Çubukçu: Zarar yok!


Devlet Bakanı Çubukçu, 'Gökkuşağı' skandalını değerlendirdi: "Gocunacak bir şey yok. Kamunun bir zararı olmadı. Özürlüler İdaresi Başkanı Aysoy kusurluydu, bir yıl önce görevden aldık." Çubukçu, Aysoy'un, yetkisiz yaptığı 1.9 milyon YTL borcu devletin üstlenmeyeceği mesajını da verdi.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Radikal'in ortaya çıkardığı 'Gökkuşağı skandalı'nı değerlendirirken, "Gocunacağımız bir şey yok. Kamunun zarara uğraması söz konusu değil" dedi. Çubukçu, görevden alınan Özürlüler İdaresi Başkanı Mehmet Aysoy'un yetkisi olmadığı halde 1.9 milyon YTL'lik borçlandığına dikkati çekerek, bu borcu devletin üstlenmeyeceği mesajı verdi.
Türkiye'deki engellilerin eğitim, meslek edinme ve rehabilitasyon ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlatılan ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın onursal başkanı olduğu 'Gökkuşağı Projesi'ndeki skandal dün Radikal'de manşetten verilmişti. Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun raporuna göre Milli Eğitim Bakanlığı, proje için 180 bin dolar harcayarak Çırağan Sarayı'nda yemek düzenlemiş, yemekte hayırsever işadamlarının 13 milyon YTL'lik yardım vaadinde bulunduğu Erdoğan'ın 'huzurunda' açıklanmıştı. Ancak, vaatlerin yazılı hiçbir belgeye bağlanmadığı, buna karşın kamunun mevzuata aykırı protokollerle bazı işadamlarından 1.9 milyon YTL toplanarak, bunun da bağış değil borç yazıldığı, böylece kamunun 1.9 milyon YTL borç yükü altına sokulduğu Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafında tespit edildi.
Teftiş Raporu'nda belirtilen borçlar şöyle: Ahmet Ensarioğlu: 77 bin ABD Doları, HNB San. Tic. Ltd. Şti: 165 bin ABD Doları, Haydar Düzgün: 100 bin ABD Doları ve 130 bin YTL, Efendi İlhanlı: 183 bin ABD Doları ve 78 bin YTL, Turan Ateş ve Murat Şahinoğlu: 100 bin ABD Doları ve 60 bin 400 YTL, İstanbul Büyükşehir Sağlık Yatırımları: 26 bin 168 YTL, Atilla İpek (Pendik Belediye Başkan Yardımcısı): 10 bin 650 avro, Yeditepe Üniversitesi: 422 bin 440 YTL. Alacaklılardan İMG 170 bin 849 YTL, Haydar Düzgün 600 bin YTL, Yeditepe Üniversitesi 422 bin 440 YTL alacağını resmen talep etti.
'Aysoy'un borçlanma yetkisi yoktu'
Skandalla ilgili Radikal'in sorularını yanıtlayan Bakan Çubukçu şunları söyledi:
"Bu konuda gocunacağımız bir şey yok.
Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nın buradaki fonksiyonu, icracı bir bakanlık olmadığı için kampanya yapıp, toplumun bu konuya dikkatini çekip, bağış toplayıp, bağışları Milli Eğitim Bakanlığı'na aktarmak suretiyle okulların yapılmasına katkıda bulunmaktı. Kampanyanın başlangıç yemeği de sponsorlar aracılığıyla yapıldı. Fakat toplantıda taahhüt edilen miktarlar toplanamadı. Para toplanamadığı için de bu kampanyayla birlikte hedeflenen okulların yapımına yetecek kadar bir miktar toplanamadı. Kampanyanın yürütülmesinde Özürlüler İdaresi Başkanı Mehmet Aysoy'un kusurlu olduğunu düşündük ve bir yıl önce de bu nedenle görevden aldık. Burada kamunun zarara uğraması söz konusu değil."
Devlet Bakanı Çubukçu, kamunun mevzuata aykırı şekilde 1.9 milyon YTL borç yükü altına sokulduğunun hatırlatılması üzerine de, "Mehmet Aysoy, yetkisi olmadığı halde borçlandı. Görevden alma nedenim de bu zaten. Devlette nasıl borçlanılacağı bellidir. Kurallları, hukuki prosedürü vardır" diye konuştu.
Geçen yıl mart ayında Çırağan Sarayı'nda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla düzenlenen yemekte alınan 13 milyon YTL'lik yardım vaadinin kaydınının tutulmadığının hatırlatılması üzerine Çubukçu, "O gün kim, ne taahhüt etti bilemem. Çünkü kimseden yazılı taahhüt alınmamış" dedi.
Organizasyon savunmada
Başbakanlık raporunda 'Gökkuşağı' kampanyasının organizatörü ve 13 milyon YTL'lik taahhütnameleri 'tecrübesiz' olduğu için toplayamadıkları belirtilen İMG Turizm Organizasyon Ldt. Şti. (İMG) yetkilisi Gül Emelce ise Radikal'e şu değerlendirmeyi yaptı: "Bizim de açtığımız davalar var. Onlar da devam ediyor. Hizmetimizi layıkıyla yerine getirdik. Görevimiz organizasyon yapmak. Bağış ve hesap işleri gibi konulara karışmayız. Haddimize düşmez. Kim ne vermiş, ne taahhütte bulunmuş bunlar bizim alanımızın dışında."