'Çözüm Komisyonu'nda taktik savaşı

'Çözüm Komisyonu'nda taktik savaşı
'Çözüm Komisyonu'nda taktik savaşı
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

‘Çözüm Süreci Araştırma Komisyonu’, iktidar ve muhalefet arasındaki taktik savaşlarıyla başladı. AK Parti, CHP ’li Sezgin Tanrıkulu’nun önergesi ile kendi önergesini birleştirmek istedi. Ancak CHP, AK Parti’yle birlikte hareket ediyormuş görüntüsü vermemek için Tanrıkulu’nun önergesinden imzasını çekti. Bunun üzerine AK Parti, Tanrıkulu’nun önergesini kendi imzasıyla verdi.
AK Parti, kendi önergesinin yanı sıra CHP ve BDP ’nin araştırma önergelerinin Genel Kurul’da görüşülmesini önerdi. MHP ve CHP buna karşı çıktı. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce “Bu önergeyi verdiğimizde henüz İmralı’dan giden mektuplar, AKP ’nin Akil İnsanları yoktu. Fakat Meclis tarihinde bir ilk oluyor, AKP milletvekilleri gidiyor CHP önergesine imza atıyor. Bizim önergemizi çekin. Bu önerge düştü” dedi.

‘Alkışlanması lazım’ AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise “CHP’nin önergesine imza atıyorsak, bunun alkışlanması lazım. Çözümü istediğimizin en güzel örneğidir” yanıtını verdi. Önergenin ilk imzacısı Tanrıkulu ise “Benim önergem usule aykırı birleştirildi. Önergemi çekiyorum ama imzamın arkasındayım” dedi. Oturumu yöneten Sadık Yakut’un önergeyi oylamaya sunmasıyla salon karıştı. CHP ve MHP’li milletvekilleri grup başkanvekillerinin konuşmalarının ardından salonu terk ederken, AK Partililerin oylarıyla Meclis Araştırma Komisyonu’nun kurulması kabul edildi.