Çubukçu'nun çözümü: Aileye eğilmek gerek

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, şiddeti doğuran temel nedenlerin okuldan çok, aile kurumunda ve toplumsal ortamlarda hazırlandığını söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, şiddeti doğuran temel nedenlerin okuldan çok, aile kurumunda ve toplumsal ortamlarda hazırlandığını söyledi. TBMM Okullarda Şiddeti Araştırma Komisyonu dün Çubukçu'yu dinledi. Çubukçu, bireylerin eğitim düzeyindeki artışa bağlı olarak, şiddet eğiliminin azaldığını belirtti. Çubukçu, "Şiddetin yasalarda hiçbir koruması kalmaması için çalışıyoruz. "Türkiye'de son yıllarda şiddetin azaldığı gözleniyor. Aile kurumuna daha fazla eğilmemiz, değişen koşullar altında dağılmaya yüz tutan aileye daha fazla destek vermemiz şiddeti uzun vadede önlemek için atılması gereken ilk adımdır" dedi.
Fuhuş savunması
Bakan Çubukçu, yetiştirme yurtlarında kalıp suça ve fuhuşa bulaştıkları belirtilen çocuklarla ilgili olarak, "Bizim kurumlarımızdan oraya gitmiyorlar; tam tersine, oralardan yakalandıkları için kurum bakımına alınıyorlar" dedi.
Yeldeğirmeni Çocuk ve Gençlik Merkezi'ndeki olayın, 'çocuk yurdunda tecavüz' diye duyurulduğunu belirten Çubukçu, bu çocukların, sokakta istismar edildiği için burada olduğunu söyledi. İstanbul'da Bahçelievler ve Taksim yurtlarında da suça bulaşan ya da cinsel istismara uğrayan çocukların kaldığını belirten Çubukçu, isim vermeden AKP'li Turhan Çömez'e yüklendi. Çubukçu, 'çocuklar fuhuşa gidiyor' haberlerinden sonra bir yurtta kalan kızların infial halinde kendisini aradığını, yılbaşını onlarla geçirdiğini söyledi.