula başlayacak öğrenci sayısının 220 binden 373 bine çıkması nedeniyle ortaya çıkan derslik ihtiyacına çözüm bulmaya çalışan Yıldız kentteki son durumu şöyle anlatıyor: “20 ilçede derslik sıkıntısı yok. 12 ilçede sorun var. Tüm imkânlarımızı kullanacağız. 80-90 kişilik sınıflar olmayacak. İlçede nüfusu daha az olan okullara kalabalık okulların bir kısım öğrencisini kaydırmaya çalışacağız. Kütüphaneler kapatılıp sınıf olmayacak. Başka çözümler bulacağız. İstanbul’da 1000’in üzerinde norm fazlası sınıf öğretmeni var. O öğretmenleri de mümkün olduğunca il içinde değerlendireceğiz. Branş öğretmeni açığını da bakanlığın yapacağı 40 bin öğretmen ataması ile doldurmayı planlıyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/109694810969483

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mesleki liselerde kısmen bir ilerleme sağladınız. - demlicay2011

  fakat bu sizin sayenizde olmadı. şöyleki; düz lisede başarılı olamayacağım düşğncesi çoğu öğrenciyi meteme yöneltti. böylecek kız ve erkek öğrenci sayısı arttı. bir kaç yasa ile desteklenince kıpırdanma oldu. fakat meslek lisesi "memleket meselesi" ollmadı henüz. bu yeni uygulamalar ise oldukça şaibeli. insanları eğitirken art niyet ve farklı emeller peşinde olanlar hüzranla karşılaşacak. çünki doğanın kanununa göre etki-tepki meselesi ortaya çıkacak. iyi niyet her zaman çoğu proplemi çözer. ama niyet gizli ve başka olunca insanlar er yada geç tepki vereceklerdir. arka bahçe yaratmak istiyorsanız ön bahçeyide hesaba katın derim.

  Yok 100 kişi olsun sınıflar! - brandywine06

  80-90 kişilik olmayacak ne demek? 60-70 olacak yani! Birinci sınıfta 35-30'dan fazla olmaması gerekir. Hale bak, yuh yani. Zaten 5 ile 7 yaş çocuklarını ayırmak gerekirdi, o da yok. Rapor işi ise iyice sakat. Önce aile hekimleri dediler, aile hekimleriyle aileler arasında sorun çıktı. Çünkü vermezsne başka doktora geçerim tehditleri, şikayet hattına başka birşey uydurup şikayet etmeler, bir sürü olay oldu. Aile hekimi böyle bir değerlendirmeyi yapamaz deyince kızdılar. Sonra iyice daralttılar, çocuk pskologu verebilir dediler. Türkiye'de o kadar çocuk psikologu yok ki! Tam bir saçmalık.

  Tüm Eğitimcilere kolay gelsin... - cemkub

  Bence 5.5 Yaş meselesi bu kararı verenlerin başına çok ciddi bir başağrısı olmaya aday. Anaokullu sınıfları oluşturup, yeterli okul öncesi öğretmeni yetiştirip, bunu zorunlu eğitim kapsamına almak yerine neden bu konuda bu kadar inat edildi anlamak mümkün değil. Üstelik hazırlıklar için 1 yıl bile beklemeden. Bu acelenin sebebini anlayan varsa söylesin...