Çubukçu: Baykal ayrımcı ve cinsiyetçi

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu: "CHP Genel Başkanı Baykal'ın, milli eğitim gibi önemli bir bakanlığa ilk defa kadın bakanın atanmasını yeterince kavrayamadığı anlaşılmaktadır"Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın bugün Grup konuşmasında dile getirdiği ifadelerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “CHP Genel Başkanı Baykal’ın, milli eğitim gibi önemli bir bakanlığa ilk defa kadın bakanın atanmasını yeterince kavrayamadığı anlaşılmaktadır" dedi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın bugün grup konuşmasında Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili yaptığı konuşmalar üzerine yazılı bir açıklama yaptı.
Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in devir teslim töreninden önce, basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda dile getirdiği "otomatik pilot" kavramının Çelik tarafından daha önce izah edildiğini belirten Bakan Çubukçu, Çelik’in söz konusu ifade ile Millî Eğitim Bakanlığı’nın kurumsal yapısının güçlendirildiğini, yapısal sorunlarının giderildiğini, ilk atama ve yer değiştirmelerin hizmet puanı ve talepler doğrultusunda objektif kriterlere göre yapıldığını ifade etti.
Bakan Çubukçu, okul kayıtlarından öğrenci işlemlerine, atamalardan eğitim kurumlarının internete bağlanmasına kadar her alandaki teknolojik gelişmeleri ve e-devleti en iyi uygulayan kurumun Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu kaydetti.
Bakan Çubukçu, CHP Genel Başkanı Baykal’ın bugün Grup konuşmasında dile getirdiği ifadelerin gerçeği yansıtmadığını belirterek "Gerçekler böyleyken CHP Genel Başkanı Baykal tarafından konunun siyasi bir malzeme haline getirilmesi düşündürücüdür. Baykal’ın yaptığı açıklamayla Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Milli Eğitim gibi önemli bir bakanlığa ilk defa kadın bakanın atanmasını yeterince kavrayamadığı da anlaşılmaktadır. Baykal, aynı zamanda kullandığı son derece çirkin ve yakışıksız ifade ile (kokteyllerde dolaş) sahip olduğu ayrımcı-cinsiyetçi bakış açısının zihinsel arka planını da ortaya koymuştur. Bunun yanında söz konusu olay Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Baykal’ın siyasetteki kadına bakış farkını göstermektedir" dedi. (anka)