Çukurca'da, hastane inşaatından insan kemikleri çıktı

Çukurca'da, hastane inşaatından insan kemikleri çıktı
Çukurca'da, hastane inşaatından insan kemikleri çıktı
Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde, Devlet Hastanesi inşaatı için yapılan temel kazısından insan kemikleri çıktı.

Serdar KARA

ÇUKURCA - Türkiye ’nin Irak sınırının sıfır noktasında bulunan ve şimdiye kadar sadece bir sağlık ocağının bulunduğu Çukurca İlçesi’ne Devlet Hastanesi yapılması kararlaştırıldı.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılacak 20 yataklı Devlet Hastanesi’nin inşaatına başlandı. İlçenin Cumhuriyet Mahallesi’nden geçen Çukurca- Hakkari Karayolu’nun kenarında bulunan arsada dün başlayan kazı çalışmaları sırasında çok sayıda insan iskeleti çıkması çalışanları şaşırttı.

İş makineleriyle yapılan kazı sırasında, sayısı henüz tam olarak tespit edilemeyen çok sayıda insan kemiğinin çıkması üzerine çalışmalara ara verildi.

’300 YILLIK OLABİLİR’
Çukurca Belediye Başkanı BDP ’li Mehmet Kanar ve inşaatın yapımını üstlenen firma yetkilileri hemen kazı alanına gelerek incelemelerde bulundu. Çıkan insan kemikleri, işçiler tarafından özenle toplanarak torbalara dolduruldu. Ardından da ilçedeki 2 ayrı mezarlığa götürülerek gömüldü. Çukurca Belediye Başkanı Mehmet Kanar, çıkan insan iskeletlerinin kimlere ait olduğunu bilmediklerini, ancak bazılarının ifadeleri doğrultusunda buranın 300 yıllık bir mezarlık olabileceğini tahmin ettiklerini, gerekirse inceleme yaptırabileceklerini söyledi.

İnşaat alanına gelen bazı yaşlı vatandaşlar ise kemiklerin tarihte Ermeniler tarafından katledilen Müslümanlara ait olabileceğini ileri sürdü.

Kemiklerin toplanıp başka mezarlık alanlarına taşınmasından sonra hastane inşaatı için temel kazısına devam edildi. (dha)