Cudi'de önce tatbikat sonra operasyon

Olası bir sınır ötesi operasyon öncesi tatbikat yapan birlikler, Cudi Dağı'nda PKK'ya karşı operasyon başlattı. Askerler bir yandan da sınırın diğer tarafında mayın araması başlattı.

ŞIRNAK - Olası bir sınır ötesi operasyon öncesi tatbikat yapan birlikler, Cudi Dağı'nda PKK'ya karşı operasyon başlattı. Askerler bir yandan da sınırın diğer tarafında mayın araması başlattı.
Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı emrindeki birlikler iki gündür devam eden Cudi Dağı eteklerindeki tatbikatın ardından dün Cudi'nin doğusunda teröristlere karşı operasyon başlattı.
23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve İkizce'de bulunan taburdan çıkan birlikler yaklaşık 140 kilometre yol kat ettikten sonra Silopi'nin Çalışkan Köyü yönünden Cudi Dağı'na askeri araçlarla sevk edildi. Askeri birliği sevkıyatı sırasında sıkı güvenlik tedbirleri alındı. Konvoyun önü, arkası ve ortasına makinalı tüfekli askerler güvenlik önlemi alırken konvoya bir de frekans karıştırıcı 'Jammer' aracı eşlik etti.
Gazeteciler engellendi
Konvoyun Cudi'ye yaklaşmasından itibaren de mevzilerdeki askerlerin olası bir saldırıya karşı güvenlik tedbiri alması dikkati çekti.
Operasyona gidenleri taşıyan konvoyun basın mensuplarınca izlenmesi güvenlik güçlerince engellenince, konvoy Cudi Dağı eteklerinde gözden kayboldu.
Hakkâri, Çukurca, Yüksekova ve Şemdinli dağlık bölgelerinde 300 civarında PKK'lı teröristin tespit edildiği belirtildi. PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için dağlık kesimlerde operasyonların yapıldığı ve güvenlik tedbirlerinin de artırıldığı vurgulandı.
Askerler bir yandan da, olası sınır ötesi operasyon sırasında Irak'a giriş yapılacak güzergâhtaki yollarda dedektörlerle mayın araması yapıyor. Yerel kaynaklar, tampon bölgelere giriş yapan askerlerin, PKK'lı teröristlerin tuzaklarına karşı arazide arama-tarama faaliyetinde bulunduğunu anlattı. Peşmergeler bu faaliyetleri ise sadece izliyor. Özel eğitilmiş köpeklerin de katıldığı bu faaliyetler her gün tekrarlanıyor.
Tuzaklara karşı önlem
Kuzey Irak bölümünde tuzaklara karşı önlemler en üst seviyeye çıkarırken, Hakkâri'den Yüksekova ve Şemdinli yönüne giden kamyonlar da askerler tarafından didik didik aranıyor. Yerde bu çalışmalar devam ederken, helikopterler ise havadan sık sık keşif uçuşları yapıyor.
Stratejik bölgelerde askerle birlikte görev yapan geçici köy korucuları, mayın arama-tarama çalışmalarında kendi yöntemlerini kullanıyor. Mehmetçik dedektörlerle, korucular ise ellerindeki tırmık şeklindeki demir çubuklarla, uzaktan kumanda mayın kablolarını tespit etmeye çalışıyor. Aynı yörede oturan bazı korucuların tanınmamak için yüzlerini kar maskesi ile gizlediği gözlendi.