Cübbeli Ahmet'in 12 bin lirasını yemiş!

Cübbeli Ahmet'in 12 bin lirasını yemiş!
Cübbeli Ahmet'in 12 bin lirasını yemiş!
Cübbeli Ahmet davasında Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, kararın Aralık'ta çıkacağını söyledi
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ’nün yargılandığı davanın 3. duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülmeye devam ediyor. Duruşmaya Cübbeli Ahmet, sağlık sorunları nedeniyle katılamadı. Bir önceki duruşmada hakim önüne çıkarılması istenen mağdureler Faslı İmane Lemghari ve Fatma Zehra, güvenlik gerekçesiyle Türkiye ’ye gelmek istemediklerini beyan ederek duruşmalara katılmadılar. Lemghari ve Zehra’yı duruşmada avukatları Redovanne Tarji temsil etti. Duruşmaya izleyici olarak Yazar Emine Şenlikoğlu ve Kamuoyunda 'Jet Fadıl' olarak tanınan eski Siirt Milletvekili Fadıl Akgündüz de katıldı. Akgündüz, duruşma salonuna girişte Cübbeli Ahmet’in babası Yusuf Ünlü’nün elini öpünce Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci tarafından yerine oturması konusunda uyarıldı. Bir önceki duruşmada Cübbeli'nin çağrısıyla Çağlayan'a akın eden cemaatin bu duruşmaya ise Cübbeli'nin 'gelmeyin' çağrısı nedeniyle katılmadığı ifade edildi.


‘Hocamın 12 bin lirasını yedim’

Duruşmada ifade veren Barış Sezek, Cübbeli’nin Fas’tan seyit getirme iddiasıyla kendisine verdiği paranın 12 bin lirasını Cübbeli’nin bilgisi olmadan kendi işlerinde kullandığını ifade etti. Söz alan avukatlar da uzun tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak mahkemenin Cübbeli Ahmet hakkında tahliye kararı vermesini talep etti. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci’de duruşmada dosyayı Aralık’ta kapatmak istediklerini ifade ederek Aralık’ta ana kararı açıklayacaklarını duyurdu. Duruşmaya öğle arası verildi.

Duruşmayı Ünlü’nün ailesi ve Fadıl Akgündüz izledi.

TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ 
Duruşmada dinlenen tanıkların ardından avukatlar tahliyeye yönelik taleplerde bulundu. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci ise, “Aralık ayında bu dosyayı bitirmek istiyoruz" şeklinde konuştu. Duruşmaya ara verildi. Aranın ardından kararlarını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar Ahmet Mahmut Ünlü, Barış Sezek ve Mahjouba Demirel’in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Mahkeme bu kararına gerekçe olarak ise, ‘kuvvetli suç şüphesi ve delillerin henüz tamamının toplanamamış olmasını’ gösterdi. Duruşma 7 Aralık’a ertelendi.