Çözüm sürecinin ilk 'kurbanı'...

Çözüm sürecinin ilk 'kurbanı'...
Çözüm sürecinin ilk 'kurbanı'...
PKK'nın serbest bıraktığı 8 kamu görevlisi arasında bulunan Şanlıurfalı er Reşat Çeçan için ailesi kurban kesti. Annesini kaybeden Uzman Çavuş Zihni Koç'un evinde ise hüzünlü bir sevinç vardı.

ŞANLIURFA/AMASYA - Dualar eşliğinde kesilen büyükbaş kurbanın kanını serbest kalan Reşat Çeçan'ın alnına süren annesi Fatma Çeçan, "Barış için kan akıttık. Artık kimse ölmesin, barış olsun" dedi.
21 yaşındaki Reşat Çeçan, geçen yıl 7 Ağustos'ta izinli olarak geldiği memleketi Şanlıurfa'dan, birliğine teslim olmaya giderken Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde yol kesen PKK 'lılar tarafından kaçırıldı. PKK tarafından kaçırılan aralarında Çeçan'ın da bulunduğu 8 kamu görevlisi dün Irak'a giden heyete teslim edildi.

GECE ZILGIT, GÜNDÜZ KURBAN

Dün gece Şanlıurfa'ya gelen Çeçan yakınları tarafından sevinçle karşılandı. Zılgıtlar ve alkışlarla karşılanan Çeçan'ın eve dönüşü yakınları tarafından gözyaşlarıyla kutlandı. Aylar sonra çocuklarına kavuşan Çeçan ailesi sabah saatlerinde Eyyüpkent Mahallesi'ndeki 2 katlı evlerinin çatısında büyükbaş bir hayvanı kurban olarak kesti. Dualar eşliğinde kesilen hayvanın kanı Reşat Çeçan'ın alnına sürüldü. 

'BARIŞ İÇİN KAN AKITTIK'

Oğluna kavuştuğu için adadıkları kurbanı kestiklerini söyleyen bir oğlu da PKK'nın dağ kadrosunda bulunan anne Fatma Çeçan, "Bugün biz barış için kan akıttık. Umarım bundan sonra kimsenin kanı akmaz, anneler ağlamaz. Artık barış gelsin. Asker, polis ve dağdakilerin anneleri ağlamasın" dedi. PKK tarafından serbest bırakıldıktan sonra ailesi ile geceyi birlikte geçiren Reşat Çeçan ise mutlu olduğunu ifade etti. Çok sayıda akrabasının da Çeçan ailesini ziyarete geldiği görüldü.

ZİHNİ KOÇ'UN EVİNDE DE SEVİNÇ VAR

Amasya'da da 21 ay rehin tutulduktan sonra babasının evine gelen 36 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Zihni Koç'un yakınlarınını sevinci vardı. Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Fis Köyü yakınlarında yol kesen PKK'lılar tarafından kaçırılan Piyade Uzman Çavuş Zihni Koç, barış süreci kapsamında yapılan görüşmeler sonunda dün Kuzey Irak'ta serbest bırakılarak memleketi Amasya'nın merkeze bağlı Karaali Köyü'ndeki babasının evine geldi.
Koç'u, Habur'da babası 55 yaşındaki Veysel Koç ve oğlu 5 yaşındaki Hasan Hüseyin Koç karşıladı. Habur Sınır Kapısı'ndan Silopi İlçesi'ne götürülen Koç, babası ve oğlu helikopterle Diyarbakır'a buradan da Ankara 'ya gitti. Piyade Uzman Çavuş Zihni Koç, Ankara'dan karayolu ile bu sabaha karşı Amasya'nın merkeze bağlı Karaali Köyü'ndeki babasının evine geldi.
Evine asılan Türk bayrağını öpüp içeri giren Uzman Çavuş Zihni Koç, ailesi ve yakınlarıyla hasret giderdi. Sevdiği yemeklerden tarhana çorbası, lahana sarması, bulgur pilavı, haşhaşlı börek ve et yemeklerinden yiyen Koç, eşi 34 yaşındaki Mihrican Koç ise çocukları 13 yaşındaki Alican ve 5 yaşındaki Hasan Koç ile birlikte yaşadığı acı olayların yaralarını sarmaya çalışıyor. 

DANA KESİLDİ

Gün boyunca evden çıkmayan ve zamanını ailesi ile geçiren Piyade Uzman Çavuş Zihni Koç, 15-20 gün süreyle zamanını ailesiyle geçireceğini ve evden dışarı çıkmayacağını söyledi. 13 ay önce kalp krizi sonucu ölen annesi Gülsüm Koç'un mezarını da henüz ziyaret etmeyen Koç, gün boyunca evine akın eden misafirlerle ilgilendi. Komşuları ve akrabaları ile hasret gideren Zihni Koç, kendisini arayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'la bir süre görüştü.
Uzman Çavuş Zihni Koç'un babası Veysel Koç, bugün gazetecilerin yanına gelirken, oğluna kavuştuğu için mutlu olduklarını belirterek şöyle dedi, "Bize yardımcı olan basın mensuplarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Barış sürecini desteklediğimizi belirtmek istiyorum. Şu anda kendisinin fotoğrafını çekme şansınız yok. Annesinin de mezarına gitmedi. Şu an hazır değil. Onun için zaman gerekiyor. Şu anda hem üzüntülü, hem de mutluyuz. Eşimin rahmetli olmasından dolayı üzgün, oğlumun dönmesinden dolayı da sevinçliyim."
Eve dönen Piyade Uzman Çavuş Zihni Uysal için ailesi bugün Karaali Köyü Meydanı'nda 400 kilo ağırlığında danayı kurban olarak kesti. Uzman Çavuş Zihni Koç, kurban kesimine gelmedi, çocukları Alican ve Hasan Hüseyin ile yakınları kurban kesimine katıldı.
Öte yandan Başbakan Erdoğan da, serbest bırakılan 8 kamu görevlisi ve ailelerini arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. (İlker AKTAŞ- Savaş TUTAK-Hakan ÇELİKBAŞ-İlker AKTAŞ-Savaş TUTAK/DHA)