Cübbeli Ahmet Hoca: Yahu yılbaşı çoktan geçti

Cübbeli Ahmet Hoca: Yahu yılbaşı çoktan geçti
Cübbeli Ahmet Hoca: Yahu yılbaşı çoktan geçti
Yılbaşı gecesi düzenlenen ve 'alternatif yılbaşı mı' yorumlarına sebep olan 'Mevlidi Şerif Mekke'nin Fethi' isimli etkinlikte konuşan Cübbeli Ahmet Hoca "Yahu alternatifi olur mu bu işin! Yılbaşı çoktan geçti. Bizim yılbaşımız hicretle başlamıştır" dedi.

Yüzlerce kişi, yılbaşı gecesi düzenlenen 'Mevlidi Şerif Mekke'nin Fethi' isimli etkinlikte buluştu.

Bakırköy'de bulunan Sinan Erdem Spor Kompleksi'nde düzenlenen 'Mevlidi Şerif Mekke'nin Fethi' adlı programa, İsmailağa Cemaati'nin önde gelen isimlerinden kamuoyundan Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de katıldı. Ayder, Kıyamder ve Lalegül TV'nin düzenlediği ve sadece erkeklerin yer aldığı program, Kuran-ı Kerim okunarak başladı.

Gecede konuşan Cübbeli Ahmet Hoca, "Şimdi diyorlar ki bu alternatif yılbaşı mıdır? Bilmem ney midir? Yahu alternatifi olur mu bu işin. Yılbaşı çoktan geçti. 1436'ıncı Hicri yılımıza girdik. Allah hayırlı mübarek eylesin. Bizim yılbaşımız hicretle başlamıştır" dedi.

"BİZİM YILBAŞIMIZ HİCRETLE BAŞLAMIŞTIR"

Spor kompleksinin tamamen dolduğu etkinlikte Kuran-ı Kerim okunmasından sonra konuşan Ünlü, programın alternatif bir yılbaşı kutlaması olmadığının altını çizerek, "Bu gece millet sabaha kadar tepiniyor. Sabaha kadar eğleniyor, içiyor, içtikten sonra da neler ediyor... Yani sarhoş olan adam ne yapmaz? Kimisi köşeyi dönüyor boğazdan aşağı yuvarlanıyor. Allah ıslah etsin. Allah kurtarsın. Milletin evlatlarını bu haramlardan, günahlardan halas eylesin. Şimdi bu neyi gösteriyor; bu millet de kâfirlerin merasimlerine karşı tepkiyi gösteriyor. Bu ehli sünnete itibarı gösteriyor. Şimdi diyorlar ki bu alternatif yılbaşı mıdır? Bilmem ney midir? Yahu alternatifi olur mu bu işin! Yılbaşı çoktan geçti. 1436'ıncı Hicri yılımıza girdik. Allah hayırlı mübarek eylesin. Bizim yılbaşımız hicretle başlamıştır. Resulullah (S.A.V)'in Medine'yi Münevvere'yi teşrifleriyle başlamıştır. Müslüman kardeşlerimizden de bazı mesajlar gelmiştir. Herhalde otomatiğe bağlamışlar, ben bunlara üzüldüm. Yeni yılımızı kutla; ama bizim yeni yılımız muharrem şerifenin başında kutlamanız lazımdı. Biz o zaman tebrik bekliyorduk. Biz burada niye yılbaşı için toplanacağız? Neyin alternatifi olacak? Ancak bu gecelerde insanların günahlarından alı konulması için televizyonlarda birçok kanalda Noel, yılbaşı için özel programlar yaparlar. Ondan sonra insanlar “içki içmiyorum, kumar oynamıyorum, zina etmiyorum bir evde oturmuşum televizyonun başına bunları seyrediyorum. Bunu da benden esirgemeyin, bunda ne var hoca” diyorlar. Halbuki bu gece televizyon başında olmak kadar tehlikeli bir şey yok. Birçokları özel program yapıyor özel. Bu çok tehlikeli. Efendi hazretleri de bir sohbetinde buyuruyor, 'Hiçbir değişiklik yapmayın' diye. Biz zaten bu geceye özel değil sohbet biz her Cuma sohbet cumartesi sohbet yapıyoruz zaten. O yüzden bunların izlenmemesi gerekiyor. İzlenmesi halinde bir iştirak, bir ortaklık sıkıntısı doğuyor" şeklinde konuştu.

İlahi ve duaların okunduğu program gecenin geç saatlerine kadar sürdü. (İbrahim Aktürk-Bulut Mülhim, DHA)