'Çözüm'le ilgili yasal çalışma var, içerik belirsiz

'Çözüm'le ilgili yasal çalışma var, içerik belirsiz
'Çözüm'le ilgili yasal çalışma var, içerik belirsiz
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, hükümetin, çözüm süreciyle ilişkili bir yasal çalışma hazırlığı içerisinde olduğunu aktardı: "Türkiye'nin birkaç hafta içerisinde tamamen demokratikleşeceği yasal düzenlemelerin getirileceği beklentisi içerisinde değiliz ama önemli olan irade beyanı ve acil olan bazı konularda ilerleme sağlanması"

ANKARA – BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, hükümetin, çözüm süreciyle bağlantılı bir yasal çalışma hazırlığı içerisinde olduğunu söyledi. Baluken, BDP'nin Akil İnsanlar Heyeti'yle yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere, dün akşam Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile yaptıkları görüşmeye ilişkin bilgi verdi.

İki Eş Genel Başkan ve iki Grup başkanvekili olarak görüşmeyi gerçekleştirdiklerini aktaran Baluken, bugüne kadarki süreci değerlendirdiklerini, kaygılarını ve halkın beklentisini ilettiklerini aktardı.

Özellikle son yaşanan Gezi Parkı olaylarıyla beraber artık ikinci aşamayla ilgili demokratik reform paketinin bütün Türkiye için gereklilik olduğunu ifade ettiklerini belirten Baluken, şunları söyledi:

"Kendilerine, daha önce verdiğimiz demokratikleşmeyle ilgili öneri dosyasındaki maddelerin önemini ifade ettik. Son birkaç haftada KCK davalarında ortaya çıkan durumla ilgili rahatsızlığımızı ilettik. Çünkü çoğu KCK davasında şu anda aslında uzun tutukluluk süresinden dolayı zamanı aşmış mağduriyetler olduğunu söyledik. İnfaz süreleri tamamlanmış olmasına rağmen hala demokratik siyasetin kanalını tıkayan tavrın devam ettiğini ifade ettik. Uludere ailelerine yönelik başlatılmış olan soruşturmanın boyutu ve kesilmiş idari para cezalarının ciddi bir rahatsızlık konusu olduğunu söyledik. Son dönemlerde dil ve üslup ile ilgili bir takım rahatsızlıklar var, bunları paylaştık. Önümüzdeki günlerde tekrar bir araya geleceğiz. Onlar da hükümet adına yasal bir çalışma yaptıklarını söylediler ama bu çalışmanın detayları konusunda net bilgiler paylaşmadılar."

Gazetecilerin, bahsettiği bu düzenlemenin, Meclis kapanmadan gündeme gelip gelmeyeceğini sorması üzerine Baluken, bu konuda hükümette bir netlik olmadığını söyledi. Baluken, "Her halükarda Meclis kapanmadan önce ikinci aşamayla ilgili hükümet tarafından bir irade beyanının ve bazı somut adımların atılmasının kaygıları giderme noktasında önemli olduğunu ifade ettik. Sanırım önümüzdeki hafta içerisinde tekrar bir araya gelebiliriz" dedi.


İKİ PARTİ ARASINDA MEKANİZMA
BDP'nin ilettiği paketi yetkililerin incelediğinin söylendiğini aktaran Baluken, "Kendileri de çalışma yaptıklarını söylediler. Hangi noktada ortaklaşmalar var, hangi noktada ayrılıklar var, siyaseten nasıl yaklaşılması gerekir, bu konuda henüz tam olarak hazırlığı bitirmediklerini söylediler" diye konuştu.

AK Parti ile BDP arasında oluşturulacak bir mekanizmanın; yol temizliği, demokratikleşmeyle ilgili sürecin ortaklaştırılması, tıkanıklığa yol açmayacak şekilde devam ettirilmesi açısından önemli olacağını dile getiren Baluken, "Onlar bizim ne düşündüğümüzü biliyor ama biz AK Parti'nin bu konuda nasıl bir çalışma yaptığını ya da aklından neler geçirdiğini çok bilmiyoruz" ifadesini kullandı.

Hükümetten nasıl bir adım beklediklerinin sorulması üzerine Baluken, "İrade beyanı önemlidir. İrade beyanıyla birlikte somut adımların da ortaya çıkması gerekiyor. Biz Türkiye'nin birkaç hafta içerisinde tamamen demokratikleşeceği yasal düzenlemelerin getirileceği beklentisi içerisinde değiliz ama önemli olan irade beyanı ve acil olan bazı konularda ilerleme sağlanması" dedi.

İmralı'ya gidişler konusunda da Öcalan'ın belirtmiş olduğu bazı rahatsızlıkları paylaştıklarını belirten Baluken, şunları söyledi: "Bu konularda artık bazı şeylerin aşılması gerekiyor. Avukatların ve ailenin gidişi, farklı heyetlerin gidişi konusunda artık hükümetin bu blokajı kaldırması gerekiyor. Bunlar çözüm komisyonu, akil insanlar komisyonu olabilir, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler olabilir. Öcalan'ın bir müzakere süreci yürütürken dış dünya bağlantısını tek BDP heyetiyle sınırlanmış olması ve BDP heyetinin de belli takvimler içerisinde gitmesi büyük bir sıkıntı kaynağı, bunun aşılması gerekiyor. Değerlendireceklerini söylediler."

Baluken, "Görüşmeden ikna oldunuz mu?" sorusuna, "Tam olarak ikna olduğumuzu söyleyemeyiz ama görüşmenin yapılmış olması, hükümetin bu konuda bir çalışma içerisinde olduğunu ifade etmesi, kaygıları giderme noktasında kendilerinin de duyarlı yaklaştığını ifade etmesi, bizim açımızdan önemlidir. Ama hızla artık hükümeti bağlayıcı somut gelişmeler olmalı" karşılığını verdi.


AA