'Cübbeli'ye 'fuhuş amaçlı insan ticareti' suçlaması

'Cübbeli'ye 'fuhuş amaçlı insan ticareti' suçlaması
'Cübbeli'ye 'fuhuş amaçlı insan ticareti' suçlaması
Fuhuş amaçlı insan ticareti yapmak suçundan tutuklanan 'Cübbeli Ahmet Hoca' için 5 ayda yurtdışından 7 kadın getirildiği ortaya çıktı.

Karagümrük çetesine yapılan operasyonda tutuklanan Cübbeli Ahmet Hoca için yurt dışından son 5 ayda 7 kadın getirildiği ortaya çıktı. Vatan Gazetesi'nden Burak Bilge'nin haberine göre; Fas, Kazakistan ve Rusya gibi ülkelerden getirilen kadınlar, imam nikahı kıyıldıktan sonra aylık 1000-1500 dolar maaşa bağlanıyor, çarşafa sokulup eve kapatılıyordu...

Karagümrük çetesine yönelik 5 aylık bir takibin ardından İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda, Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü tutuklanarak cezaevine gönderildi. “Fuhuş amaçlı insan ticareti, tehdit, şantaj ve mafya ile ilişki kurmak” suçlamalarıyla tutuklanan Ahmet Hoca’nın fuhuş yapmasına aracılık ettiği öne sürülen şoförü Mehmet Ali Melemez, sağ kolu Barış Sezek, korumalığını yapan Fahrettin Canpolat, Fahri Özdemir, hizmetini görenlerden Mehmet Batur, Mehmet Berber, Yahya Aydoğdu ve Mustafa Çittir aynı operasyon kapsamında gözaltına alındı.

KADINLAR YURT DIŞINDAN 
İddiaya göre Ünlü, yurt dışından getirttiği kadınları evlere kapatıyor ve zaman zaman yanlarına uğrayarak cinsel birliktelik yaşıyordu. Polisin teknik takibine göre Ünlü, sağ kolu Barış Sezek’i sık sık yurt dışına gönderiyor ve buradaki aracılar vasıtasıyla çeşitli nedenlerle mağdur kadınları buluyordu. Aracılara para vererek kadınların Türkiye ’ye getirtilmesi için ikna eden Ünlü, Fas, Kazakistan ve Rusya gibi ülkelerden gelen kadınları fuhuş amaçlı kullanıyordu.

Ünlü’nün talimatları sonrasında Mahjouba Demirel veya Kamara isimli kadınlarla iletişime geçen Barış Sezek, Cübbeli Ahmet Hoca için kadın temin etmelerini istiyor, ayarlanan kadınların güzel olmasını ve hocanın beğenmesinin gerektiğini özellikle vurguluyordu. Türkiye’de zengin bir adamıyla evlenme vaadiyle kandırılan kadınlar, Hoca’nın yanına götürülüyordu. Kimi zaman yurt dışından getirilen kadınlarla bir kafede buluşan Sezek, fotoğraflarını çekip Ünlü’ye gösteriyordu. Ünlü’nün beğenmesi üzerine anlaşma yapılan kadın, fuhuş için önceden tutulmuş adreslere götürülüyordu. Kadınlarla buluşmak için belirlenen adrese gelen Ünlü, burada kadınlara evli olduğunu ve ikinci bir evlilik yapmak istediğini belirtiyordu. Eğer kadınları ikna edebilirse imam nikahı kıyıyor ve aylık 1000 veya 1.500 dolar maaş bağlıyordu. Kadınlara bir de çarşafa girme ve bulundukları evden çıkmama şartı koyuyordu.

KADINLARIN KOD ADI: SEYİT 
Ahmet Ünlü’nün yurt dışından fuhuş amacıyla getirdiği kadınlarla ilgili yaptığı telefon konuşmalarında şifreli sözler kullandığı ve kadınlardan ‘seyit’ veya ‘talebe’ diye bahsettiği belirlendi. Bir konuşmasında söylediği, “Mesela 3-4 talebeleriyle gelecektiler. Bunlar tek tek seçilmeden, maninin sebebi şusu busu araştırmadan olmaz. Şöyle bir şey anlıyorum ben şimdi hani üç kağıtçılık olsa 5 tane ‘seyit’in bavulları gelmez” sözleri de dinlemeye takıldı.

