Cudi'de çatışma: 5 Özel Harekat polisi şehit

Cudi'de çatışma: 5 Özel Harekat polisi şehit
Cudi'de çatışma: 5 Özel Harekat polisi şehit
Şırnak'a bağlı Cudi Dağı'nda yaşanan çatışmada 5 Özel Harekat polisinin şehit olduğu belirtildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Cudi Dağı’nda çatışma olduğunu söyledi. Jandarma Özel Harikat Timler ile Polis Özel Harekat Timlerinin katıldığı operasyonda çıkan çatışmada 4 polis şehit oldu. Bölgede şiddetli süren şiddetli çatışmalar sırasında 1 polisin daha hayatını kaybetmesiyle şehit sayısı 5'e çıktı.

Cudi Dağı’nda tespit edilen bir grup PKK ’lıyı etkisiz hale getirmek için bu sabah saatlerinden itibaren hava destekli operasyon düzenlendi. Operasyona Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Harekat Timleri ile Şırnak Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Timleri birlikte katıldı. Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’ndan kalkan Kobra helikopterler, PKK'lıların bulunduğu alanları ateş altına aldı. Yer yer karlarla kaplı olduğu öğrenilen operasyon bölgesine Sikorsky helikopterlerle polis ve jandarma özel harekat timleri indirildi. 

Jandarma ve polis timlerinin takibe aldığı PKK'lılarla sıcak temas sağlanırken, güvenlik güçlerinin ’Teslim ol’ çağrısına ateşle karşılık verildiği öğrenildi. Açılan ilk ateşte 4 Özel Harekatçı polis şehit oldu. Süren çatışmalarda 1 polisin daha hayatını kaybetmesiyle şehit sayısı 5'e çıktı. Bölgede şiddetli çatışmaların yer yer sürdüğü bildirildi. Operasyon bölgesine helikopterlerle takviye timler sevk edildi.

ERDOĞAN: TERÖRLE MÜCADELE KARARLILIKLA DEVAM EDECEK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Şırnak’ta terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarda 5 polisin şehit düşmesi dolayısıyla İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e bir mesaj gönderdi.

Başbakan Erdoğan mesajında, "Şırnak’ta terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarda 5 polisimizin şehit düştüğünü derin bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini hedef alan teröre karşı verdiğimiz mücadele kararlılıkla devam edecektir. Terörün, kirli ve kanlı oyunlarla, birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik hukukumuzu bozmasına asla izin vermeyeceğiz. Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, milletimize ve sizin şahsınızda tüm polislerimize sabır ve başsağlığı, yaralı güvenlik güçlerimize de acil şifalar diliyorum" dedi.

DEMİRTAŞ: ŞEHİT OLANLARA RAHMET DİLİYORUM
Adana ve Tarsus’taki nevruz kutlamalarına katıldıktan sonra Mersin’e gelen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ’Şırnak’taki 5 polisin şehit olduğu, 5 polisin de yaralandığı’ çatışmayla ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

"Bunlar acı olaylar tabi. Ben yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Ancak hükümet artık bu ateşe su dökmek istiyorsa samimi olmalı, ciddiyetle yaklaşmalı meseleye. Bizim yaklaştığımız kadar barışa samimi yaklaşmalı ve gönül vermeli. İnsanlar ölüyor Kürdü ile Türkü ile ve hükümet BDP’yi suçlamaktan başka icraat yapmıyor. Sadece dökülen kanlar üzerinden muhalefeti suçluyor, BDP’yi suçlayarak altından çıkmaya çalışıyor. Sanki hiçbir sorumluluğu yokmuş gibi, sanki ülkeyi BDP yönetiyormuş gibi. Sorumluluk mevkiinde olan onlardır, bütün bu ölümlerin, yaralanmaların, bütün bu yaşanan kaosun sorumlusu kendisidir. Faturayı başkasına kesmemesi lazım. Umut ediyorum ki, bu ülkeye onurlu, eşitçe, hakça çözümle bir barış gelir. Anaların acısı dindirilmek isteniyorsa, bunun yolu savaş değildir, daha fazla diyalog, daha fazla müzakeredir, daha fazla hak ve özgürlüklerdir." (dha, anka)