Çözüm için pür dikkat

Çözüm için pür dikkat
Çözüm için pür dikkat
BDP'de parti kurmayları milletvekillerine 'Konuşmalar süreci sabote edebilir' uyarısında bulunup, Habur tarzı yol kazasını önlemeye çalışıyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

DTK Eşbaşkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile BDP Batman Milletvekili Ayla Akat’ın İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan ile görüşmesinin ardından, BDP’de trafik hızlandı. BDP’lilere görüşmeyle ilgili ‘sus’ talimatı verilirken, Habur sonrası olduğu gibi görüşmelerin ‘yol kazası’na uğramaması için milletvekilleri uyarıldı. Eşbaşkan Gültan Kışanak, İmralı’dan dönen Akat ve Türk ile görüştükten sonra Brüksel’e giderek, KCK Yürütme Konseyi’nden Zübeyr Aydar’la bir araya geldi ve görüşmenin sonuçlarını aktardı. Sonuçların, Aydar tarafından Kandil’e ulaştırılması bekleniyor.

Pazartesi grup toplanacak
Akat’ın ise Öcalan’ın avukatlığını yürüten Asrın Hukuk Bürosu avukatlarıyla İstanbul ’da bir araya geldiği öğrenildi. Akat, avukatlara hukuki süreçle ilgili değerlendirmeler yaptıktan sonra Diyarbakır’a geçti. Ahmet Türk de Diyarbakır’daydı. DTK ve BDP yöneticileriyle değerlendirmeler yapıldı. Öcalan’ın mesajlarının masaya yatırıldığı toplantının yeri ve zamanı gizlendi. Milletvekillerine pazartesi günü TBMM’de olmaları yönünde mesaj gönderildi. Pazartesi günü, BDP grubunun basına kapalı olarak toplanacağı ve görüşmeyi değerlendireceği belirtildi. Bu toplantının ardından kamuoyunun bilgilendirilebileceği belirtildi.

Habur gibi olmasın

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in “Bu görüşmenin farklı noktalara çekilmesi, istismar edilmesi, yanlış amaçlar için kullanılması halinde ise bunun devamı gelmeyecektir” uyarısı BDP’de karşılığını buldu. Daha önce, Habur’da PKK ’lıların coşkulu kutlamalarla karşılanmasının ardından açılım dönemi sekteye uğramıştı. Yeni dönemin de ‘bir yol kazasına uğramaması’ için BDP’nin hassasiyet göstermesi dikkat çekti. Parti kurmayları, vekillerden değerlendirmede bulunmamalarını istedi. Milletvekillerinin, “Yapacağınız konuşmalar süreci sabote edebilir. Süreci sabote eden, bunun altında kalır” sözleriyle uyarıldığı öğrenildi. 

‘Gözlerindeki pırıltıdan iyi geçtiği belli’

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Akat ile Türk’ün, Öcalan’la görüşmesi konusunda “Öcalan, mutlaka olumlu açıklamalarda bulunmuştur. Döndükten sonra Ahmet Türk’ün gözlerindeki pırıltıdan bile görüşmenin çok olumlu geçtiğine dair bir izlenim edindim” dedi.
Diyarbakır’da parti kurmaylarına bilgi veren Ahmet Türk ise gazetecilere şu açıklamayı yaptı: “Sürecin barışa evrilmesi konusunda kim ne katkı sunarsa gerçekten memnun oluruz. Meseleyi çok büyütmemek gerek. Ama kanayan bir yara var, bu yarayı deşmek, kanatmaktan ziyade herkes merhem sürmeli. Aynı zamanda basına da söylüyorum hassas süreçlerden geçiyoruz. İnşallah olumlu bir noktaya varır. Zamanı gelince görüşmeyle ilgili açıklama yapılacak” dedi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Twitter’da “Görüşmelere dair özel bir açıklamamız olmayacaktır. Siyasi gelişmeleri yeri geldiğince zaten kamuoyuyla paylaşacağız” diye yazdı.