Çözüm sürecine yüzde 64 destek

Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

‘Çözüm süreci’ kapsamında partisinin Akdeniz Bölgesi milletvekilleriyle bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , vatandaşların sürece desteğinin yüzde 64 olduğunu söyledi. Başbakan’ın, “Eyalet sistemi güçlü devletlere zarar vermez. 2023’te ben olsam bu konuşulabilir, tartışılabilir” dediği belirtildi.
Daha önce partisinin Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Orta Anadolu Bölgesi milletvekilleri ve parti teşkilatı üyeleriyle bir araya gelen Erdoğan dün de AK Parti Genel Merkezi’nde Akdeniz Bölgesi milletvekilleri, partinin il başkanları, gençlik ve kadın kolları başkanlarıyla buluştu. Edinilen bilgiye göre 3 saat süren toplantıda Erdoğan, çözüm sürecinde muhalefetin tavrına rağmen vatandaşların desteğinin artarak devam ettiğini söyledi. Erdoğan “Çözüm süreci gayet iyi ilerliyor. Ülke genelinde destek giderek yükseliyor. Spekülasyonlara kulak asmadan çalışmaları halka iyi anlatın. Vatandaşlarımızın yüzde 56’sı süreci destekliyor. Kararsızları dağıtınca bu oran yüzde 64’ü buluyor. Nevruz sonrası bu destek daha da arttı” diye konuştu.
Milletvekillerini ‘akıncı erleri’ diye tanımlayan Erdoğan, çözüm süreciyle AK Parti’nin oylarının arttığını, CHP ve MHP ’nin oylarının düşüşte olduğunu söyledi. Başbakan’ın konuşmasında dikkat çeken önemli mesajlardan birinin de ‘eyalet sistemi’ ile ilgili olduğu kaydedildi. 

2023’te konuşulabilir 

Muhalefet partilerinin sert eleştirisine neden olan Büyükşehir Yasası ile ilgili bilgi veren Başbakan, muhalefetin yasanın eyalet sistemini getirdiğini söylediğini, bunun gerçeği yansıtmadığını belirtti. Başbakan, “Buradaki amaç eyalet sistemine geçiş değil, daha iyi hizmet. Esasen, eyalet sistemi güçlü devletlere de zarar vermez, yarar da sağlar. ABD bunun örneği. Osmanlı’da bir güçlü devlet olarak eyalet sistemi vardı. 2023’te ben olsam bu konuşulabilir, tartışılabilir…” dedi. Bölge vekilleri MHP lideri Devlet Bahçeli ’nin memleketi olan Osmaniye ve Adana’nın Yörük köylerinde dahi sürecin ‘umutla’ takip edildiği söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/112696911269692

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SÜRECE DESTEK - m.rozbilen

  Mesele anlaşıdıkça destek oranı yükselmeye devam eder.Oran'ın 90'lara varması için sayın Başbakan'ın halka, tarihsel gerçekleri ve Kürtlere yapılan haksızlıklar ile nasıl kandırıldıklarını anlatmasında fayda olduğunu düşünmekteyim.Zira orta ve batı anadoluda yaşayan halkımızın ekseriyeti gerçeklerden bihaber.Hala kürtlerle eşit olduğumuzu,bir dillerinin ve kültürlerinin olmadığını,Dersim olayı gibi bir zulüm ve katliama uğramadıklarını,zevk ve spor olsun diye dağa çıktıklarını sanıyorlar.Bütün kamuoyunun bu konuda aydınlatılması gerektiğine inanıyorum.Zira yalan üzerine inşa edilmiş bir tarih ile hepimiz kandırıldık.Gerçekler hepimizden gizlendi.Merak edenler hapislerde çürütüldü.Konuyu görüştüğümüz bir çok insanın,"ya öyle mi oldu" deyip öfkelendiklerini ve haksızlığın bir an evvel telafisini istediklerini,kürtlere hak verdiklerini gördük.

  Eyalet Sistemi - ilbeg

  2023 dediğimiz 10 yıl ötesi. Yani köklü devletler tarihinde bugünden yarına bir şey. Şahsen Eyalet sisteminin ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişmesini hızlandıracağına inanan biriyim. Buna karşın insanların siyasi gerekçelerle karşı çıkmalarını da anlayabiliyorum. Böyle bir sistemin, demokratik kurum ve işleyişi, entegrasyonu iyi oturmamış, etnik farklılıkların çatışma nedeni oldupu ülkelerde ayrışma ve bölünme yaratma olasılığının yüksek olduğu düşüncesini gerçekci buluyorum. Bu nedenle normal bir demokrasiye ulaşmanın şu an için en önemli husus olduğunu düşünüyorum.Normal bir demokrasiye ulaşmak için devletin Kürdlerle barışması kaçınılmaz bir gerçeklik olarak önümüzde duruyor.Siyasi ve ekonomik hayatımızın normale dönmesiyle korkularımızın üstesinden gelme şansımız artar, artacaktır diye düşünüyorum. O zaman Kürdlerim seçenekleri ne olur bilemem ancak bizim tek seçeneğimiz, her halükarda, en azından çocuklarımızın mümkünse bir arada mutluca yaşamasını sağlamaya çalışmak olmalı. Ayrı ayrı evlerimiz ortak bir bahçemiz olacaksa, o bahçeye birlikte bakıp güzelleştirmek, birlikte zevkini sürmek zorundayız. O da olamayacaksa iyi birer kapı komşusu olabilmeliyiz. Zaman en iyi ilaç ise bu işi de zamana yaymak gerekecektir. Bu süreçte kaçınmamız gereken en önemli şey ise halka düşmanlık beslemektir. Kürdler bunu şunu yaptı, Türkler bunu şunu yaptı...vb deyip bir halkı karşımıza almak,geniş anlamda halkımıza yapacağımız ciddi bir kötülük olacaktır. Ülkemizin insanları yeterince acı çekti. Dileğim bir an evvel bunun sonlanması.