'Çözüm süreci'nde kriz mi var?

'Çözüm süreci'nde kriz mi var?
'Çözüm süreci'nde kriz mi var?
Türkiye Gezi Parkı'ndan başlayarak yurdun pek çok yerine yayılan protestolara odaklanmışken, Kürt sorununda 'çözüm süreci'nin gelişimiyle ilgili bazı soru işaretleri de yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Üstelik 'kriz' bizzat Gezi direnişiyle ilgili...
Haber: HAKKI Özdal - hakki.ozdal@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye Gezi Parkı’ndan başlayarak yurdun pek çok yerine yayılan protestolara odaklanmışken, Kürt sorununda ‘çözüm süreci’nin gelişimiyle ilgili bazı soru işaretleri de yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Son İmralı heyetinde Sırrı Süreyya Önder’in, Gezi eylemlerindeki fonksiyonu nedeniyle bizzat Başbakan tarafından veto edilerek yer almaması ve Abdullah Öcalan’ın da buna tepki göstererek ‘Gezi direnişçilerini’ selamlaması tartışmayı güncel hale getiriyor.

Aslında 2012 sonbaharında cezaevlerinde çok sayıda PKK tutuklusunun katılımıyla başlayan ve İmralı’da avukatlarıyla dahi görüştürülmeyen Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması başta olmak üzere Kürt sorununa ilişkin temel talepler üzerinden sürdürülen açlık grevlerine çözüm bulunması amacıyla başlayan ve giderek bir ‘çözüm müzakeresi’ne dönüşen görüşmelerde MİT ve devlet yetkilileri Abdullah Öcalan’la temel noktalarda anlaşmıştı. 2013 başından itibaren kamuoyunun da bilgisi dahilinde gelişen süreçte en kritik adımlardan biri 21 Mart’ta atıldı… Öcalan’ın ‘silahlı güçlerin sınır dışına çekilmesi’ni ilan eden mektubu Diyarbakır’da okundu. 8 Mayıs’ta çekilme resmen başladı… İlk grupların sınır dışındaki kamplara ulaşması Türkiye medyası tarafından da görüntülendi. BDP heyetleri İmralı’ya gidip geliyor ve Türkiye toplumuna ılımlı mesajlar taşıyorlardı… İşler yolunda gidiyordu…


‘GEZİ DİRENİŞİ’ TABLOYU DEĞİŞTİRDİ
Gezi Parkı’ndaki az sayıda protestocuya müdahale edilmesinin ardından 31 Mayıs Cuma günü ve gecesi Taksim’de başlayarak Ankara, İzmir, Adana, Bursa gibi büyükşehirlere yayılan protesto gösterileri ve polisin bu gösteriler karşısındaki sert tutumu ile oluşan durum, şimdi ‘çözüm süreci’ için de bazı tartışmaları beraberinde getiriyor.


BDP EŞBAŞKANINDAN HÜKÜMETE REST
Geçtiğimiz hafta Abdullah Öcalan’la görüşmek üzere İmralı’ya giden heyette yer alan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, adadan dönüşte yaptığı basın açıklamasında, hükümeti uyarmış ve “Adaya gidecek heyete bir daha müdahale edilmesi halinde parti olarak tutum değiştirecek”lerini söylemişti. Bunun ne anlama geldiğini herkes biliyordu: Gezi Parkı eylemlerinin ilk günlerinde iş makinelerine gösterdiği direnişle öne çıkan, önüne geçtiği dozerleri bizzat durduran ve polisin sert müdahaleleri sırasında yaralanan Sırrı Süreyya Önder, tam da bu nedenle ve hükümetin talebiyle heyetten çıkarılmış ve adaya Demirtaş adaya Iğdır milletvekili Pervin Buldan’la gitmişti… Demirtaş, böyle bir uygulamayı bir daha kabul etmeyeceklerini söyleyerek aslında ‘sürece’ ilişkin gerilimin önemli bir ipucunu vermiş oldu.


‘SÜRECİ BAŞBAKANIN KEYFİYETİNDEN KURTARMAK’
Radikal yazarı Cengiz Çandar da bugünkü yazısında bu konuya değindi… “Gezi Parkı Direnişi ve Barış Süreci” başlıklı yazısında Çandar, “Gezi Direnişi niçin patlak verdi ve bu kadar geniş boyutlara ulaştıysa, Sırrı Süreyya’nın yediği ‘ Tayyip Erdoğan vetosu’ da aynı şeydir; aynı zihniyetin ürünüdür. Bu ülkede her şey, Başbakan’ın iki dudağının arasında olmak zorundadır. Başbakan, kızarsa, ‘ceza’yı keser. Bir sorunu çözmek mi istiyorsunuz? Başbakan’ı kızdırmamalısınız” diye yazıyor ve “Bu kafa yapısının ‘barış süreci’nin önündeki en önemli tehdit” olduğunu vurgulayarak uyarıyordu: “O nedenle, ‘barış süreci’ni güvence altına almak, bunu bir ‘Tayyip Erdoğan performansı’ndan çıkartmaya, Başbakan’ın iniş-çıkışlarına, keyfine tabi kılmamaya bağlıdır” diye yazıyordu.

