Cudi'de yıllar sonra piknik düzenlendi

Cudi'de yıllar sonra piknik düzenlendi
Cudi'de yıllar sonra piknik düzenlendi
Güneydoğu'da operasyon ve çatışmalar nedeniyle boşaltılan köylere 20 yıl sonra dönen vatandaşlar, Cudi Dağı'nda piknik yapıp halay çekti.

CİZRE - Cudi Dağı’na giden bir grup 20 yıldan sonra ilk kez boşaltılan Irak sınırındaki köylerine giderek piknik yaptı.

Cudi Dağı eteklerindeki köylerinin yanında mangalda kebap pişiren, halay çeken gençler kurdukları masada okey oynadı. Daha önce güvenlik gerekçesiyle kimsenin gitmeye cesaret edemediği Cudi Dağı eteklerinde piknik yapanlara PKK ’ya karşı nöbette bulunan köy korucuları da müdahale etmeyerek onları uzaktan seyretti.

Kalaşnikof tüfeklerini çatan köy korucuları da gençlerle birlikte kebap pişirdi.

Cudi Dağı’nda bulunan ve 1990’lı yıllarda güvenlik gerekçesiyle boşaltılan Serave, Hisar, ile Çağlayan Köyü’ne yıllar sonra gelenler, güzel havanında etkisiyle gönüllerince bir gün geçirdi. Serave Köyü’nde doğduktan sonra güvenlik gerekçesiyle 2 yaşındayken ilesiyle birlikte köyü terk etmek zorunda kalan ve 22 yaşındaki Mehmet Aktekin, şöyle dedi:

"Güvenlik gerekçesiyle 20 yıl aradan sonra ilk kez köyüme gelebildim. Gelirken hiç bir müdahaleyle de karşılaşmadık. Barış havasının olumlu yönleri bunlar. Annemin söylediklerinden yola çıkarak doğduğum evi buldum. Ancak, ev yıkık. Yine de buraya gelmekten mutluyum. Cudi Dağı’nın doğası ve havası bambaşkadır. Barış sürecinin başarıyla sonuçlanmasını istiyoruz. Bölgeye barış gelirse biz de köylerimize döneceğiz."

Cudi Dağı eteklerinde piknik yapıp, okey oynamaktan büyük keyif aldıklarını belirten Rodi Dağdibi de artık çatışma istemediklerini, bölgeye barış gelmesi halinde herkesin mutlu ve huzurlu olacağını ifade ederek, "Cudi Dağı’na operasyon, çatışmalar yüzünden kimse gelemiyordu. Güzel havayı görünce biz geldik. Güvenlik noktalarından kimse de müdahalede bulunmadı. Boşaltılmış köyleri yıllar sonra tekrar görmekten mutlu olduk. Barış gelirse herkes gelip evini onarır" diye konuştu.

DHA - Ramazan İMRAĞ


  http://www.radikal.com.tr/112283211228323

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Olması Gerektiği Gibi - Kanivar

  Umarız şavaş biter artık

  inşallah bundan sonra oralar piknik yeri olur - semi ekrem

  Terör belasi ve bahanesi ile boşatılan binlerce köyün sahipleri tekrar yurtlarına kalıcı olarak geri dönerler bundan sonra yaylalarında eskisi gibi pikniklerini anılarını yad ederek gelecege umutla bakmaktan ziyade gerçek biçimde yaşarlar bu tabloyu bu halk çok özledi

  Güzel bir tablo.. - evetisyan06

  Memleketin bir köşesinden ölüm, acı haberleri gelmesi yerine böyle haerleri okumak ne güzel. Üstelik insanın kendi köyüne kendi yaylasına gidememsi ne büyük bir yoksunluk, ne büyük hüzündür anlayabiliyorum. Akpartiye her fırsatta saldırmayı marifet bilen arkadaşlar bi düşünsünler akpartiden önce böyle bir şey mümkün müydü? O gençler orada öldürülür cesetleri kaybedilir, arkasından armaya sormaya gidemezdiniz bile. Yiğidi öldür hakkını ver demişler bir faşizme esir olup gözü kapalı sövmenin kimseye faydası olmaz..