Çözüm için pür dikkat

Çözüm için pür dikkat
Çözüm için pür dikkat
BDP'de parti kurmayları milletvekillerine 'Konuşmalar süreci sabote edebilir' uyarısında bulunup, Habur tarzı yol kazasını önlemeye çalışıyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

DTK Eşbaşkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile BDP Batman Milletvekili Ayla Akat’ın İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan ile görüşmesinin ardından, BDP’de trafik hızlandı. BDP’lilere görüşmeyle ilgili ‘sus’ talimatı verilirken, Habur sonrası olduğu gibi görüşmelerin ‘yol kazası’na uğramaması için milletvekilleri uyarıldı. Eşbaşkan Gültan Kışanak, İmralı’dan dönen Akat ve Türk ile görüştükten sonra Brüksel’e giderek, KCK Yürütme Konseyi’nden Zübeyr Aydar’la bir araya geldi ve görüşmenin sonuçlarını aktardı. Sonuçların, Aydar tarafından Kandil’e ulaştırılması bekleniyor.

Pazartesi grup toplanacak
Akat’ın ise Öcalan’ın avukatlığını yürüten Asrın Hukuk Bürosu avukatlarıyla İstanbul ’da bir araya geldiği öğrenildi. Akat, avukatlara hukuki süreçle ilgili değerlendirmeler yaptıktan sonra Diyarbakır’a geçti. Ahmet Türk de Diyarbakır’daydı. DTK ve BDP yöneticileriyle değerlendirmeler yapıldı. Öcalan’ın mesajlarının masaya yatırıldığı toplantının yeri ve zamanı gizlendi. Milletvekillerine pazartesi günü TBMM’de olmaları yönünde mesaj gönderildi. Pazartesi günü, BDP grubunun basına kapalı olarak toplanacağı ve görüşmeyi değerlendireceği belirtildi. Bu toplantının ardından kamuoyunun bilgilendirilebileceği belirtildi.

Habur gibi olmasın

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in “Bu görüşmenin farklı noktalara çekilmesi, istismar edilmesi, yanlış amaçlar için kullanılması halinde ise bunun devamı gelmeyecektir” uyarısı BDP’de karşılığını buldu. Daha önce, Habur’da PKK ’lıların coşkulu kutlamalarla karşılanmasının ardından açılım dönemi sekteye uğramıştı. Yeni dönemin de ‘bir yol kazasına uğramaması’ için BDP’nin hassasiyet göstermesi dikkat çekti. Parti kurmayları, vekillerden değerlendirmede bulunmamalarını istedi. Milletvekillerinin, “Yapacağınız konuşmalar süreci sabote edebilir. Süreci sabote eden, bunun altında kalır” sözleriyle uyarıldığı öğrenildi. 

‘Gözlerindeki pırıltıdan iyi geçtiği belli’

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Akat ile Türk’ün, Öcalan’la görüşmesi konusunda “Öcalan, mutlaka olumlu açıklamalarda bulunmuştur. Döndükten sonra Ahmet Türk’ün gözlerindeki pırıltıdan bile görüşmenin çok olumlu geçtiğine dair bir izlenim edindim” dedi.
Diyarbakır’da parti kurmaylarına bilgi veren Ahmet Türk ise gazetecilere şu açıklamayı yaptı: “Sürecin barışa evrilmesi konusunda kim ne katkı sunarsa gerçekten memnun oluruz. Meseleyi çok büyütmemek gerek. Ama kanayan bir yara var, bu yarayı deşmek, kanatmaktan ziyade herkes merhem sürmeli. Aynı zamanda basına da söylüyorum hassas süreçlerden geçiyoruz. İnşallah olumlu bir noktaya varır. Zamanı gelince görüşmeyle ilgili açıklama yapılacak” dedi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Twitter’da “Görüşmelere dair özel bir açıklamamız olmayacaktır. Siyasi gelişmeleri yeri geldiğince zaten kamuoyuyla paylaşacağız” diye yazdı.


  http://www.radikal.com.tr/111546811154685

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İlk Adım - ahmetsevinc

  Bir iki eyleme katıldığım için Üniversiteyi bana zindan eden, boşu boşuna üç ay cezaevine koyan, okulu 7-8 yılda bitirmeme sebep olan ve hatta Üniversite kampüsünde bana en iğrenç şekilde küfür eden-''soyut işkence uygulayan'' sivil polisleri dahi affedebilirim. Yeter ki hükümet aklını başına toplasın ve bu sorunu çozmeye çalışsın. Ve en önemlisi dürüst olsunlar. Bülent Arınç daha sonra çıkıp '' bu konuda yalan söylemek mübahtır'' diye dini kılıp uydurmasın. Süheyl Batumun belirttiği gibi, bizim artık bu işe ciddiyetle bakıp, ciddi adamlarla konuşup bu sorunu çözmemiz lazım. Son olarak bence HÜHÜKÜMET İYİ NİYET GÖSTERGESİ OLARAK İDRİS NAİM ŞAHİN BEY EFENDİYİ GÖREVİNDEN ALSIN. O zaman ben, bir Kürt olarak evet bir şeyler yapılacak hissiyatına girerim. Saygılarımla

  ahmet türk'e güveniyorum - biseyler

  Ahmet Türk dürüst bir siyasetçi. bi sürecin önemli bir aktörlerinden biri haline geldi. bu süreci doğru yöneteceğine eminim. kendisine güvenim tam.

  MECBUR!!! - seydiyorum

  Baris mecbur gelecek,ister 100 ister 1000 yil sürsün savas, sonunda baris olmayacak mi? Ne kadar cabuk olursa o kadar Anadolu insanin hayrina olur. Ha bu hamlelerden birsey cikar mi? CIKSIN diye umut ederiz, o kadar...

  Karsilikli anlayis ve diyalog - mhmtthr

  surec gercekten umut verici. Herkes ihtiyatli. Insallah hep boyle gider. Ve herkesin beklentisi ve hayali olan baris gerceklesir ve herkesin digerlerini otekilestirmedigi, beraber insanca yasariz.Gerek devlet gerekse de kurt tarafi Ne olur birbirinizle konusun, bir olmadi on kes, yetmedi bin kez konusun ve birbirlerinizi anlamaya calisin. Ben odun vermeyecegim demeyin hic kimse. Baris icin, bu savasin durmasi, daha muferreh bir turkiyede berabrce, herkesin var sayildigi, herkesin esit oldugu bir turkiye icin verilmeyecek odunun olmamasi gerekir.

  Hayırlı Olsun.. - sokratess

  İnşaallah bize barışı getirir. Hayırlı olsun..