Cudi'de çatışma: 5 Özel Harekat polisi şehit

Cudi'de çatışma: 5 Özel Harekat polisi şehit
Cudi'de çatışma: 5 Özel Harekat polisi şehit
Şırnak'a bağlı Cudi Dağı'nda yaşanan çatışmada 5 Özel Harekat polisinin şehit olduğu belirtildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Cudi Dağı’nda çatışma olduğunu söyledi. Jandarma Özel Harikat Timler ile Polis Özel Harekat Timlerinin katıldığı operasyonda çıkan çatışmada 4 polis şehit oldu. Bölgede şiddetli süren şiddetli çatışmalar sırasında 1 polisin daha hayatını kaybetmesiyle şehit sayısı 5'e çıktı.

Cudi Dağı’nda tespit edilen bir grup PKK ’lıyı etkisiz hale getirmek için bu sabah saatlerinden itibaren hava destekli operasyon düzenlendi. Operasyona Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Harekat Timleri ile Şırnak Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Timleri birlikte katıldı. Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’ndan kalkan Kobra helikopterler, PKK'lıların bulunduğu alanları ateş altına aldı. Yer yer karlarla kaplı olduğu öğrenilen operasyon bölgesine Sikorsky helikopterlerle polis ve jandarma özel harekat timleri indirildi. 

Jandarma ve polis timlerinin takibe aldığı PKK'lılarla sıcak temas sağlanırken, güvenlik güçlerinin ’Teslim ol’ çağrısına ateşle karşılık verildiği öğrenildi. Açılan ilk ateşte 4 Özel Harekatçı polis şehit oldu. Süren çatışmalarda 1 polisin daha hayatını kaybetmesiyle şehit sayısı 5'e çıktı. Bölgede şiddetli çatışmaların yer yer sürdüğü bildirildi. Operasyon bölgesine helikopterlerle takviye timler sevk edildi.

ERDOĞAN: TERÖRLE MÜCADELE KARARLILIKLA DEVAM EDECEK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Şırnak’ta terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarda 5 polisin şehit düşmesi dolayısıyla İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e bir mesaj gönderdi.

Başbakan Erdoğan mesajında, "Şırnak’ta terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarda 5 polisimizin şehit düştüğünü derin bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini hedef alan teröre karşı verdiğimiz mücadele kararlılıkla devam edecektir. Terörün, kirli ve kanlı oyunlarla, birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik hukukumuzu bozmasına asla izin vermeyeceğiz. Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, milletimize ve sizin şahsınızda tüm polislerimize sabır ve başsağlığı, yaralı güvenlik güçlerimize de acil şifalar diliyorum" dedi.

DEMİRTAŞ: ŞEHİT OLANLARA RAHMET DİLİYORUM
Adana ve Tarsus’taki nevruz kutlamalarına katıldıktan sonra Mersin’e gelen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ’Şırnak’taki 5 polisin şehit olduğu, 5 polisin de yaralandığı’ çatışmayla ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

"Bunlar acı olaylar tabi. Ben yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Ancak hükümet artık bu ateşe su dökmek istiyorsa samimi olmalı, ciddiyetle yaklaşmalı meseleye. Bizim yaklaştığımız kadar barışa samimi yaklaşmalı ve gönül vermeli. İnsanlar ölüyor Kürdü ile Türkü ile ve hükümet BDP’yi suçlamaktan başka icraat yapmıyor. Sadece dökülen kanlar üzerinden muhalefeti suçluyor, BDP’yi suçlayarak altından çıkmaya çalışıyor. Sanki hiçbir sorumluluğu yokmuş gibi, sanki ülkeyi BDP yönetiyormuş gibi. Sorumluluk mevkiinde olan onlardır, bütün bu ölümlerin, yaralanmaların, bütün bu yaşanan kaosun sorumlusu kendisidir. Faturayı başkasına kesmemesi lazım. Umut ediyorum ki, bu ülkeye onurlu, eşitçe, hakça çözümle bir barış gelir. Anaların acısı dindirilmek isteniyorsa, bunun yolu savaş değildir, daha fazla diyalog, daha fazla müzakeredir, daha fazla hak ve özgürlüklerdir." (dha, anka)


  http://www.radikal.com.tr/108248610824869

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  lanetliyorum. - Zweifel

  Askerimize polisimize sivilimize kast eden canilik şebekesini ve bu gözü dönmüş katillerin gizli ve açık destekçilerini lanetliyorum. Kürtçülük uğruna vatanına ihanet edenleri, maşalıklarını başarılı bir şekilde yerine getirmelerinden ötürü tebrik, insanlıklarından geçtikleri içinde hakir görmek zamanıdır.

