Çukur, İSKİ Müdürü Çodur'u yuttu

Beş yaşındaki Dilara Dumrul'un ölümünden sonra sorumluluğu kabul etmeyen İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın eksikleri görüp uyarmasına karşın önlem almadığı gerekçesiyle görevinden alındı.

İSTANBUL - Beş yaşındaki Dilara Dumrul'un ölümünden sonra sorumluluğu kabul etmeyen İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın eksikleri görüp uyarmasına karşın önlem almadığı gerekçesiyle görevinden alındı. Topbaş, müteahhit MVM Turizm İnşaat A.Ş.'yle olan sözleşmeyi de feshetti.
Büyükşehir Belediyesi'nde dün gazetecilere açıklama yapan Topbaş, üç hafta önce olayın olduğu yerden geçtiğini ve eksikler konusunda Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural'ı uyardığını anlattı. Topbaş'ın anlatımına göre Vural da İSKİ bürokratlarını ve firma yetkililerini sözlü uyardı.
Olaydan etkilenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Topbaş'ı arayarak 'gereken hassasiyetin gösterilmesini' istediği ve aileyi arayarak da "İhmale idari olarak gereken yapılıyor" dediği öğrenildi. Topbaş da "Sayın Başbakan'a, yüklenici firmaya el çektireceğimi söyledim, ama İSKİ Genel Müdürü'nü görevden alacağımı söylemedim. Kendisi de bana doğru olanı yapmamı söyledi" dedi. Topbaş şöyle devam etti:
Firmaya iki yıl yasak: "Yüklenici firmanın ihale sözleşmesini feshediyorum. İki yıl kamu kurum ve kuruluşlarında bu firma ihaleye giremez. Firmanın diğer işleri devam eder."
Çodur gitti: "İkaza rağmen yeterli derecede duyarlılık göstermediği için de İSKİ Genel Müdürü'nü görevden alıyorum. Kolay bir karar değil. Bu kararı vermek durumunda kaldım. Yerine vekâleten genel sekreter yardımcım Mevlüt Vural'ı görevlendiriyorum. Kamu vicdanında yanlış yapanların rahat bırakılmadıklarının görülmesini istedik."
Tazminat: "Aileye, duyarlı davranıp, yüklü bir tazminat ödemeyi düşünüyoruz. Gazetelere bakamıyorum. İstanbul'un belediye başkanı olarak, bir baba olarak hepsinden sorumluyum."
Çodur: İkaz gelmedi
Görevden alınan Çodur'sa İSKİ'de bir basın toplantısı düzenledi ve şunları söyledi: "Bu konuda, benim en ufak bir ihmalim söz konusu değil. Ama İstanbul büyük yer. Bugüne kadar, kimse buralara altyapı yapmaya cesaret bile edememişken, biz cesaretle bunların tümüne girdik. Ama kolay değil. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Keşke bizim gibi 100 tane genel müdür gitse de o ailenin çocuğu geri gelse." Çodur, bir gazetecinin, "Topbaş ikaz yapıldığını açıkladı" sorusuna, "Kesinlikle bana öyle bir ikaz gelmedi" dedi.
Bakırköy Savcılığı'ndan iki savcının yürüttüğü soruşturmanın kısa sürede tamamlanacağı ve idari yetkililerin de soruşturmaya dahil edilebileceği belirtildi. Taşeron firmanın sorumlusu Ömer Adnan Kaya, şantiye şefi Yunus Naci Özarlı ve teknik sorumlu İbrahim Halil Kızıl önceki gün tutuklanmıştı.