Çözüm sürecine yüzde 64 destek

Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

‘Çözüm süreci’ kapsamında partisinin Akdeniz Bölgesi milletvekilleriyle bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , vatandaşların sürece desteğinin yüzde 64 olduğunu söyledi. Başbakan’ın, “Eyalet sistemi güçlü devletlere zarar vermez. 2023’te ben olsam bu konuşulabilir, tartışılabilir” dediği belirtildi.
Daha önce partisinin Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Orta Anadolu Bölgesi milletvekilleri ve parti teşkilatı üyeleriyle bir araya gelen Erdoğan dün de AK Parti Genel Merkezi’nde Akdeniz Bölgesi milletvekilleri, partinin il başkanları, gençlik ve kadın kolları başkanlarıyla buluştu. Edinilen bilgiye göre 3 saat süren toplantıda Erdoğan, çözüm sürecinde muhalefetin tavrına rağmen vatandaşların desteğinin artarak devam ettiğini söyledi. Erdoğan “Çözüm süreci gayet iyi ilerliyor. Ülke genelinde destek giderek yükseliyor. Spekülasyonlara kulak asmadan çalışmaları halka iyi anlatın. Vatandaşlarımızın yüzde 56’sı süreci destekliyor. Kararsızları dağıtınca bu oran yüzde 64’ü buluyor. Nevruz sonrası bu destek daha da arttı” diye konuştu.
Milletvekillerini ‘akıncı erleri’ diye tanımlayan Erdoğan, çözüm süreciyle AK Parti’nin oylarının arttığını, CHP ve MHP ’nin oylarının düşüşte olduğunu söyledi. Başbakan’ın konuşmasında dikkat çeken önemli mesajlardan birinin de ‘eyalet sistemi’ ile ilgili olduğu kaydedildi. 

2023’te konuşulabilir 

Muhalefet partilerinin sert eleştirisine neden olan Büyükşehir Yasası ile ilgili bilgi veren Başbakan, muhalefetin yasanın eyalet sistemini getirdiğini söylediğini, bunun gerçeği yansıtmadığını belirtti. Başbakan, “Buradaki amaç eyalet sistemine geçiş değil, daha iyi hizmet. Esasen, eyalet sistemi güçlü devletlere de zarar vermez, yarar da sağlar. ABD bunun örneği. Osmanlı’da bir güçlü devlet olarak eyalet sistemi vardı. 2023’te ben olsam bu konuşulabilir, tartışılabilir…” dedi. Bölge vekilleri MHP lideri Devlet Bahçeli ’nin memleketi olan Osmaniye ve Adana’nın Yörük köylerinde dahi sürecin ‘umutla’ takip edildiği söyledi.