Çözüm üretemeyen 'lider'ler evinde, Doğa Krallığı Başkanı hâlâ hapiste

Çözüm üretemeyen 'lider'ler evinde, Doğa Krallığı Başkanı hâlâ hapiste
Çözüm üretemeyen 'lider'ler evinde, Doğa Krallığı Başkanı hâlâ hapiste

Kopenhag?daki zirvede devlet başkanları için verilen yemeğe ?gezegen adına sızan? Greenpeace?çilerin serbest bırakılması için eylemler yapılıyor. FOTOĞraf: afp

Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılan ‘Küresel İklim Değişikliği Zirvesi’ somut bir sonuç alınamadan sona erdi ancak zirve sırasındaki eylemlerin yankıları hâlâ devam ediyor. Zirvenin bitimine bir gün kala devlet liderleri onuruna verilen akşam yemeğine, ‘Doğa Krallığı Devlet Başkanı, eşi, şoförü ve koruması!’ sıfatlarıyla sızan Greenpeace üyesi dört kişi, hâlâ Danimarka hapishanesinde tutuklu.
Greenpeace, dünya genelinde eylemcilerin serbest kalması için eylemler başlattı. Türkiye’de de bu amaçla Facebook’ta bir grup oluşturuldu. Çevreciler, tutuklu bulunan protestocuları ‘iklim kahramanı’ ilan etti.
Kopenhag’daki 11 günlük zirvenin son gününde Danimarka Kraliçesi dünya liderleri onuruna bir yemek vermişti. Greenpeace İspanya Genel Direktörü Juan Lopez de Uralde ‘Doğa Krallığı Devlet Başkanı!’, Danimarkalı Nora Christiansen onun eşi, Greenpeace İsviçre Christian Schmutz ikilinin şoförü ve Greenpeace Uluslararası İklim Kampanyası Sorumlusu Joris Thijssen korumaları ‘unvanıyla’ yemeğe sızdı.
Şık gece kıyafetlerine kuşanıp da etlilerin arasında Christiansborg Sarayı’na süzülen Doğa Krallığı Devlet Başkanı ve eşi içeri girer girmez ‘Politikacılar konuşur, liderler harekete geçer’ pankartı açtı. Eylemciler olay sonrası ‘devlet arazisine izinsiz girme, belgede sahtecilik, polise muhalefet’ gibi suçlamalarla tutuklandı.
Eylemcilerin artık serbest bırakılması için dünya genelinde kampanyalar başlatıldı ve girişimlerde bulunuldu. Ancak Danimarkalı yetkililer, tutuklu bulunan Greenpeace üyelerinin 7 Ocak’ta mahkemeye çıkarılacağını ve o tarihe kadar tutuklu bulunacağını söyledi.
Greenpeace Akdeniz Türkiye Direktörü Uygar Özesmi’ye göre durum trajikomik: “Polisin kendi dikkatsizliğinden kaynaklanan bir durum. Ortada sahte belge hazırlama veya devlet arazisine izinsiz giriş yok. Devlet arazisi demek halkın yeri demek. Bu davette gezegeni temsil edenler bulunmuyordu. Bu toplantıya katılanlar gezegeni korumadı. Gezegen adına konuşanları da hapse attılar.”