Cudi ve Gabar'da çatışmalar aralıksız sürüyor

15 PKK'lının öldürüldüğü Cudi ve Gabar Dağı'nda operasyon hem havadan hem karadan aralıksız sürüyor. Yapılan arama tarama faaliyetlerinde patlayıcılar, silah ve mühimmatlar ele geçirildi.

ÜMİT KOZAN- FERİT DEMİR- TURAN GÜLTEKİN- ŞAHİSMAİL GEZİCİ- ALİ GÜLERYÜZ

ŞIRNAK - 3 askerin şehit düştüğü Cudi ile Gabar Dağı'nda sürdürülen operasyonda 15 teröristin öldürüldüğü açıkladı. Bölgede hava destekli operayonlar sürürken, yapılan arama tarama faaliyetlerinde patlayıcılar, silah ve mühimmatlar ele geçirildi.

Türkiye'nin PKK'lı teröristlere yönelik olası sınır ötesi operasyonuna ilişkin hazırlık sürerken Şırnak, Hakkâri ve Siirt'in kırsal kesimlerinde hava destekli operasyonlar yoğunlaştırıldı. Cudi ve Gabar Dağı'nda tespit edilen yaklaşık 100 teröriste karşı başlatılan operasyonda önceki gün Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Halit Özçelik, Uzman çavuşlar İlyas Karadavut ile Ercan Çiçek şehit oldu. Şehitlerin ardından operasyon özellikle Cudi Dağı'nda yoğunlaştırıldı. Kobra ve gece görüş cihazları ile tam donanımlı Süper Kobra tipi helikopterler uzun süre Cudi Dağı'nda yuvalanan teröristleri ateşe tutarken kaçış güzergâhlarına özel eğitimli komandolar indirildi.

Genelkurmay Başkanlığı Cudi Dağı'ndaki operasyonda PKK'lı 15 teröristin öldürüldüğünü açıkladı. Önceki gün bölgede bir grup teröristle karşılaşıldığı belirtilen açıklamada, “Saat 11.00 sıralarında bir grup terör örgütü mensubuyla sıcak temas sağlamış, akşam saatlerine kadar süren çatışmalarda 3 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu şehit olmuştur. Bölgede manevra birlikleri, silahlı helikopterler ve diğer ateş destek vasıtaları ile yapılan ateşler sonucunda, 15 teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

PATLAYICI MADDELER BULUNDU

Şırnak'ın dağlık arazi kesimlerinde yapılan arama tarama faaliyetlerinde teröristlerin araziye döşediği A-3 ve A-4 patlayıcı madde konuarak hazırlanmış, 2 patlayıcı madde düzeneği bulunarak imha edildi. Bölgede sürdürülen aramalarda kayalar arasında kamyon iç lastiğine gizlenmiş, 1 Kalaşnikof tüfek, 3 şarjör ve 85 mühimmat ele geçirildi. Bingöl'ün Genç İlçesi'nin kırsal kesiminde ise güvenlik güçleri karşılaştıkları teröristlere ‘teslim ol’ çağrısında bulundu. Teröristlerin çağrıya ateşle karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Arazinin ormanlık ve kayalık olmasından faydalanarak kaçan teröristlerin yakalanması için bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Bingöl-Genç karayolunun 5'inci kilometresine konulan patlayıcı madde düzeneği askerler tarafından bulunup imha edilirken, Karlıova İlçesi dağlık arazi kesiminde ise teröristlere ait bir adet patlayıcı madde düzeneği, 415 muhtelif mühimmat, 9 şarjör, çeşitli ilaç ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

KUTUDERESİ'NDE BEKLEYİŞ

Tunceli'de 8 bin askerin katılımıyla 4 gün önce başlatılan ve 17 teröristin öldürüldüğü operasyona olumsuz hava koşulları sabah saatlerinde geçici olarak ara verildi. Operasyon kapsamında Nazimiye’nın dağlık arazi kesiminde teröristlerin kullandığı 6 sığınakta 160 kilo gıda maddesi ile yaşam malzemeleri ele geçirildi. 8 bin askerin yanı sıra Diyarbakır’dan bölgeye giden 45 Bordo Bereli ile Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı özel eğitimli Jandarma Arama Kurtarma Özel Birliği'nin katıldığı ‘Bayrak 15’ operasyonun kapsamında yağmurun dinmesinin ardından operaslon bölgesine helikopterlerle askerlerin sevkedildiği belirtildi. Tunceli ile Pülümür İlçesi arasındaki Kutuderesi Vadisi'nde kıskaca alınan ve çevrelerine mayın döşeyen teröristlerin kaçışlarını önlemek için tüm çıkış yolları tutulu bulunuyor.

Tunceli Valisi Mustafa Yaman, operasyonun ilk gününde çok sayıda teröristin öldürüldüğünü açıklamıştı. Vali Yaman, operasyonun 5'inci gününe girmesine rağmen açıklama yapmadı.

ELAZIĞ'DAN TANK TAKVİYESİ

Malatya'da bulunan 2'nci Ordu Komutanlığı’ndaki birliklerden Diyarbakır yönüne tank sevkiyatı yapıldı. TIR'lar üzerine yüklenmiş tanklar konvoy halinde Elazığ kent merkezinden geçilirken, polisler sıkı güvenlik önlemleri alındı. Tankları sınırdaki birliklere gönderildiği belirtildi.

DİYARBAKIR'DAN UÇAKLAR HAVALANIYOR

Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu hava sahasını kontrol eden Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 8'nci Ana Jet Üssü'nde son günlerde yaşanan hareketlilik bugün de sürdü. Öğlenden sonra peş peşe kalkan F-16 savaş uçakları sınır boylarında keşif uçuşu yaptı. İkişer ve üçerli gruplar halinde kalkan uçakların, Şırnak’ın Cudi ve Gabar Dağı’nda sürdürülen operasyonlara destek verdiği belirtildi. (dha)