Cudi ve Kutuderesi'nde bombardıman

Cudi Dağı ve Kutuderesi Vadisi'nde çembere alınan PKK'lı gruplara karşı başlatılan operasyon aralıksız sürüyor. Kobra ve Süper Kobra helikopterler teröristlerin olduğu bölgeyi aralıksız bombalıyor. Özel eğitimli komandolar sık sık çatışmaya giriyor

ÜMİT KOZAN- FERİT DEMİR- ALİ GÜLERYÜZ- RAMAZAN İMRAĞ

ŞIRNAK/TUNCELİ - Şırnak'ta teröristlerle çıkan çatışmada dün üç askerin şehit olduğu Cudi ve Gabar Dağlarında, başlatılan geniş çaplı operasyon tüm hızıyla sürüyor. Kobra ve Süper Kobra helikopterleri dün geceden beri yaklaşık 100 teröristin bulunduğu dağları bomba yağmuruna tuttu. Teröristlerin kaçış güzergahlarına özel eğitimli komandolar indirildi. Dağlardan yükselen dumanlar kilometrelerce uzaktan görüldü.

HEM HAVADAN HEM KARADAN

Şırnak, Hakkari ve Siirt’in kırsal kesimlerinde teröristlere yönelik operasyonlar hava destekli tüm hızıyla sürüyor. Şırnak'ın Cudi ve Gabar Dağlarında dün tespit edilen yaklaşık 100 kişilik terörist grubuna karşı başlatılan operasyonda Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Halit Özçelik, Uzman çavuşlar İlyas Karadavut ile Ercan Çiçek şehit oldu. Şehitlerin ardından operasyon özellikle Cudi Dağı’nda yoğunlaştırıldı. Kobra ve gece görüş imkanına sahip tam donanımlı Süper Kobra tipi helikopterler dün gece geç saatlere kadar teröristlerin bulunduğu yerleri bomba yağmuruna tuttu. Operasyon günün ilk ışıklarıyla Cudi’nin Balveren kesiminde yoğunlaştırıldı.

23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’ndan kalkan helikopterler sık sık birliğe dönerek cephane yükleyerek tekrar havalandı. Kobraların havadan yaptığı operasyona yerden destek veren kara birliklerine de Sikorsky helikoprleri malzeme ve cephane götürerek destek verdi. Teröristlerin kaçış güzergahlarına Sikorsky helikopterlerle özel eğitimli komandolar indirilirken, geniş çaplı bir kara harekatı da başlatıldı. Teröristlerin tüm kaçış yolları tutulurken, zaman zaman sıcak temasın sağlandığı belirtildi.

Cudi ve Gabar Dağlarında operasyonlar tüm şiddetiyle sürerken, güvenlik güçleri bölgede patlayıcı arama tarama faaliyetlerine devam etti. Şırnak’ın Uludere, Beytüşşebap ve dağların eteklerindeki tüm yollara sabahın erken saatlerinde çıkan Mehmetçik, mayın taraması yaparken, kendilerine havadan helikopterler, karadan dan zırhlı araçlar eşlik ediyor.

Öte yandan dün akşam trenlerle Mardin’in Nusaybin İlçesi’ne getirilen yaklaşık 100 araçlık askeri konvoy, Şırnak’ın Cizre İlçesi’nden geçerek Kuzey Irak sınırındaki birliklere konuşlandırıldı. Konvoyun geçişi sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındı.

KUTUDERESİ OPERASYONU SÜRÜYOR

Tunceli’de 8 bin askerin katılımıyla üç gün önce başlatılan ve 17 teröristin öldürüldüğü operasyon da tüm hızıyla sürüyor. Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’ndan kalkan dört Kobra tipi helikopter Nazimiye İlçesi Büyükyurt ve Dokuzkaya köyleri kırsal alanı ile Kutuderesi vadisinin birçok bölgesini yoğun şekilde bombaladığı öğrenildi. Diyarbakır’dan getirilen 45 kişilik Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı bordo bereliler ise çembere alınan teröristlerin gizlendikleri alanlara operasyonlar yapıyor. Üç gündür arazide kalan özel eğitimli birliklerin operasyonlarının Büyükyurt ve Dokuzkaya bölgesinden teröristlerin kaçtığı Kutuderesi’nin iç kesimlerine doğru kaydığı belirtildi.

Operasyonlara ayrıca bir süre önce Ankara’dan gelen Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı özel eğitimli Jandarma Arama Kurtarma Özel Birliği’nin de katıldığı öğrenildi. Kutuderesinde kıskaca alınan teröristlerin güvenlik güçlerinin yaklaşmasını önlemek için tüm çevrelerine mayın döşedikleri tespit edildi. Bu nedenle güvenlik güçlerinin büyük bir dikkatle davrandığı ve tesbit edilen mayınların uzmanlarca imha edildiği belirtildi. Askeri yetkililer öldürülen PKK’lıların kesin sayılarının operasyon bitiminde açıklanacağını belirterek, operasyonun yoğun bir şekilde sürdüğünü kaydetti. Ormanlık alana kaçan teröristlerin ölülerini de beraberlerinde götürdükleri belirtildi.

DİYARBAKIR’DA HAREKETLİLİK

Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu hava sahasını kontrol eden Diyarbakır’daki 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’na bağlı 8’inci Ana Jet Üssü’nde bugün hareketlilik yaşandı. Sabahın erken saatlerinde art arda kalkan F-16 savaş uçakları sınır boylarında keşif uçuşu yaptı. İkişer ve üçerli gruplar halinde kalkan uçakların, Şırnak’ın Cudi ve Gabar Dağı’nda sürdürülen operasyonlara destek verdiği belirtildi.