  Geçmişten Ders almak..! - saberbk

  Geçmiştede çatışmalarda ,dagda özel harekatçı polisler kullanıldı ancak her zaman sorunlar çıktı..O dönemden kalan arkadaşlar tecrube sahibide olmuşlardı ama çoğu ya ayrıldı ya da yaşlandı..Şimdikiler iyi niyetli olabilir ama çok tecrubesizler doğal olarak..Ama jandarma nın tecrube ve deneyimleri çok yüksektir ..Bu arkadaşları dağa çıkarmak çok tehlikeli..Aslında eğitim ve becerileride şehirlerdeki olaylara karşıdır..!Dağdaki örgüt ve hareket tarzları konusunda hiç bir bilgileri yok..!Gerçekten çok zor ve ağır kayıplarda verebilirler..Buralarda görevlendirmek intahar sayılabilir..Son dönemlerde polisi güçlendirme ve askeri pasivize etme adına yapılan bu gösterişe yönelik hareketler kötü sonuçlar yaratabilir..!Zayiat kaçınılmaz ama Yazık olmuş..Vazgeçin bundan..Asla dagda işe yaramazlar...!!Şehirlerde yeterince olay var zaten..!

  İçim öylesine sızlıyor ki...Mekanınız cennet olsun... - melissss06

  ...

  30 Yılı aştı : - karlmarsistyan

  Kararlılık öyle bir kararlılık ki kendi kendini bitirene kadar devam edecek bu karararlılık.evren,çiller,demirel,ecevit ve erdoğan bir bakın yaşananlara ve reaksiyonlara : hep aynı.Aklı selim bir adam çıkıp demiyor : arkadaşlar silah çözüm değil! diye.

  ÇÖZÜM YERİNE, YİNE ÖLÜM VAR... - Sedat Gürsel

  Recep Bey PKK ile polis ile mücadele edecekleri söylemesinin ardından geçen yaklaşık 9-10 ay boyunca, belliki polisler terör konusunda yeterince eğitilmemiş. Bu eğitimi yaptırmadan polisi çatışmaya sürürseniz ya ölür veya öldürür. O zaman PKK ile mücadeleyi ha askerle sürdürmüşsünüz ha polis ile sürdürmüşsünüz birşey farketmez. AKP Kürt sorununu ölümlerle çözeceğini sanıyorsa çok fena aldanıyor. Onlardan önceki 21 yılda da bu sorun insan öldürmekle çözülemedi! Çatışmalar ve akabinde ölümler, yeni kinler doğurmaktan başka bir işe yaramıyor.

  Şehit Alilelerine yardım - Güçdengesi

  Başbakan yaptığı uzun konuşmasında milleti şehit vermeye ikna etmek için bu istikamete göre terbiye etmek için bir takım ekonomik yardımlardan bahsetti...Sanırım kış bitti ama bahar gelmeyecek. Kendi ideolojisi uğruna, tüm ihaleleri verdiği hemşehrilerinin cebi dolsun uğruna, kral olmak uğruna, 'gemicikler' almak uğruna, herkes onun gibi olsun uğruna,din uğruna, şeriat uğruna, 'allah'uğruna... savaş devam edecek.

  Kahrolsun pkk - Polis Huzur, Güven Verir.

  Bugün 4 şehidimiz var, pkklı terörist pislikler 4 cana daha kıydı. Ama burada tüm sitelerin haricinde sadece burada hala şehitlerimize rahmet dilemek, ailesinin acılarını paylaşmak yerine siyasi söylemler devam ediyor.