Çukurca mayınındaki konuşmalar sehven silinmiş!

Çukurca mayınındaki konuşmalar sehven silinmiş!
Çukurca mayınındaki konuşmalar sehven silinmiş!

Tuğgeneral Zeki Es.

Hakkâri'nin Çukurca İlçesi'nde yola döşenen mayının patlaması sonucu 7 askerin şehit olmasıyla ilgili açılan davada, mayını PKK'lıların yerleştirdiğine yönelik telsiz konuşmalarının yer aldığı belgenin sehven imha edildiği ortaya çıktı.

ANKARA - Hakkâri’nin Çukurca İlçesi’nde el yapımı mayının patlaması sonucu 7 askerin şehit olmasıyla ilgili davanın görülmesine Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya, tutuksuz sanıklar Tuğgeneral Zeki Es ve Kurmay Albay Rıza Atilla Erdoğan ile avukatları, şehit askerlerden Deniz Demirci’nin annesi Raziye Demirci ile babası Halil Demirci ve şehit yakınlarının avukatları katıldı. Mahkeme, GES (Genelkurmay Elektronik Sistemler) Komutanlığından, olay tarihinde terör örgütü mensuplarınca patlamaya ilişkin yapılan görüşmelerin kayıtlarının gönderilmesini istemişti. GES Komutanlığı’nda görevli, Tuğgeneral Kahraman Güneş’in mahkemeye faksla ulaştırılan ifadesinde ilgili konuşmaların sehven imha edildiği ortaya çıktı.

-KONUŞMALAR VAR BELGESİ YOK-

GES Komutanlığı’ndan istenen, olay tarihinde PKK mensuplarınca patlamaya ilişkin yapılan görüşme kayıtlarının "sehven" imha edildiğine yönelik bilgi Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi’ne ulaştı. GES Komutanlığı’ndan mahkemeye gönderilen belgede, telsiz konuşmalarının 3 ay boyunca saklandığı, sonrasında imha edildiği ifade edildi. Mahkeme Başkanı Mehmet Yüzbaşıoğlu, GES Komutanlığı’nda görevli, Tuğgeneral Kahraman Güneş’in ifadesinde, "Operasyon gece yarısı başlamıştır. Daha sonrada şehit haberlerini aldık. Teröristlerin telsiz konuşmalarında patlayıcıyı döşeyen teröristin ismi kod adıyla yer almaktaydı. Telsiz konuşmaları belli bir süre tutuyor daha sonra imha ediliyordu. Bu konuşmaların saklanması istendi. Ancak bu telsiz konuşmalarının diğer telsiz konuşmaları ile sehven imha edildiği ortaya çıktı" dediğini aktardı.

Bu ifade karşısında söz alan şehit annesi Raziye Demirci, "Bu raporların kaybedildiği söyleniyor, raporları kaybedenler bizim çocuklarımızı da kaybetmişlerdir" dedi. Mahkemede söz alan Zeki Es, söz konusu telsiz konuşmalarının kaybolmasının kendi lehlerine bir durum oluşturmadığını ancak bunun böyle yansıtıldığını belirterek, "Bir günde 200-300 telsiz konuşmalarına yönelik dökümler gelir. 1 ay saklanır sonrada imha edilir" dedi.

-PİL BLOĞU TARTIŞMASI-

Mahkeme Başkanı, duruşmada olaya ilişkin hazırlık soruşturması sırasında hazırlanan bilirkişi raporunu okudu. Raporu hazırlayan bilirkişiler davanın bugünkü duruşmasında da dinlendi. Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı Bilişim Teknolojileri Laboratuar Amiri Yarbay Ercan Seyhan, 35 ülkenin üye olduğu Uluslararası Adli Patlayıcılar İnceleme Ağının Başkanı olduğunu belirterek, olay bölgesinde bulunan, MKE’e yapımı ve TSK tarafından kullanılan telsiz bataryası pil bloğu ile aynı olan bil bloğuna yönelik soruları yanıtladı. Patlama alanında bulunan pil bloğunun askerlerin telsiz bataryalarında kullanılanlara benzediğini ifade eden Seyhan, "Olay bölgesinde kullanılan pil bloğunun patlayıcıya yönelik değildir. Eğer öyle olsa patlamadan zarar görürdü. Bu pil bloğunun fabrikada birbirine bağlanmasının ardından uçlarına lehim veya kablo bağlantısı yapılmamıştır. Patlama bu pil bloğunun kullanılmamıştır" dedi. Şehit ailesinin avukatlarının soruları üzerine Seyhan, "Patlama meydana geldiği anda hava dışarı itilir, Şok cephesi en üst seviyeye ulaşır. Pil bloğu patlayıcının yanında değildir, yanında olduğu zaman erir, yanar ve mutlaka zarar görür. Bunu bir asker düşürmüş olabilir" dedi. Çukurca’da da kullanılan patlayıcıda yer alan RDX’in plastik patlayıcının ana maddesi olduğunu belirten Seyhan, "Benim bugüne kadar incelediğim olaylarda, teröristlerin kullandığı askeri mühimmatlar yerli veya yabancı menşeli olabilir. Rus yapımı mühimmatlar kullanıldığına, rastlanmıştır. Mısır Çarşısı ve Şemdinli’deki olaylarda incelemelerde bulundum. RDX’i de terör örgütünün kullandığına tanık oldum" değerlendirmesinde bulundu.
Seyhan’ın ardından söz alan Zeki Es ise, teröristlerin patlayıcıları hazırlarken pil bloğu da dâhil geride hiçbir iz kalmamasına yönelik düzenekler hazırladığını belirterek, bilirkişiye "Biz mayınları 1 Mayıs’ta tuzakladık. Olay 27 Mayıs’ta meydana geldi. Patlamada kullanıldığı söylenen pil bloğunun üzerinde 26 günlük yağmur yağması, toprak parçası gibi bir iz bulunuyor mu?" sorusunu yöneltti. Bunun üzerine Bilirkişi Yarbay Ercan Seyhan, Uzman Çavuşlar Ali Külahlıoğlu ve Erbil Türkmen, "Pil bloğu 26 gün toprak altında kalmış değildi. Üzerinde toprak artığı veya arazide kalmış bir durum söz konusu değildi" dedi.

-PATLAMA SONRASI HABERLER MAHKEMEDE-

Mahkeme Başkanı Yüzbaşıoğlu, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nden olayın olduğu tarihte basında çıkan haberlerin mahkemeye ulaştığını ifade etti. Mahkeme Başkanı Yüzbaşoğlu, bilirkişi talebinin eksik unsurların tamamlanmasının ardından karara bağlanacağı belirterek, bazı tanıkların ifadelerinin alınması için yazılan yazıların cevaplarının dönüşünün beklenmesine karar verdi. (ANKA)