Çandar, ‘Gezi Parkı’ ile ‘barış süreci’ arasında bir ‘illiyet bağı’ olduğunu da vurgulayarak, “Başbakan’ın Kuzey Afrika dönüşü, ellerinde bayraklar onu havaalanında karşılayanların attığı sloganlar, onun bu manzaradan medet umar ‘hoşgörüsü’, Ak Parti MKYK’sının 15 ve 16 Haziran’da Ankara ve İstanbul’da 2 milyonu hedefleyen mitingler yapma kararı, dün Mersin ve Adana konuşmalarının içeriği, alanları dolduranların sergiledikleri görüntüler, ‘Barış Süreci’nin selameti bakımından hayra alamet değil” değil diyordu.


‘BARIŞI GEZİ PARKI İRADESİ GETİRECEK’
Ve elbette bütün bu tablonun en önemli unsuru Sırrı Süreyya Önder… BDP İstanbul milletvekili ve İmralı heyetlerin vazgeçilmez ismi Önder, Gezi direnişinin fitilini ateşleyen ilk günkü protestolarda rol aldığı için İmralı heyetinden ‘kesilmesini’ Hürriyet’ten Cansu Çamlıbel’e şu sözlerle değerlendiriyordu: “Muhtemelen Gezi Parkı direnişi huzursuz etti hükümeti. (…) Katkı sunmak için heyette olmaya gerek yok. Ama bu [Gezi Parkı] tutumumdan dolayı müdahale etme hakkını kendinde görmek nobranlıktır. Demokrasiyle ve ahlaki bir tutumla bağını kurmak güçtür.”

Önder bugünkü Hürriyet gazetesinde yer alan söyleşisinde, barış sürecinin içinde bulunduğu risklere örtük de olsa işaret edecek şekilde Gezi eylemcilerinin politik hattına dikkat çekiyordu. Sırrı Süreyya Önder, Hükümetin Gezi Parkı eylemleri karşısındaki tutumunu eleştiriyor, genç eylemcilere ‘Kemalist’ denerek Kürtlerle aralarına bir mesafe konmak istenmesine itiraz ediyor ve BDP’nin ‘temkinli’ tutumunu kabul ettikten sonra esas mesajını veriyordu:

“Ama hak arama siyasetinde siyasi bir zekâ ve sağlam bir politik hat daima bunu da barışa hizmet edecek bir noktaya evirir. Ben daha ileri giderek bir şey söyleyeyim; barışı artık bu Gezi Parkı’nda ortaya çıkan irade getirecektir.”


  http://www.radikal.com.tr/113698911369897

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Doğrudur... - yalcineren

  Bana sorarsanız Gezi Parkı olaylarının içindeki insanlar (tuzu kuru, ulusalcı, ırkçı, ergenekoncu... ne derseniz deyin; ki bence hiçbiri) toplumun toplumsal olayları kavrayış biçimini derinden etkilemiş, bir üst levele taşımıştır. Yeni leveldeki bu anlayış Kürt sorunu algısını da tüm açılardan önemli bir noktaya getirmiştir. Önder'in "... barışı artık bu Gezi Parkı?nda ortaya çıkan irade getirecektir." sözü kesinlikle doğrudur. Zira oradaki ruhun yeni dünya beklentisi politik kutuplaşmanın apolitik birleşme ile yer değiştirmesi yönündedir. Bugün 18-25 yaş arası gençlerin çok büyük bir kısmı "sağcı mısın, solcu musun, ülkücü müsün, islamcı mısın, sosyalist misin..." sorularına "Hiçbiri" yanıtını vererek tamamen apolitik ve birleştirici yaklaşmaktadır. İşin daha da garibi dünyanın ekonomik olarak ilk 25-30'u içinde yer alan ülkelerin neredeyse tamamının gençlerinde benzer bir yaklaşım görülüyor ve Gezi Parkı ile çok benzer olaylar bu ülkelerde de meydana geliyor. Hayır mı şer mi bilinmez ama teknolojinin içine doğurduğumuz yeni nesil çocuklar onlara bıraktığımız dünyadan memnun değiller ve biz istediğimiz kadar bi tarfamızı yırtalım onu baştan aşağı değiştirecekler...