10 SAATLİK SORGUDA 126 SORU 
Cübbeli Ahmet Hoca, emniyette susma hakkını kullandı. Ancak özel yetkili savcı tarafından 10 saat süreyle sorgulandı. Cübbeli’ye tam 126 soru soruldu. 'Hoca’nın, ”Tehdit, mafya ile ilişki kurmak, şantaj, insan ticareti ve fuhuşa aracılık etmek” suçlamalarıyla 18 yıla kadar hapsi isteniyor. 

Polisin çeteye yönelik başlattığı teknik takibe takılmasının ardından Ünlü’nün aşk trafiği de saniye saniye kaydedildi. Ünlü’nün sağ kolu Sezek, 1 Eylül günü aracı Mahjouba Demirel ile birlikte kadın temin etmek için Fas’a gitti. Burada Ünlü için 4 kadını beğenen Sezek, tekrar Türkiye’ye döndü. Sezek, Fas’ta kalan Demirel’e ise getirilecek kadınların masrafları için 1000 dolar ve 150 euro, Fas’ta kendilerine fuhuş amaçlı kadın temininde yardımcı olan Houriya Filali Makaakoul isimli kadına da 300 dolar para gönderdi. 18 Eylül’de Türkiye’ye gelmesi planlanan kadınlar, uçağı kaçırınca ortalık birbirine girdi. Kadınlar için belirlenen planı tutmayan ve oldukça fazla para harcayan Ünlü, Sezek’e hatasından dolayı çok kızdı. Bunun üzerine Ünlü’den 15.000 lira daha alan Sezek, tekrar Fas’a giderken gelirken yanında Fatıma Zohra Hajjaj ve Imane Lemghari isimli 2 kadın getirdi. Cübbeli Fatih’teki adreste kadınlarla cinsel ilişkiye girdi.

FOTOĞRAFI ÇEKTİ 'HOCA'YA GÖSTERDİ 
Barış Sezek, 5 Mart günü Kadıköy’deki Mado kafede aracıların vasıtasıyla Gülruh isimli bir kadınla buluştu. Gülruh’un kafede fotoğraflarını çekti ve Ünlü’ye götürdü. Ünlü’nün onay vermesinin ardından Gülruh’u fuhuş için belirlenen adrese götürdü. Hemen ardından adrese gelen Ünlü, tanınmamak için omzuna şal atıp apartmana girdi. Bu buluşma öncesi Sezek ile Gülruh arasında şu konuşma yaşandı.

- Sezek: Gelir misiniz hemen Fatih’e. Abim görüşmek istiyordu

- Gülruh: Abin resmimi beğendi mi?

- Sezek: Gördü beğendi, çok beğendi.

‘ÜÇÜNCÜ KARIM OLACAKSIN’ Sezek 11 Şubat’ta ise Nargıza Rızaeva adlı kadınla Pendik’te buluştu. Sezek ve Rızaeva saat 11:45’te Fatih’teki bir eve geldi, 15 dakika sonra Cübbeli de aynı eve girdi. Evde yaşananları ise genç kadın, polis ifadesinde şöyle anlattı: Barış bir ağabeyinin olduğunu ve evlenmek isteiğini söyledi. Resmiyette evli olduğumu söyledim ve kabul etmedim. O ise yabancı olduğumu ve polise şikayet edeceğini söyledi. Beni korkutarak gitmek istemediğim halde otomobile bindirdi ve Fatih’te bir eve götürdü. Bir süre sonra Mahmut Ünlü geldi. Bana ‘Benim iki karım var, sen üçüncü olacaksın, ev alacağım, çalışmayacaksın” dedi. Ama ben kabul etmedim ve korktum, ağlamaya başladım.

Cübbeli Hoca kadınlara çarşaf zorunluluğu getiriyordu. Takibe alınan Fatma Zohra Hajjaj isimli kadın bu zorunluluğu, 20 Ekim günü Zeyni Değnekçi ile yaptığı görüşmede şöyle anlatıyor: “Biz cemaatle çalışıyoruz yani, bize çarşaf giydiriyorlar. Sonra işe gidiyoruz, normal kıyafetler giyiyoruz. Anladın mı? Bilmiyoruz yani eğer siz bizi gelip alırsanız çarşaf giyiyoruz sonra çıkarıyoruz.” (Vatan)