Çubukçu Malatya'daydı: Söz: Köklü değişiklik

Devlet Bakanı Çubukçu dün Malatya'daki 'işkence yuvası'nı ziyaret etti. "En hızlı şekilde hareket ettik. Eleştiriler haksız" diyen Çubukçu bir de söz verdi: "SHÇEK sistemini kökten değiştireceğiz. Yasa 2006 başında Meclis'te. Sivil toplumu katkıya çağırıyorum." Mağdur çocuklar rehabilitasyon için İstanbul'a gönderildi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

MALATYA - SHÇEK'ten sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, çocuk yuvasındaki skandalla ilgili Malatya'da inceleme yaptı. "Skandalla ilgili siyasi sorumluluk taşıdığıma ilişkin endişem olsaydı istifa ederdim" diyen Çubukçu, olayı soruşturmak üzere MGV'li bir müfettişin görevlendirilmesini sakıncalı bulmadı. Sistemi kökten değiştireceklerini belirten Bakan Çubukçu çocukları uçakla İstanbul'a götürdü.
Skandalın patlak vermesinden beş gün sonra Malatya'ya gelen Çubukçu, önce yuva yöneticilerinden bilgi aldı. Çubukçu valilikte düzenlediği basın toplantısında "MGV kökenli bir müfettişin soruşturmanın selametini etkilemez mi?" sorusu üzerine "Müfettiş, SHÇEK'in 15 yıllık müfettişi. Bu görevler kariyer meslekleridir. Tabii ki bana iletilen her konuyu inceliyorum. Bu meselede asla ve kat'a partinin en küçük dahli yok" dedi.
Makamının sorumluluğuna uygun davrandığını belirten Çubukçu şunları söyledi: "En hızlı şekilde sorumlular hakkında işlem yaptığımızı düşünüyorum. Bir tek çocuğun gözyaşına bütün makamları feda ederim. Ama bunun bir siyasi linç kampanyasına dönüşmüş olmasını, hele hele hepimizin el birliği ile hareket etmemiz gereken bir konuda, linç hareketine dönüşmesini siyasi tavır olarak görüyorum."
SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış da MGV kökenli bir müfettişin görevlendirilmesiyle ilgili olarak şunları söyledi: "Ben MGV'li olduğunu bilmiyordum. Ama bu durum, soruşturmaya siyasi bir gölge düşürmez. Müfettişlerin hazırladığı rapor önümüze gelecek. Rapordan tatmin olmazsak başkasını görevlendiririz. Müfettişi geri çekmeyi düşünmüyoruz" dedi.
Yurtta kalan 40 çocuk, Çubukçu ile birlikte THY'nin tarifeli Ankara aktarmalı uçağıyla İstanbul'a gönderildi. Engelli olan bir çocuğun ise Elazığ Çocuk Yuvası'na gönderileceği belirtildi.
Çubukçu uçakta Radikal'e yaptığı açıklamada da kendisine haksız eleştiriler yapıldığını belirtti ve şöyle devam etti: "SHÇEK sistemini kökten değiştireceğiz. 2006 başında yasal düzenlemeyi Meclis'ten geçirmeyi hedefliyoruz. Gönüllü sivil toplum kuruluşlarını sürece katacağız. Bu, Türkiye'de olmayan bir durum. Koğuş tipi yerine en kısa zamanda da ev-oda tipi yurt modelini getireceğiz. Herkesi, bütün sivil toplum örgütlerini yeni model için katkı vermeye çağırıyoruz. Onlarla da istişare halindeyiz. Bu sorunları aşacağız."
Bu arada yaşamlarında ilk kez uçağa binen çocuklar, uçağın aktarmalı olması nedeniyle sıkıntılı anlar yaşadı. Bazı yolcular 'Bu çocuklar özel uçakla götürülemez miydi?' sorusunu yüksek sesle dile getirdi. Çocuklar İstanbul uçağına bindirilmek üzere yolcuların kucaklarında uçaktan indirildi. Çubukçu bazı çocukları kucağına alarak sevdi.
Çocuklar yeni yuvalarında
Göztepe Semiha Şakir Çocuk Yuvası'na yerleştirilen Malatyalı çocuklar burada psikolojik tedavi görecek.


    http://www.radikal.com.tr/7616987616980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.