  BDP orada olmamalı - Bilgin007

  Hem BDP hem de S. S. Önder yanlış yapmıştır. Öncelikle sol gelenekten geldikleri için onları anlamak mümkündür. Fakat orada bulunan kimselere bir çok açıdan bakınca BDP asla müdahil olmamalı ve çok net tavır koymalıydı. Başlangıçta Sırrı Bey haklı olabilir ancak sonraki aşama hükümeti düşürme amaçlıydı ve hala öyle. BDP bu gibi şiddet içeren ve tabanının temsil etmeyen eylemlere asla bulaşmamalıdır. Çünkü bir fayda elde edemezler ve en önemlisi orada bulunanlar tam da eski sistemi geri getirip başta BDP'nin yok olmasını isteyen kişilerdir. Hatta şunu söylemek yanlış olmasa gerek. Bu kişilerin çoğu hem Barış Sürecine hem de her türlü azınlığa verilen temel haklara karşı. BDP akıllı olmalı ve daima marjinal ve statükoculardan uzak durmalı.

  olmaz - leonefa

  olmaz,ben Kemalistim,sizin amaçlarınıza hizmet edemem..geziparkı direnişine kendinize yontmayın,

  Taksim direnişini ve Barış süreci - ismet65

  T. Erdoğan halen meseleyi anlamamazlıktan gelip birde karşı miting düzenlemek istiyor. Peki sorunu böyle inatla çözecek misiniz? Ebetteki hayır. Taksim direnişinden çıkartılması gereken en önemli ders onlara kulak vermektir. Daha geç olmadan sonradan gelecek zararları önlemektir. Taksim direnişe kulakları tıkayan zihniyet, Barış sürecini nasıl sonuçlandıracağı merak ediliyor. Demokrasi dediğimiz şey günümüzde farklılıklara saygı ve farklı tercihlerin, farklı kesimlerin bir arada huzur içinde yaşayabilmesidir. Taksim direnişini ve Barış sürecini askıya almayalım, sorunu bir an önce çözelim.

  BİR EKSİKLİK VAR - pispor

  Galiba biz Gezi direnişini kavrayamadık biz halen üç beş ağaç söküldü diye bu direnişi pasifize ediyoruz oysa Gezi direnişi İçinde Sivas madımakta yakılan insanların külleri Roboski de bizzat emri veren başbakan jetlerin bombalayarak katliam gibi parçalanmış kürt çocuklarının kanlı parçaları var,12 yaşında ki uğur çocuğun bedenindeki 13 kurşun yarası var Reyhanlıdaki 54 vatandaşın kanları var Gezinin içinde Gazi katliamı var Gezinin içinde alevi halkının geçmişteki eli kanlı Osmanlı padişahının yeniden itibar görmesi var var da var kardeşim sorun üç ağaç değil siz kürdistanda devlet tarafından yakılan ormanların güvenlik için yapılan HES lerin ne kadar orman yok ettiğini biliyorsunuz

  bdp,baltayı kendi ayağına vuruyor.. - arass

  ya nasıl olur baldıran zehirini içerim diyen ve halkın yüzde 50 si destek veren bir başbakana sırttını dönüp gezi eylemleri yapıp çözüm sürecini sabote eden tuzu kuru,ulusalcı,ırkçı ve ergenekoncu olanlarla saf tutmakta neyin nesi.zan ediyormusun kürtler bunu yutucak.bir an önce akılarını başlarına alsınlar.yoksa hayatında bdp çizgisinden başka hiç partiye oy vermeyen kürtler inanın bir daha size oy vermiyecektir.aha benden söylemesi...

  Baştan hata yapıldı - unutulur

  Barış görüşmelerinin örgüt ile devlet arasında olması gerekiyordu. Fakat Öcalan ile Tayyip arasında devam edildi. Görüşmeler kurumsallaşamadı bireylere takıldı. Buradan sesleniyorum, süreci hükumet ile değil devlet ile devam ettirsinler. Barışın lokomotifi Gezi Parkı İradesi olabilir. Çünkü özellikle Türk halkı artık bütün tabularından kurtulmaya ve Kürtler ile empati kurmaya başladı. Çünkü aynı copu gazı ve medyayı yaşadılar. Bu sorunun kaynağını ortadan kaldırmak istiyorsak elimizde çok iyi bir fırsat var. Çünkü sorun PKK'nın silahlı mücadelesi değildir. Bu bir sonuçtur. Bunun sebebi ülkedeki insanların medya ve iktidar entrikaları ile birbirine düşman edilmesidir. Başbakanı kızdırmaktan korkmayın. Halk birbirini tanıyıp kabul ettikten sonra, barıştıktan sonra süreci kimse bozamaz.