Çubukçu: 'Erken tatil düşüncemiz yok'

Çubukçu: 'Erken tatil düşüncemiz yok'
Çubukçu: 'Erken tatil düşüncemiz yok'

Nimet Çubukçu bugün okul açılışı yapmak için Niğde'deydi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Okullarda yarıyıl tatilinin erkene çekilmesi gibi bir düşüncelerinin olmadığını söyledi.

Çubukçu, domuz gribi salgını nedeniyle Türkiye’deki tüm okulların tatil olması veya yarı yıl tatilinin erkene çekilmesi gibi bir düşüncelerinin olmadığını, Sağlık Bakanlığı’ndan talep gelmesi halinde durumu değerlendirebileceklerini söyledi.
Hayırseverler tarafından yaptırılan iki ilköğretim okulu ve bir anaokulunun açılışını yapmak üzere Niğde’ye gelen Bakan Nimet Çubukçu, Vali Alim Barut’u makamında ziyaret etti. Kentin sorunları hakkında bilgi alan Çubukçu, gazetecilerin de sorularını yanıtladı.
Domuz gribi nedeniyle okulların tatil edilip edilmeyeceğiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Çubukçu, “Ankara’da bizim kurduğumuz Sağlık Kriz Merkezi olarak Sağlık Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Tüm Türkiye’deki okullardaki durumları değerlendiriyoruz. İl Pandemi Kurulları gerekli gördüğünde tatil kararını veriyoruz” dedi.
Tatil söylentileri ve beklentilerinin öğrenciler üzerinde psikolojik olarak etki yapacağını ifade eden Çubukçu, “Hem eğitimden kopuyorlar, hem de eğitim konsantrasyonlarını bozuyorlar. Biz Sağlık Bakanlığı’nın önerisi doğrultusunda hastalığın yayılma hızına göre bazen bazı illerde okulları tatil ediyoruz. Şu anda hastalığın hiç görülmediği iller var. Toplam 16 ilde yaygın görülüyor, gereken tedbirleri o iller için alıyoruz” diye konuştu.
Ziyaret sonunda Niğde Valisi Alim Barut, Bakan Çubukçu’ya plaket ve halı hediye etti. Valilik ziyaretinden sonra Niğde Belediyesi’ne geçen Bakan Çubukçu, Belediye Başkanı AK Partili Faruk Akdoğan’ı makamında ziyaret etti. Çubukçu, daha sonra AK Parti İl Başkanlığı’nda da partilileriyle basına kapalı bir toplantı yaptı.