'Çözüm süreci' için Vali düzenlemesi

'Çözüm süreci' için Vali düzenlemesi
'Çözüm süreci' için Vali düzenlemesi
Hükümet, kapsamlı bir Valiler Kararnamesi için düğmeye bastı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulan Kararnameye göre; Ankara ve İstanbul Valileri yerlerinde kalırken İzmir ve Diyarbakır ile Antalya ve Erzurum Valileri yer değiştiriyor.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Hükümet , kapsamlı bir Valiler Kararnamesi için düğmeye bastı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulan Kararnameye göre; Ankara ve İstanbul Valileri yerlerinde kalırken İzmir ile Diyarbakır ve Antalya ile Erzurum Valileri yer değiştiriyor. Kararname ile 6 Vali merkeze alınıyor, 2 Kaymakam ve 1 Vali Yardımcısı ile İçişleri Bakanlığı’ndan iki bürokrat ilk kez Vali oluyor. 

Medyaya yansıyan bilgilerin aksine Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar yerinde kalıyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e 25 şehitin olduğu gün “kilim” hediye etmesiyle gündeme gelen Afyonkarahisar Valisi ile Bursa ve Osmaniye Valileri yerlerinde kalıyor. 

Radikal’in ulaştığı bilgilere göre yeni Valiler Kararnamesi Başbakan Erdoğan ’ın imzasıyla onay için Çankaya Köşkü’ne gönderildi. Valiler Kararnamesi’nde “Çözüm Süreci”nin dikkate alındığı, bunun için Doğu ve Batı’da görev yapan bazı Valillerin yerlerinin değiştiği söyleniyor. Cumhurbaşkanı Gül, beklendiği gibi, Portekiz dönüşü Kararnameyi imzaladı. 

Kararnameye göre Valilerin görev değişimi şöyle:

- İzmir Valisi Cahit Kıraç Diyarbakır’a
- Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak İzmir’e
- Antalya Valisi Ahmet Altıparmak Erzurum’a,
- Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk Antalya’ya,
- Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer Muğla’ya
- Sinop Valisi Ahmet Cengiz- Mardin’e
- Muş Valisi Ali Çınar Bartın’a
- Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna Eskişehir’e
- Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş Manisa’ya


İLK KEZ VAL İ OLUYORLAR 
- İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Abdurrahman Akdemir Erzincan’a
- Mahalli İdareler Genel Müdürü Yavuz Selim Köşger- Sinop’a
- Ankara Vali Yardımcısı Vedat Büyükersoy - Muş’a
- Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet -Nevşehir’e
- Seyhan Kaymakamı Ahmet Çınar- Çanakkale’ye 


6 VALİ MERKEZE ALINIYOR
Hükümetin hazırladığı kararnamede Muğla, Manisa, Mardin, Eskişehir, Bartın, Erzincan Valileri merkeze alınıyor.


  http://www.radikal.com.tr/113271911327192

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TURKIYE BU ATAMA REZALETINDEN NE ZAMAN KURTULACAK? - Equalizer001

  Insallah bir gun Turkiye, Osmanli idaresinin devami olan bu atama rezilliginden kurtulur da yerel yoneticiler; Valiler, kaymakamlar, Nahiye Mudurleri secilerek makamlarini teslim alirlar. Boylece; Vali Vilayetin, Kaymakan Ilcenin, Nahiye muduru de nahiyenin problemlerini nasil cozecegini secmenlerine secim donminde anlatmis, diger adyalar ile mucadele etmis ve en sonunda secmeninin oylarini alarak secilmis biri olarak secmelerine en iyi sekilde hizmet edecegine yemin ederek Idari sorumluluklarini yuklenmis olurlar. Su anki merkezi idare sistemimizde oldugu gibi; "Ben geldim. Ben Valiyim ve sizleri devlet adina devletin emirlerine uygun olarak yonetmem icin burdayim. Herkes hazirola gecsin!" edasi ile degil.. ?Demokrasi, halkın halk tarafından halk için idaresidir.? __ Abraham Lincoln

  KAYNAK İSRAFI - HARAYDIN

  Merkeze alma lafından daha büyük bir israf var mıdır? İsraf müslümanlıkta haram değil midir? Tüyü bitmedik yetimin hakkı yönetilirken israf hakkı kimden alınmaktadır? Valilik 4 yıllık sözleşmeli görev olmalı. Hükümetle gelmeli, hükümetle gitmeli. Parlementer sistemde yürütme gücü fiili olarak hükümettedir, öyleyse yürütmenin uçta uygulayıcısı olan vali de elbette yürütmenin en esaslı üyesidir. Bunu böyle görmeyenler merkez valiliği diye korkunç bir israf kaynağı oluşturmuşlardır. Senede 30 milyar dolar kamu faizi ödeyen yöneticilerin böyle bir israf hakkı olamaz. Sözleşmeli olmayacaksa büyükşehir dışındaki valiler görevden alınınca büyükşehirlerde vali yardımcısı olmalıdır, rektör yardımcısı olmalıdır, diğer kurumlara il müdürü olmalıdır ve merkez valiliği statüsü yokedilmelidir. Lojman yerine memur koopreratiflerine ücretsiz arsa tahsis edin her memurun evi olsun, memur sendikaları tayin olan memurun evini yerine gelene kiralama işini de yapsın, lojman israfına son verilsin. Yönetenler vergi ve cezaları sürekli artırarak kaynakları böyle israf etmeye devam ederse, bizden önce de böyleydi derse kul hakkını nasıl ödeyecek, belli ki diğerlerinin böyle bir derdi yoktu?