Cübbeli Ahmet Hoca: Özgecan şehittir

Cübbeli Ahmet Hoca: Özgecan şehittir
Cübbeli Ahmet Hoca: Özgecan şehittir
Mersin'de vahşice katledilen Özgecan Aslan için Cübbeli Ahmet Hoca "O şehittir" açıklamasını yaptı. Cübbeli Hoca, "Hadis-i şeriflerden anlaşıldığına göre namusunu korumak için direnirken vahşice öldürülen Özgecan Aslan kızımız şehit mertebesindedir" dedi.

RADİKAL - Mersin 'de vahşi bir cinayete kurban giden Özgecan Aslan için Cübbeli Ahmet Hoca da bir açıklama yaptı.

Özgecan'ın ' şehit ' mertebesinde olduğunu söyleyen Cübbeli Hoca, bunun gerekçesini de Vahdet gazetesinde bugün yayınlanan köşesinde şöyle açıkladı:

"Hadis-i şeriflerden anlaşıldığına göre namusunu korumak için direnirken vahşice öldürülen Özgecan Aslan kızımız şehit mertebesindedir. Özgecan kızımız haberlerden anladığımıza göre namusunu kirletmemek için, ırzını muhafaza uğrunda hunharca katledilmiştir. Hadis-i şerifte 'Haksız yere öldürülen kişi şehittir' (Nesai, Tahrimü’d-dem: 25, no:4096, 7/117) buyruluyor. Bu olayda bu kızımızın haksız yere öldürüldüğünden hiç şüphe yoktur. Dolayısıyla bu hadis-i şerife göre kendisine şehit diyebiliriz."

'EVLİYALARDAN KIYMETLİ'

Cübbeli Ahmet Hoca Özgecan için yaptığı açıklamada şöyle devam etti: "Allah’ın kendilerine en çok değer verdiği kullar 4 kısımdır. Bunların başında peygamberler gelir. Sonra sıddıklar gelir. Ebu Bekir Sıddık bunların reisidir. Daha sonra şehitler gelir. Bunların efendisi Hazreti Hamza’dır. Daha sonra da salihler gelir. Nisa Suresi’nin 69. Ayetinde bu dört zümre zikredilmektedir. Görüldüğü üzere peygamberler ve sıddıklardan sonra şehitler geliyor. Evliyadan bile önce şehitler geliyor yani. Dolayısıyla mertebeleri Allah indinde çok kıymetlidir. Ve kanlarının ilk damlasıyla bütün günahları bağışlanmaktadır. Ahirette kendilerine özel makamlar, köşkler, saraylar ve diğer Müslümanlardan daha öncelikli haklar verilecektir. Dolayısıyla hükmen şehit olanlar da aynı müjdeleri ahirette alacaklardır. Özgecan’ı kendi kızım yerine koydum ve acısının ciğerimi yaktığını hissettim. Rabbim özel rahmeti ile muamele eylesin, sualsiz hesapsız cennetine dâhil etsin. Ailesine sabr-ı cemil niyaz ediyorum."


  http://www.radikal.com.tr/1295073129507312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  perspektif - user1003150

  cübbeli bu konuyu kendi bakış açısına göre ele almış ve kendi inandıkları doğrultusunda (hepimizin yaptığı gibi) bir yorum yapmış. doğrudur, yanlıştır, haklıdır, haksızdır... bunları tartışacağımıza birbirimizden nefret etmeyi bırakalım önce. yanımızdakilerin neye inandığı, inanmadığı bizler için önemini yitirdiği zaman birlik olabiliriz. hep birlikte hareket etmemiz gerekirken siz çıkıp adam konuya dini bir açıklama getirmeye çalıştı diye demediğinizi bırakmıyorsunuz. önce siz kendi içinizdeki canavarları yenin. sonra toplum içindeki canavarlara bakarsınız.

  Doppler Fizeau, ile Cüppeli - vemerald

  Sakin yorumcu üstüne alınsın. Doppler ve Fizeau okudun da entellektüel mi oldun? Okumak önemlidir. Daha önemlisi, okuduğundan ders almak, sonuç çıkarmak, hayata bakışında bunu özümsemektir . Bilgiyi, safsatalarda kullanmak, bilimsel seviyeni çözümlemede seni ele verir. Yöntemin bilimsel olmayınca yaptığın, bilimi kullanmaktan öteye geçmez. Yani tümden gelirsen sonuç nafile.

  Bre gafiller! - user387316

  Buraya yorum yazıp da Ahmet Hoca'nın lafını beğen(e)meyecek kadar sakalına ve cübbesine takılan ruhsuzlar, bir zahmet haberi okuyun, referans veren hadis ve ayetleri görürsünüz. Ha eğer hadis ve ayet nedir, ne işe yarar bilmiyorsanız, size değil size klavye verende kabahat vardır. Radikal'i de kutluyorum, bu haberi vermemeyi seçebilirdi.

  Ne olacak? - user643402

  Senin gibilerin nezdinde bir kadin şehit olsa ne yazar? En fazla senin gibi bir nuriye huri olur, 69 kuma da cabasi!.. Bu vesile ile, Ozgecani sevgi ile aniyorum...

  - momentum

  hanci abi, adamın dediği doğru: canını, malını, ırzını savunurken ölen, yüksekten düşerek ölen, suda boğularak ölen, yanarak ölen vs şehittir. Bunlara hükmi şehit denir. Yani cenazeleri şehit statüsünde kaldırılmaz ama öte tarafta şehit hükmü uygulanır bunlara. Eh, biz insanların adaletinde bile gözaltı süresi hükümden düşülürken, Allah'ın adaletinde de bu dünyanın acıları öte taraftaki hükümden düşülür. Farkındayım çok dini oldu, neyse bir dahaki yorumda da "bilimsel ve entelektüel" takılırız, aşağıdaki kızgın arkadaşın da gönlü olur. (Bir sonraki konu: Doppler etkisinde dalga boyu genişlemesinin ışık tayfında kırmızıya kayma olarak yansıması.)

  İslam Dini'nin Adaleti - Özkam

  Cüppeli Hoca'nın da belirttiği gibi, namusunu koruma , rızkını helal yoldan kazanma uğruna öldürülenlere Şehitlik mertebesinin verilip öldürenin cezasının da ebedi cehennem olması toplumların huzurlu ve güven içinde yaşayabilmesin de önemli bir motivasyon kaynağıdır. keşke Din adamları birlikte yaşayabilmenin olmazsa olmazı olan ve İslam'da önemle vurgulanan "kul hakkı" nı sıkça ve eğip bükmeden gündeme getirseler. Kul hakkına tecavüz eden, yalan yemin eden ve masum insanlara iftira atanları da , mazlum hakkını helal etmedikçe Allah'ın Af etmeyeceğini de, cehennemlik olduklarını cesaretle söyleyebilseler!Nerde o cesaret!

  SAMİMİYETSİZLİK - user972076

  Kişiyi tanımasak belki samimiyetine inanabiliriz ama toplumun tepkisinden çekindiği için öyle konuşuyor.