Çözüm süreci şeffaf ilerliyor

Çözüm süreci şeffaf ilerliyor
Çözüm süreci şeffaf ilerliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İmralı’daki görüşmelerle ilgili olarak, “Bu sürecin adını başka herhangi bir isimlendirme olmaksızın çözüm süreci olarak koyduk. AK Parti ’nin ve Hükümetimizin tercih ettiği bu sürece verilecek isim budur” dedi. Bakan Çelik, çözüm sürecinin şeffaf bir şekilde ilerlediğini söyledi. Önceki gün Nevşehir AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Çelik, İmralı’daki görüşmelerle ilgili yasalara aykırı bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Çelik “Devletin bir kurumu meşruiyet çerçevesinde bu görüşmeleri yapıyor. Hedef nedir? Cumhuriyetimizi, sosyal barışımızı, demokrasimizi tehdit eden silahlı unsurların ülke toprakları dışına çıkartılmasıdır. Hedef Türkiye ’nin sosyal barışının kuvvetlenmesidir” diye konuştu. Atılan adımları ‘çözüm süreci’ olarak adlandırdıklarının altını çizen Bakan Çelik, “Bu sürecin adını başka herhangi bir isimlendirme olmaksızın çözüm süreci olarak koyduk. AK Parti’nin ve Hükümetimizin tercih ettiği, bu sürece verilecek isim budur” dedi.

Türkiye’ye özgü süreç

“Yasadışı, milletten saklanan ya da milletin gözünden kaçırılan hiçbir şey yoktur” diyen Bakan Çelik, “Her şey şeffaf bir şekilde ilerliyor. Devletle ilgili bir pazarlık yürütülmüyor. Milletin varlığı, milletin vasfı ile ilgili bir pazarlık yürütülmüyor” açıklamasını yaptı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik şöyle devam etti:
“Türkiye’de dışlanmış kimliklerin, dışlanmış unsurların demokratikleşme çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çatısı altında kendi kimliklerini korumaları ve geliştirmeleri için, kendi tarihsel değerlerimize, geleneğimize ve mirasımıza uygun bir süreç yürütülmektedir. Çözüm süreci Türkiye’nin kendi yerli çözüm sürecidir.”