Çukurca'da mayın tuzağı: Bir er şehit

Çukurca'da mayın tuzağı: Bir er şehit
Çukurca'da mayın tuzağı: Bir er şehit

Lokman Tekin, 21 yaşında hayata veda etti.

ADANA - Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde operasyona giden askerlerin geçtiği patika yola PKK’lıların daha önceden döşediği mayının patlaması sonucu bir er şehit oldu, bir üsteğmenle bir asker de yaralandı. Şehit jandarma komando er 21 yaşındaki Lokman Tekin’in Adana’daki baba ocağına acı haber dün  sabah ulaştı.
Kuzey Irak sınırına sıfır noktadaki Çukurca’nın Çayırlı bölgesinde, önceki gün saat 22.30 sıralarında operasyona giden askerlerin ilerlediği patikaya PKK’lılar tarafından döşenen mayın patladı. Patlamada, jandarma komando er  Tekin şehit oldu, biri üsteğmen, iki asker de yaralandı. Yaralı askerler, Çukurca Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk tedavilerinin ardından helikopterlerle Diyarbakır Askeri Hastanesi’ne sevk edildi.

Karakola çağırıp söylediler!

Mardin’in Savur ilçesi nüfusuna kayıtlı olan ve Adana’da yaşayan Lokman Tekin’in şehit olduğu haberi, ailesine dün saat 04.00 sıralarında verildi. Baba Muhittin Tekin, gece yarısından sonra eve telefon edilip karakola çağrılmasına tepki gösterdi. Tekin, “Beni karakola çağırdılar. Bir şey soracaklarını söylediler. Arabamın olmadığını söyledim. Bunun üzerine evin önündeki caddeye çıkmamı istediler. Eşimle beraber hazırlanıp, yola çıktık. Polis aracı gelip bizi aldı, karakola götürdü. Orada, askerleri görünce oğlumun şehit olduğunu anladım. Beni niye böyle çağırdılar, karakola götürdüler anlamadım. Çok üzgünüm” dedi. Şehidin amcasının oğlu 44 yaşındaki İskender Tekin de, “Gelip evde şehit haberini verebilirlerdi. Amcam bir şehit babası artık. Ama, karakola çağırıp, öyle haber verdiler. Kuzenimin şehit haberi üzerine evde bayılan ve sinir krizi geçirenler vardı. Onları biz teselli ettik, ama başka yerlerde ambulans erkenden hazır bekletiliyor” diye konuştu. Şehit evinde de “Artık barış olsun. Bu savaş bitsin. Hep fakir çocukları ölüyor” diye tepki gösterenler oldu. İkisi zihinsel engelli beş erkek, iki kız kardeşi bulunan Lokman Tekin’in acı haberini alan yakınları, sinir krizleri geçirdi.
Fenalaşan anne Bedriye Tekin’e, hazır bulundurulan sağlık ekipleri müdahale etti. Lokman Tekin, Kürtçe ağıtlarla toprağa verildi. (dha)