'Croft' ve çetesi artık kredi kartından para çalamayacak

Bilişim suçları polisi, Rus ve Ukranyalı hacker'lara (bilgisayar korsanları) işbirliği yaparak kredi kartı dolandırıcılığı yapan şebeyi ortaya çıkardı.

İZMİR - Bilişim suçları polisi, Rus ve Ukranyalı hacker'lara (bilgisayar korsanları) işbirliği yaparak kredi kartı dolandırıcılığı yapan şebeyi ortaya çıkardı. Ellerinde yaklaşık 30 bin Türk ve yabancı kişiye ait kredi kartı bilgileri bulunan şebekenin on binlerce YTL'lik dolandırıcılık yaptığı belirlendi. Çetenin lideri Sait Denizaslan'ın gerçek ismini kimseye söylemediği öğrenildi. Denizaslan, daha sonra filmi de çekilen bilgisayar oyunu 'Tomb Raider'in (mezar çapulçusu) kahramanı olan 'Croft' (küçük çiftlik) takma ismini kullanıyordu.
Kullandıkları kredi kartlarıyla bilgileri dışında, büyük miktarlarda harcama yapıldığını gören çok sayıda kişi İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Bunun üzerine polis Türk ve yabancı müşterilerin kredi kartları bilgilerini elde ettikten sonra anlaşmalı işyerlerinde kullanarak onbinlerce YTL'lik dolandırıcılık yapan şebeke elemanlarının kimlikleri belirlendi. Bu kişilere İzmir ve Aydın'ın Kuşadası ilçelerinde, geçen cumartesi günü eş- zamanlı operasyon yapıldı.
10 kişi aranıyor
Çetenin lideri olduğu belirtilen Sait Denizaslan'la Yılmaz Akkuş, Rıza Onur Topçu, Murat Üçler, Akın Murat Erdöl ve Sema Meşe gözaltına alındı. Şebekenin iki üyesinin daha önce yakalanıp tutuklandığı öğrenildi. Olayla ilgili 10 kişiyse aranıyor.
Kredi kartı ürettiler
Araştırmada, çete lideri Sait Denizaslan'ın, 'Tomb Raider' filminin kahramanı Lara Croft'un soyadından etkilenip 'Croft' takma adını kullandığı belirlendi. Polise göre çete şöyle çalışıyordu: Denizaslan, Türkiye'deki kredi kartı kullanıcılarının kart bilgilerini 'papağan' adı verilen kopyalama cihazıyla elde etti. Yurtdışındaki kişilerin kredi kartı bilgileriniyse Ukrayna ve Rusya'dan bağlantı kurduğu hacker'lar verdi. Sahte kredi kartları Sema Meşe'nin işyerinde ürettildi. Üretilen kredi kartları İzmir, İstanbul, Ankara, Mersin ve Antalya gibi illerde anlaşmalı işyerlerinde kullanıldı. Zanlılardan Denizaslan, Akkuş, Topçu ve Üçler'in aynı suçtan sabıkaları bulunuyor.