Çözüm yerine ölüm

F tipi cezaevlerine karşı başlatılan ölüm oruçları 222. gününe girerken tahliye olduktan sonra Mersin'deki evinde eyleme devam eden Uğur Türkmen'le birlikte ölenlerin sayısı 23 oldu.

ANKARA - F tipi cezaevlerine karşı başlatılan ölüm oruçları 222. gününe girerken tahliye olduktan sonra Mersin'deki evinde eyleme devam eden Uğur Türkmen'le birlikte ölenlerin sayısı 23 oldu. Adalet Bakanlığı'nın 'görüşme yok' tavrı ise sürüyor.
28 yaşındaki Uğur Türkmen, 19 Aralık cezaevleri operasyonları öncesinde Ceyhan Cezaevi'nde girdiği ölüm orucunu sevk edildiği Sincan F Tipi Cezaevi'nde de devam ettirdi. 'DHKP-C'ye yardım yataklık' ettiği gerekçesiyle aldığı üç yıl dokuz aylık cezası Şartla Tahliye Yasası'nca ertelenen Türkmen 5 Ocak günü tahliye olmuş ancak eylemine Mersin'deki evinde devam etmişti.
Uğur Türkmen, önceki akşam evinde eylemin 205. gününde hayatını kaybetti.
Can kayıplarının giderek arttığı ölüm
oruçlarında çözüm için herhangi bir girişim bile söz konusu değil. Adalet Bakanlığı, çözüm olarak sunduğu yasaların çıkmasına rağmen ölüm oruçlarının bitmemesini 'örgüt baskısı'na bağlarken, F tipi cezaevlerinde mahkûmların bir araya gelebileceği 'faaliyet ve uygulamalar' ise ağırlıklı olarak çete suçluları için uygulamaya konuldu.
Siyasi mahkûmlar ise cezaevi idarelerine dilekçe vererek uygulama ve faaliyetlere tecriti kaldırmadığı, aksine meşrulaştırdığı gerekçesiyle katılmayacaklarını bildirdi.
'Diyalog' için kampanya
Bu arada KESK, DİSK, ÖDP, HADEP'in
aralarında bulunduğu çok sayıda parti, sendika ve kitle örgütü 'Ölümleri dudurun, diyalog süreci başlatın' talebini içeren bir kampanya başlattığını duyurdu. Bugün başlayacak kampanya içinde yetkililere telgraf çekmek, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Adalet Bakanı'yla görüşme de bulunuyor..