Çözüm trafiği hızlanacak

Çözüm trafiği hızlanacak
Çözüm trafiği hızlanacak
KCK'nın "çekilmeyi durdurduk" açıklamasının ardından süreç hızlandı. Devletin zirvesinin bugün bir araya gelip 'demokratik paketi' ele alması bekleniyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

KCK’nın, mayıs ayında başlayan sınır dışına çekilmeyi durdurduğuna ilişkin açıklamasının ardından süreç hızlandı. Devletin zirvesi dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya geldi. Başbakanlık Resmi Konut’ta gerçekleşen güvenlik toplantısına; Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. Toplantıda Suriye’de yaşanan gelişmeler de ele alındı.

Süreç tartışılacak

Dün gerçekleştirilen toplantının ardından bugün de Başbakanlık’ta ‘çözüm süreci’nin ele alınacağı bir başka toplantı yapılacak. Toplantıda KCK’nın hafta başında yaptığı açıklamanın ardından sürecin geldiği son noktanın masaya yatırılması bekleniyor. BDP ’nin İmralı ile görüşme talepleri ve bundan sonra izlenecek yol haritası üzerinde tartışılacağı konuşuluyor. Toplantıda, ‘Demokratikleşme Paketi’nin de ele alınması bekleniyor.

İmralı trafiği hareketleniyor

Geri çekilmenin durdurulmasının ardından gözler, daha önce yaşanan kriz dönemlerinde devreye girerek örgüte yol gösteren Öcalan’a çevrildi. Önümüzdeki günlerde İmralı trafiğinin hızlanabileceği belirtiliyor. Geçen hafta adaya gitmek için yaptığı başvuruya izin bekleyen BDP, dün de hükümet yetkililerini telefonla arayarak talebi yineledi. Adalet Bakanlığı’nın ilk olarak kardeşi Mehmet Öcalan’ın adaya gitmesine izin vereceği, ardından devlet heyetinin Öcalan’la bir görüşme yapacağı ve son olarak da BDP heyetine izin verileceği bilgisi kulislere yansıdı. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken dün TBMM’de yaptığı açıklamada, “Ya Başbakan’ın partimizle artık birebir bu görüşmeleri yapacak şekilde bir karar vermesi ya da partimizle görüşmeye gelen heyetlere bir yetki ve inisiyatif vermesi gerekir. AKP hükümetinin bir an önce bu adımları atması gerektiği çağrısını yinelemek istiyoruz” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/115022611502265

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  imrali trafigi yetmiyor, - seyhan62

  s,OCALANIN ozgùr çalisma ve disari ile,iliski ozgùr ortam olusmayincaya kadar,baris sureci topal yuruyecektir,AKP nin bu vurdum duymaz tavri,ulkenin genelindeki sidetle kitlelere yonelimi,devam ederse baris sureci kor ve topal yurur,baris sureci demokrasiyi ulkemizde oturtma surecidir,toplumun butun sorunlarinin ortadan kaldirilmasi için yeniden yapilandirilacak anaysadir,

  Radikal gazetesinin de kalkıp pkk gerilalarının gazeteciliğini yapmasını beklemeyin. - yilmaz-usb

  Ama kürtlerle ilgili bazı yayınlanmayan haberlere daha duyarlı ve yayınlamakta biraz daha cesaretli olsalardı daha iyi olurdu.

  Devletin Zirvesi demek ha - Ari Zerdüst

  Bu zirve hep toplandi.90 yildir,yilda kac kez toplaniyor.Cikan sonuc hep ayni." Terörizme karsi mücadeleye büyük kararlilikla devam edecek" Bundan baska bir sey cikmadigi icin yüzbinlerce gencin kadinin,cocugun kani akti. ) aydir toplum asker-gerilla cenazesini görmedi.Bu tamamiyla Öcalanin duyarliligi sonucu gelisti.Devlet-akp buna karsi tek bir adim atmadi.Aksine süreci bosa cikarmak icin elinde ne geliyorsa yapti. Simdi gerilla gidisleri durduruldu diye toplaniliyor.Kim buna inanir ki? Bunlar toplansa toplansa savasi tirmandirmak icin toplanirlar.

  Hadi ordan - Kurmanbek Allahverdiyev

  Süreç hızlanacakmış. Yahu kardeşim kimden alıyorsunuz bu haberleri? AKP şu ana kadar geçen sürede ne yapmış da bundan sonra yapacakmış. Seçimlere 6 ay varken nasıl bir paket çıkartacağını düşünüyorsunuz? Bütün yayın politikanızı AKP'yi kurtarmak üzerine kurmuşsunuz Radikal. Bu yüzden okunmuyorsunuz artık.

  DEMOKRATİKLEŞME ADIMLARI BİR ÖDÜN MÜ? - m.rozbilen

  Demokratikleşmeyi PKK'ya verilen bir ödün veya taviz olarak kabul edenler, bu güzelim ülkeyi cehenneme çevirdiler.Barış,huzur ve özgürlük olmadan kimseye rahat yok.Bunu ne zaman anlayacağız? Kandil çekilmeyi durdurduk açıklamasından sonra, hükumet zahmet edip demokratikleşme paketini hatırlar oldu.Oysa ta baştan süreç pazarlığı yapılırken muhakkak ki çekilmeyle birlikte demokratik adımların atılması şartı da konuşulmuştur.Ayak direme de ne oluyor.Aslında şu sıralarda hazırlanması ve yürürlüğe konulması düşünülen paket 40 yıl veya daha evvel yapılsaydı bu gün bu sancıları,acıları yaşamamış olacaktık.Şu andaki Gezi dahil sokak eylemlerinin sebebi de bir türlü aşılamamış bu antidemokratik düzen değil mi? Düzen mağduru olup ümit bağlayarak başa getirdiğimiz daha beter baskı rejimi kuruyorsa, o zaman bu bir hastalık demektir.Hepimize bulaştı mı dersiniz?